PDA

Zobacz pełną wersję : toke a kregowce



Qasia
17-09-2013, 06:47
Czy podstawe diety toke moga stanowic male kregowce? Podalam mu dzis zywego noworodka mysiego i nie bylo to wcale traumatyczne przezycie (normalny kawalek mieska ;) Gryzonie sa latwe w hodowli, w zasadzie od podstawowki zawsze mialam jakiegos chomika, swinke itp. Natomiast utrzymanie swierszczy przy zyciu, pod moja czula opieka, graniczy z cudem!!! Jakos zawsze wiekszosc zdycha, paczka 30-50 sztuk wystacza na tydzień!!

Pituophis
24-09-2013, 07:50
Kręgowce są niezbędnym uzupełnieniem diety toke, jednak nie mogą stanowić jej podstawy! To jaszczurka przede wszystkim owadożerna- oseski są wartościowe, mają dużo wapnia i witamin, ale podstawę diety mogą stanowić jedynie dla toke osłabionych, wychudzonych- zdrowa jaszczurka upasie się nimi, ponadto chityna jest ważnym składnikiem balastowym.
Owady są niezbędne- duży toke zje nie tylko świerszcze, także szarańczę czy duże karaczany( np. Blaberus).Latem uwielbiają pasikoniki zielone( Tettigonia viridissima).
Ja swojemu dawałem po kilka świerszczy co 2-3 dni, co 10 dni oseska mysiego- jednego, dwa. Latem ćmy, koniki polne, wspomniane Tettigonie( absolutny przysmak), oseski rzadziej. Wszystko od czasu do czasu z witaminami i tartą sepią.
Czy przekładasz świerszcze do większego pojemnika, czy trzymasz w paczce cały czas? Jeżeli tak, to nic dziwnego, że się zjadają czy zdychają.

42d3e78f26a4b20d412==