PDA

Zobacz pełną wersję : dieta optymalna



Azzurreeuss
19-12-2013, 10:13
Jutro ruszam z hodowla szczurów:) wszystko przygotowane w piwnicy;] tylko jak je karmic zeby bylo ok, bo ciągłe porody i mieszkanie w piwnicy (ok10-12stopni) musi ostro wymeczac samice;/ czy mozna je karmic głownie suchym żarciem dla psow i od zcasu do czasu podawac jakies mięso słonine,sery? czy musza miec ziarna, kiełki, specjalne granulaty dla gryzoni i inne badziewie?;/

wrbirds
19-12-2013, 10:41
Tylko nie tak zwane specjalne granulaty dla gryzoni ze sklepow zoologicznych!!!Sa bezwartosciowe (stosunek jakosci do ceny)!!!! Chyba, ze masz na mysli specjalne pelnowartosciowe pokarmy laboratoryjne (te sa rzeczywiscie bardzo dobre, ale malo dostepne i dosc drogie)
Mozesz podawac wszystkie wymienione przez ciebie produkty.
Poza wymienionymi mozesz dawac marchew, suchy chleb.
Poza tym pamietaj aby zawsze mialy wode i sucha wysciolke, to ostatnie nie jest takie latwe do utrzymania :) - czesto trzeba wymieniac.
Acha no i jeszcze pamietaj o oswietlenu, szczurki zniosa niskie temperatury ale musza miec dlugi okres oswietlania dziennie.
Mam nadzieje, ze nie mieszkasz w bloku, bo za ta piwnice ze smierdzacymi szczurkami cie sasiedzi wyeksmituja :)
Powinienes zrobic wszystko, zeby mialy jak najbardziej urozmaicona diete, bo przeciez beda je jadly twoje weze!!!
pzdr

Azzurreeuss
19-12-2013, 12:46
czyli moge karmic codziennie je suchym zarciem a np. co cztery dni dawac mieso,sery,itp. Czy czesciej czeba im urozmaicac diete. Chce ograniczyc "mokre" żarcie, zeby tam bylo czysto i nesmierdzialo;)

mordd
19-12-2013, 12:51
Spokojnie możesz tak karmić. Moje jedzą wyłącznie suche żarcie tzn psi granulat, słonecznik i okazyjnie suchy chleb i pszenicę. Gdy podajesz granulat dla psów niczym innym urozmaicać nie musisz (to jest mieszanka wielu składników, wystarczająco urozmaicona). Przy karmieniu młodymi szczurami tyle, przy karmieniu dorosłymi lepiej przed skarmieniem odstawić granulat i przejść na kilka dni na zboża/warzywa/owoce. Zwłaszcza jeśli to granulat z barwnikami i konserwantami.

Azzurreeuss
19-12-2013, 13:41
ok:))
dzieki za pomoc :)

Łysek
19-12-2013, 15:34
Mam kilka myszy i musze wam powiedziec ze one w sumie az tak nie smierdza, wystarczy dac na spod jako podloze torf i na to ok 4cm warstwe trocin...
Wymiana co tydzien i jest OK.
A z tego co sie orientuje to szczury tez smierdza... wszystko smierdiz jesli tego sie nie doglada i sie o to nie dba..

Łysek
19-12-2013, 15:35
Sorki pomylilem posty :(

mordd
20-12-2013, 12:00
AŻ TAK faktycznie nie śmierdzą, ale ziarnko do ziarnka:) Kilkanaście samców w niewielkim pomieszczeniu to już niebanalny smrodek, niezależnie od sprzątania :) Torf faktycznie dobrze się sprawdza (wysoki = kwaśny bo tylko ten jest czysty bez nawozów).

Azzurreeuss
20-12-2013, 15:05
jeszcze jedno pytanko:)
Ile godzin szczury maja miec właczone światło??

wrbirds
20-12-2013, 15:46
12/12, jesli bedzie zimno i bedziesz chcial aby sie mnozyly to mozesz nawet wydluzyc do 14godz.
P.S
Przyznam szczerze, ze nigdy nie sprawdzalem jak sie mnoza kiedy nie maja takiego dlugiego okresu swiatla zima, bo poprostu zawsze stosowalem takie naswietlanie wg zalecen wszelkiej litratury. Podejzewam, ze jak wiekszosc zwierzat nie beda sie mnozyly(to byloby logiczne), ale szczurki juz tyloma rzeczami mnie zadziwily, ze moze gdyby mialy dobre zarcie to ......kto wie heheheh

Moze ktos probowal rozmnazac je zima bez takiego dlugiego oswietlania tzn 12 godzin???? I jakie byly rezultaty?? Takie jak wskazuje logika czy moze szczurki wiedza lepiej :)???
pozdrowionka

mordd
22-12-2013, 04:59
U mnie mają też 12 godzin, choć doświetlanie jest bardzo słabe (jedna słaba świetlówka w pomieszczeniu wspomaga światło naturalne). Żeby wyciągać wnioski o wpływie oświetlenia trzebaby mieć ogromne stado w hodowli bo z kilku szczurów nie wywnioskuje się niczego miarodajnego. Raczej marne szanse na samodzielne sprawdzenie więc ja też opieram się na dostępnej literaturze.

42d3e78f26a4b20d412==