PDA

Zobacz pełną wersję : sucho w dzbanku



JakubikF
11-08-2012, 07:25
Witam.

Kupiłem sobie kilka dni temy dzbanecznika (Nepenthes tobaica). Po przyjściu do domu i dokładnych jego oględzinach okazało się, że mimo, iż ma kilka dzbanków to wszystkie są puste! Nie posiadaja płynu trawiącego, mimo tego iż są zielone i wyglądaja na zdrowe. Płyn znajduje się jednynie w dzbanku, który jeszcze się nie otworzył. Jaki jest tego powód? Czy da się skłonić roślie do produkcji tego płynu?

Oraz drugie pytanie. Nie moge sobie pozwolić na upchnięcie gdzieś, jakiegoś terra (nie ma miejsca, po za tym nie estetycznie). Zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem byłoby przykrycie całej roślinki (wraz z doniczką) kulą (ok 3 - 4L), dla zachowania wysokiej wilgotności. Czy nie będzie przeszkadzać w rozwoju dzbanecznika, to iż wentylacja będzie bardzo ograniczona? I czy w ogóle to dobry pomysł?

Łotysh
11-08-2012, 07:48
1-dzbanki zazwyczaj tych trzymanych w hodowli okazów maja śladowe ilości płynów bo sklepy nawożą je w zwykły sposób (czyli nawóz w płynie do gleby) i im te kwasy nie są wtedy potrzebne

2-taki pojemnik jak najbardziej, ale pamiętaj że poza tym musi mieć też ciepło bo w zimnym pomieszczeniu zgnije. Ja swojego dzbanka w takim pojemniku trzymałem pół roku, potem z niego wyrusł i musiałem do przenieść do większego.

Olaf
11-08-2012, 10:13
1. Przy hodowli dzbaneczników nigdy nie stosujemy nawozów (wyjątki zostawmy tym którzy to naprawdę potrafią), gdyż niszczą one delikatny system korzeniowy rośliny. Możesz spróbować wpuścić trochę wody deszczowej, ale dosłownie kropelkę, dwie.

2. Jeśli chcesz aby roślina wykształcała dzbanki jest to nawet konieczność. Ja swoje dzbaneczniki przycinam co roku razem z przesadzaniem, w ten sposób nie rosną za duże, a pojawia się więcej młodych egzemplarzy.

JakubikF
11-08-2012, 12:24
Dzięki za porady. Co do ciepła. Dzbanecznik będzie stał w moim pokoju, a ja jako zmarźlak ;) nie dopuszczam do spadku tamperatury poniżej 19 stopni (poza tym mam szczelne okna ;) ). To chyba wystarczy?
Jeżeli chodzi o wlanie wody do dzbanków. Czy może być to woda przegotowana, którą przygotowałem do podlewania i zraszania mojej roślinki?

I jeszcze jedno pytanie. Jak często dzbaneczniki wypuszczają nowe liście, no i oczywiście nowe dzbanki?

Olaf
11-08-2012, 12:50
Deszcowa jest odpowiedzniejsza, gdyż zawiera wszelkie bakterie, które żyją potem w dzbanku, lepszym wyjściem od wody przegotowanej jest używanie destylowanej - w supermaketach 5l kosztuje jakieś grosze.

Wiele zależy od warunkow w jakich je trzymasz, ale są to rośliny dośc szybko rosnące, oczywiście w okresie spoczynku nowe ldzbanki nie bedą wykształcane, a nawet przy dobrych warunkach, część starych pewnie uschnie.

Aha nie ma czegoś takiego jak "dzbanki i liście". Dzbanek jest to w całości przekształcony liść, a to co wygląda jak liść w rzeczywistości jest tylko ogonkiem liściowym, który zwiększył swoja powierzchnię w celu wydajności fotosyntezy.

JakubikF
11-08-2012, 13:42
Tak tak, co tych liści oczywiście masz racje :). Po prostu podświadomie to co jest spłaszczone chce sie koniecznie nazwać liściem! Ale oczywiście wiem, o tym o czym mówisz, ale nie obyłem się z tym jeszcze. :D

Czyli lepiej w ogóle urzywać destylowanej? Hmmm no to, nie będę miał chyba wyjścia, choć przyznam szczerze, że wolałbym urzywać tej przegotowanej, bo mam do niej szybszy i łatwiejszy dostęp ;), a po destylowaną na stacje bnzynową będę musiał lecieći nie mam pewności, czy oni ją maja :|.

Olaf
12-08-2012, 07:13
Przegotowanie wody nie pozbawia jej minerałów tylko bakterii, a dzbanecznikom potrzebna jest woda miękka.

JakubikF
12-08-2012, 12:02
Nie pozbawia minerałów????? Właśnie jest to najlepszy sposób na zmiękczenie wody, oczywiście drugi po przedestylowaniu, ale bardzo dobry. Przynajmniej tak wynika z tego co mnie uczono w szkole :|. Myślałem, że jest jeszcze jakiś powód, dla którego nie mogę podlewać przegotowana :/...

Olaf
12-08-2012, 14:58
ok, ale nie tak jak destylacja i o to mi mniej więcej chodziło. Rób jak chcesz mój kumpel stosuje 2:1 destylowana kranówa i tez mu ładnie rośnie.

JakubikF
15-08-2012, 13:33
Aha. Dzięki :)

Tylko jeszcze jedno mnie zastanawia. Wlałem już wodę do jednego dzbanka, ale ciekaw jestem, czy roślina sama zacznie produkować do tego płynu enzymy? Czy niestety dzbanek będzie po prostu "nieczynny"?

Kobra-man
07-10-2012, 12:13
Wody się nie wlewa do dzbanków - to nie ma sensu. A co do przegotowywania : ja przegotowywałem wodę w czajniku, ale był tak zakamieniony, że to i tak nic nie dawało. Najlepsza jest destylowana (albo z filtra RO).

42d3e78f26a4b20d412==