PDA

Zobacz pełną wersję : świerszcze - masowa hodowla?



szajkers
01-04-2014, 08:41
witam wszystkich. Wiem że te pytania się powtarzają i nikt nie chce podpowiadać
tylko podawać strony internetowe ale bardzo bym was prosił o pomon. Mam Akwarium 350l założyłem MeGa Chodowle świerszczy mam ich ok 700 i niewiem jak je rozmnożyć mam w akwarium pudełko z wilgotnym torfem ale niewiem co mam zrobić żeby mi się młode świerszcze wykluły. Jaki mam zrobić inkubator aby utrzymać dobrą temp. oraz żeby było nergooszczędne. Dla tych co mi doradzą jakiś pomysł i będzie on dobry to obiecuje nagrodę pieniężną. pIENIĄDZE NIE GRAJĄ ROLI. jA CHCĘ TYLKO MIEĆ MŁODE ŚWIERSZCZE

luz_jacek
01-04-2014, 10:19
Ja radziłbym ci wymieszać ten torf z vermikulitem(nie wiem czy nie popełniłem jakiegoś drobnego błędu w nazwie) będzie wtedy można lepiej wilgoś zachować w tym pojemniku.
Trzymaj go tam razem ze świerszczami i po ok 3 tyg od umieszczenia go w tym akwa wyjmij i przełuż do osobnego zbiornika (możesz tego nie robić ale to pomaga zachować kontrole nad wylęgiem). Co do utrzymania odpowiedniej temp (tj. jakiś 25 stopni) można podłożyć kabel grzewczy pod to akwa a dokładnie zaraz pod pojemnikiem z torfem. może być 25 W - to powinno w zupełności wystarczyć.
No i po ok 3 tygodniach zaczną ci się wylkuwać młode. na początku będzie ich duży przyrost, z czase będzie się ich mniej wykluwało (będą się wykluwać mniej więcej przez taki czas jaki trzymałeś je w akwa z dorosłymi).
Zabezpieczać tego akwa nie musisz od góry, chyba że masz silikon na rogach- wtedy najlepiej przykleić folie aluminiową od góry( takie wąskie paski ) po tym nie wyjdą bo będą się ślizgać.
Spryskiwać je dwa albo 3 razy na dzień zraszaczem do kwiatów po to żeby utrzymać wilgoć (takie małe kropelki im nie zaszkodzą, nie utopią się w nich).
Całość musi być przykryta czymś od góry tak żeby zatrzymać wilgoć w zbiorniku.
Ten kabel grzewczy ma być rozprowadzony pod tym zbiornikiem z wylęgiem też, przez to unikniesz kosztów oświetlenia a temp będzie w sam raz.

luz_jacek
01-04-2014, 10:20
Coś jeszcze napisać?

djtommi
01-04-2014, 10:22
mozesz oblozyc akwa stropianem to unikniesz strat ciepla przez co bedizesz mial w srodku cieplej przy mniejszym zluzyciu pradu.

luz_jacek
01-04-2014, 10:29
Ten kabel grzewczy to bardzo dobre rozwiązanie. Będziesz miał dobrą temp podłoża,
przecież świerszcze nie latają tylko chodza po ziemi.
Im wyższa temp tym świerszczyki szybciej rosną a 25W to niewiele

djtommi
01-04-2014, 10:33
no przy oblozeniu stropianem albo tak jak ja mam matami termicznymi to mozesz temp przekroczylyc ladnie 30 stopni :)

SDY
02-04-2014, 01:56
Ja mam moje swierszcze pod biurkiem, w temperaturze pokojowej, wilgotnosci takze pokojowej i sie legna. Nie wiem co jeszcze chcesz cudowac. Mozesz im podniesc temp sposobem jaki opisal luz_jacek, albo dac nad (czy nawet do) akwa zwykla lampke z zarowa 25W. Nie bedzie wtedy wyleg jajeczek trwal jak u mnie 5 tyg, tylko powiedzmy 3.

Z ta folia to pomysl badziewny troche, bo folia sie drze. Osobiscie stosuje i polecam 2-3 cm wazeliny. Wysmaruj od wewnatrz, przy gornej krawedzi swoje akwa paskiem o takiej szerokosci. Nie ma wtedy opcji zeby cokolwiek ci z niego wylazlo.

Pojemnik z torfem przykryj siatka ogrodnicza, zapobiegnie to rozkopywaniu torfu przez swierszcze. Ten wermikut nie potzrebny do niczego. Wlukno czy torf doskonale trzyma wilgoc samo z siebie, bez zadnych dodatkow.

Do mniejszego pojemnika, gdzie bedzie wyleg, daj gabeczke nawilzona woda. Swierszczyki beda z tego spijaly wode i nie beda sie topily. Staraj sie trzymac u nich sporawa wilgotnosc (ok 70%) poniewaz za mlodu sa dosc wrazliwe na jej spadki. Po 3 linieniu mozesz je smialo wrzucac do reszty.

I eto wsjo. Z tego co piszesz to dobrze maja u ciebie. Chcesz miec mlode-czekaj. Tak to niestety w tym hobby, zwanym terrarystyka, juz jest, ze nalezy spokojnie i cierpliwie oczekiwac na wydarzenia ktore z pewnoscia nastapia:)

dawid_długoszewski
02-04-2014, 12:43
hmmm kupiłeś 700 świerszczy i nie wiesz jak je rozmnożyc???;/
Napierw należy poczytać różne artykuły a na końcu brać sie za kupowanie

frydrych1
02-04-2014, 13:10
ladnie koles powiedzial ze kase da i widze tu same wyczerpujace odpowiedzi hahahahahaha a jak chcesz mlode swierszcze to mozna tanio kupic :D

42d3e78f26a4b20d412==