PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie B.giganteus



Koc
17-06-2014, 12:50
Czy te karaczany aby się sprawnie rozmnażać potrzebują wysokiej wilgotności? Pytam ponieważ trzymam je na suchym podłożu.
I czy duże zagęszczenie im nie szkodzi?

Dark Raptor
17-06-2014, 12:57
Ja nie stosuję podłoża. Dobrze znoszą przesuszenie choć faktycznie, w wyższej wilgotności szybciej i lepiej się mnożą. Dzięki niskiej wilgotności nie mam problemów z pleśnią i roztoczami. Coś za coś.
Wytrzymują wysokie zagęszczenia, ale jako dorosłe lubią powalczyć (choć bez gorszych skutków).

Koc
17-06-2014, 13:17
Dziękuję za pomoc.
A czy duża jest różnica w szybkości monżenia i ilości potomstwa?
(I czy karaczany to muszą być koniecznie zwierzęta karmowe?)

Dark Raptor
17-06-2014, 13:25
Odpowiem wpierw na ostatnie pytanie... nie. Ja swoje trzymam jako zwierzątka domowe (ale jak już tu lecą wszystkie karaczany, to trzymamy się tej linii).

Co do szybkości nie mierzyłem, mam tylko obserwację bez jakiegoś "skalibrowania" w czasie.
Kiedy trzymałem je w dużej wilgotności, miałem bardzo częste lęgi (czasem 1 - 2 tygodniowo). Musiałem jednak zlikwidować inwazję rozotczy i trzymałem je przez 4 miesiące w niemal absolutnej suszy (przez ten czas miałem tylko dwa lęgi z tej samej, co na początku liczby samic). Po ponownym zwiększeniu wilgotności, ponownie "strzelały" młodymi. Wykluczam tu efekt "wtrafienia" się z przesuszaniem w okres rozwoju młodych. Sporo samic nie miało potomstwa na początku, a w czasie "suszy" wyraźnie częściej gubiły ooteki. Teraz utrzymuję lekką wilgotność, bez podłoża i mnożą się całkiem ładnie. Ważny jest podawany codziennie świeży pokarm.

Koc
17-06-2014, 13:33
Dzięki. Czyli jednak różnica jest znaczna.

42d3e78f26a4b20d412==