PDA

Zobacz pełną wersję : zapładnianie



pppppp
21-09-2013, 05:52
kiedy są zapładniane jaja swierszczy? moze głupie pytanie ale nie wiem :)) czy odbywa sie to podczas składania jaj czy wczesniej?

czy np oddzielenie samic od samców (dorosłe) po poprzednim tygodniowym pobycie razem pozwoli samicom złozyć w pożniejszym okresie jajka i czy beda one zapłodnione?

Dark Raptor
21-09-2013, 07:44
Przed składaniem. Samce przekazują samicom spermatofor, który przyklejają w okolicy otworu płciowego (taka jasna galaretka).
Trudno powiedzieć. Generalnie świerszcze kopulują wielokrotnie, nie mam dokładnych danych dotyczących % zapłodnionych jaj po pojedynczej kopulacji. I nie rozumiem po co rozdzielać samce od samic.... seksmisja ? :-)

pppppp
22-09-2013, 01:44
są za głośne :) (wytrzymałem tydzień) i poszły do agamek

Jaca
22-09-2013, 08:42
Ja tylko dodam, że spermatofor nie jest przyklejany, a przetrzymywany przez samicę (samiec przekazuje spermator samicy, a nie go przykleja). Spermatofor jest w kształcie łezki i to za ten wydłużony czubeczek samica przetrzymuje go przez jakiś czas w swoich drogach rodnych. Można wywnioskować z tego, że w tym czasie plemniki przechodzą ze spermatoforu do dróg rodnych samicy. U świerszczy domowych zaobserwowałem, że po kopulacji samiec chodzi za samicą i pilnuje ją, by ta zbyt szybko nie pozbyła się spermatofora zwieszającego się pod jej pokładełkiem (aby jak największa jego zawartość zdołała przedostać się do jej dróg rodnych). Nie pilnowana samica dość szybko wywija swój odwłok w kierunku otworu gębowego i spermatofor jest po prostu zjadany.

Jaca
22-09-2013, 08:47
Ale, czy jaja są zapładniane w momencie ich składania, czy wcześniej to nie wiem. Jednego jestem niemal pewien - jedno zapłodnienie wystarcza na dłuższy okres czasu, max kilka tygodni, ale z biegiem czasu zapłodnionych jaj jest coraz mniej.

42d3e78f26a4b20d412==