PDA

Zobacz pełną wersję : Co to za pasikoniki / koniki polne?



kak
07-06-2014, 06:22
Witam
Pytanie, nie ukrywam, skierowane głównie do Dark'a:

A więc udało mi się upolowaćdoś sporego, bo 3 cm owada skaczącego z prostoskrzydłych.
Jest cały szary, odnóża skaczące mają pod spodem kolor buraczkowy, poza tym, żadnych innych kolorów nie ma. Nie zauważyłem jakichkolwiek skrzydeł, ew. są zanikłe formy, pokrywy (tak wygląda, jak pokrywy skrzydel) bardzo krótkie, kończą się nieco za ostatnią parą odnóży (oczywiście pokrywy na grzebiecie sa).

Drugo typ, to skaczący, pomagający sobie skrzydłami w skoko-locie konikopasikonik:) od głowy do ogona ma pokrywę całą zieloną - tu pewnie nie będzie problemu.

Trzeci jest szary, ale ma charakterystyczny odwłok w kolorze pomarańczowym (jakby ktoś go sprayem pomalował).

Na razie więcej planktonu nie znalazłem :)

kak
07-06-2014, 06:22
Pytanie brzmi - jak sie nazywaja :)

Dark Raptor
07-06-2014, 06:57
Acrididae nie są moją mocną stroną w prostoskrzydłych :>
Będę strzelał, bo po zdjęciach nie zawsze się da oznaczyć, a już szczególnie po opisach bez cech identyfikacyjnych (nie ma opisanej budowy głowy, czułków, odnóży itp.):)
Zmienność barw w obrębie gatunku jest czasem tak duża, że trudno o jednoznaczną ocenę.

Pod pierwszy podchodzą mi jacyś przedstawiciele rodzajów Oedipoda, Psophus, Locusta (choć pewnie jeszcze się tego trochę znajdzie).

Pod drugi może podejść wiele gatunków, np. Chrysochraon dispar, Mecostethus grossus i kilkanaście innych.

Ten trzeci to może być Calliptamus italicus.
http://bruno.cicv.fr/otre/entomo/slides/sauterelle_3.html

kak
07-06-2014, 08:40
No jak bede mial aparat, bede robic zdjecia :)
Bo zaden z tych co podales nie wygladal na takiego jak tamte :)
Ale trudno, i tak juz zostaly zjedzone :D

jw73
08-06-2014, 07:26
Nie bój się, nie otrujesz się, tylko umyj zęby po jedzeniu. ;-)

42d3e78f26a4b20d412==