PDA

Zobacz pełną wersję : Wylęg świerszcza domowego.



mateuszek
12-06-2014, 00:48
Witam! Mam pewne pytania do hodowców świerszcza domowego. Otóż mam akwarium wielkosci 20/30/30 ( dł,wys,szer). W tym akwarium mam 1 samca i 4 samice. Kiedy powinienem sie spodziewac wylęgu. Nie mam w tym akwarium oświetlenia i prosze mi nie dawac takich uwag że jezeli nie mam oswietlenia to mi sie nic nie wylęgnie. Czy jajka jakos powinienem oddzielic od reszty swierszczy czy nie ma to tak duzego wpływu na wylęg. Na razie samiec nie wygląda mi na takiego ktory potrzebuje seksu :) Z gory dzieki za odpowiedzi.

POZZZZDDDRROO!!!!!

Banza
12-06-2014, 01:23
Do takiego akwarium dołożył bym jeszcze 2-3 samice i 1 samca. Oczywiście to muszą być dorosłe osobniki... pamiętaj, że im większa temperatura (tak do 33st. C) tym lepiej się świerszcze rozmnażają! Ważny jest rownież pojemniczek z zawsze wilgotnym torfem, do którego samice będą składać jajka. Najlepiej gdy zobaczysz chodzące po akwarium malutkie świerszczyki, to wyłów wszystkie dorosłe świerszcze (tak dla bezpieczeństwa :D)

więc pamiętaj najważniejsze jest to, aby wsadzić do akwa gotowe na rozmnażanie świerszcze, pojemniczek z wilgotnym torfem i najważniejsza jest optymalna temperatura inaczej nici z wylęgu

Życzę powodzenia

Dark Raptor
12-06-2014, 01:26
>i prosze mi nie dawac takich uwag że jezeli nie mam oswietlenia to mi sie nic nie wylęgnie

A po co taka uwaga? Oczywiście, że światło nie jest potrzebne, więc nie musisz dmuchać na zimne :>

Wszystko zależy od tego czy: są już dorosłe, kiedy ostatnio liniały, jaką masz temperaturę w terrarium, jak je karmisz, czy trzymasz w pojemniku na jajka odpowiednią wilgotność. Najczęściej kopulacja następuje ok. 10 dni od ostatniego linienia (w 28 st. C). Samice składają jaja po kilku-kilkunastu dniach. Rozwój jaj to w optymalnych warunkach 10 - 15 dni.

Jaja możesz oddzielać, wymieniając "wylęgarkę" na nową, a starą dać do nowego pojemnika. W ten sposób ograniczysz straty (jeśli Ci na tym zależy), bo większe świerszcze chętnie zjadają mniejsze.

mateuszek
12-06-2014, 01:59
Ale ja 3 razy dziennie spryskuje akwarium swierszcza. Nie mam takiego pojemniczka z ciagle wilgotnym torfem bo caly czas ( na bieżąco ) spryskuje akwarium. Temperatura pokojowa panuje w akwie. Mam w srodku 2 kawałki kory, kilka płaskich kamieni muszelke na wode i muszelke na pokarm ktorym jest pokarm dla rybek.

POOOZZZZDDDRRROOO!!!

Dark Raptor
12-06-2014, 02:17
To trochę przesadzasz. Świerszcze powinny siedzieć w niemal suchym terrarium. Wywal podłoże, a stosuj "wylęgarki". Torf (lub inny materiał) jest im potrzebny tylko do składania jaj. Unikniesz dzięki temu masowego padania owadów (grzybice, choroby bakteryjne itp.). Co do wystroju. Unikałbym kory, tylko przestawił się na wytłaczanki. Kora, przy złej wentylacji i zabezpieczeniu, łatwo pokrywa się pleśnią.

mateuszek
12-06-2014, 03:10
Czy polecasz mi takie pudełeczka po jajkach zeby im dac? Bo jak tak mowisz to moze ja dam taka jedna wylegarke i te opakowania po jajkach. Wywale kore i torf. Czy ty oswietlasz im akwarium/terrarium? Czyli wystarczy im do akwarium dac 1 wylengarke i pudeleczka po jajkach? Czy samica odnajdzie te wylegarke i bedzie wiedziale ze to sluzy jej do znoszenia jaj? Aha i jeszcze jedno: Po czym poznam ze samica ma w sobie jajeczka?

Z gorry dzieki za odpowiedz!!!
POZZZDDDRROOO!!!

Dark Raptor
12-06-2014, 03:17
Czy polecasz mi takie pudełeczka po jajkach zeby im dac? Bo jak tak mowisz to moze ja dam taka jedna wylegarke i te opakowania po jajkach.
Tu masz post ze zdjęciami mojej przykładowej hodowli:
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=22&i=4090&t=4090
Zdjęcia paskudnie ciemne, bo jak je obrabiałem miałem źle dobrane ustawienia ekranu... jednak chyba wszystko widać.


Czy ty oswietlasz im akwarium/terrarium?
Nie oświetlam świerszczy. Podgrzewam tylko spód terrarium kablem 25W.


Czyli wystarczy im do akwarium dac 1 wylengarke i pudeleczka po jajkach? Czy samica odnajdzie te wylegarke i bedzie wiedziale ze to sluzy jej do znoszenia jaj?
Samica zawsze wybiera najlepsze miejsce do składania jaj (kieruje się głównie wilgotnością). U mnie znajdują pojemnik bez problemu. Możesz zrobić do niego jakąś rampę, by łatwiej wchodziły (choć nie jest to konieczne).

Po czym poznam ze samica ma w sobie jajeczka?
Ma rozepchany odwłok.

42d3e78f26a4b20d412==