PDA

Zobacz pełną wersję : Hodowla Mącznika !!!



Arkadiusz
16-08-2013, 09:26
Witam !!!

Mam ptasznika Lasiodora Parahybana i chciałbym rozpocząć własną hodowlę larw mącznika młynarka.

W sklepie zoologicznym zakupiłem larwy tego owada i chciałbym je rozmnożyć, ale mam problemy.
Na wszystkich stronkach piszą że hodowla jest banalna itd.
Larwy przekształcają się w coś co przypomina kokon lub coś w tym stylu, ale to umiera po około 24-36 godzinach (nie reaguje na dotyk,wysycha i czarnieje)


Jeśli ktoś miał już doświadczenia z hodowlą larw mącznika proszę o pilną pomoc

GG : 5974710

Pozdrawiam ^^

Dark Raptor
16-08-2013, 09:45
Nie tworzą kokonów. Wyrośnięte larwy (ok 2,5 cm) stają się nieruchome, przybierają kształt litery J. Później linieją jeszcze raz i przekształcają się w poczwarki. Te są praktycznie nieruchome (poza odwłokiem). Po tygodniu wyłażą z nich chrząszcze, które są początkowo białe (tylko nogi, oczy i aparat gębowy jest ciemny), w ciągu kolejnych kilku dni ciemnieją zupełnie.
Nie wiem na czym je trzymasz, ale mączniki potrafią się nieźle przesuszyć. Przeczytaj opis w dziale żywienie na tej stronie.

Jeśli rzeczywiście tworzy się jakiś kokon, to nie jest mącznik, może jakieś muchówki.

Arkadiusz
16-08-2013, 10:00
Ok, ok, masz racje, jest coś w kształcie J, jest nieruchome ( poza odwłokiem), ale później przestaje reagować wogóle, ciemniej na bokach i główce (taki czarny zgniły kolor) i nie wiem co jest ???

Co dzień przeglądam pudło z larwami i wyjmuje za poczwarki do mniejszego z wilgotną ziemą (jakis torf do kwiatów).

Może musą tak czernieć ??? Ale mi się wydaje ze giną bo nawet na ścisk nie reagują.
Doszło nawet do tego że 2 sztuki wykałaczką przebiłem i nic - zero ruchu nie było

Pomocy !!!

jw73
16-08-2013, 10:14
Musisz wyciągać świeże poczwarki (te krótkie prawie białe) i przekładać do innego pojemnika bez torfu, mogą być np. otręby. U mnie też poczwarki często się psują jak ich nie wyciągnę.

Dark Raptor
16-08-2013, 12:35
Robię dokładnie tak samo jak pisze jw73. Zazwyczaj larwy uszkadzają poczwarki (nadgryzają je) i te giną, a potem psują się. Generalnie stosuj tylko otręby jako podłoże.

Szpaq
17-08-2013, 07:13
Przy zbyt duzej wilgotnosci lub gdy sa ponadgryzane to wlasnie tak czarnialy u mnie ale nie wiecej niz 10% wszystkich poczwarek, sprubuj czy sie beda psuly jak je przelozysz do suchego pojemnika jesli nie to w tym problem jesli mialyby puzniej jakies problem z wylinka z poczwarki do zuczka to zwilz troszki ale bez przesady u mnie to sie odbywa na sucho. Larwy i zuczki raz w tygodniu spryskam trzymam je w otrebach przennych i daje co jakis czas polowe marchewki lub skurki z jablka.

Arkadiusz
17-08-2013, 10:19
Wielki THX dla wszystkich

Zrobiłem tak jak doradzacie i jak narazie trzymają się już ponad 24h ^^

Może coś z tego będzie :)

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==