PDA

Zobacz pełną wersję : Dzbanecznik



iron_spider
18-11-2012, 04:49
co zrobic zeby dzbanecznik mial dzbanki???

Matiik
18-11-2012, 05:50
w okresie zimowym wszystkie rosliny (takze owadożerne) przechodzą czas spoczynku stają sie mniejsze , ich wzrost sie spowalnia potrzebują mniej wody i związków organicznych oraz wymagają nieco nizszej temperatury. W przypadku dzbaneczników okres odpoczynku zimowego objawia sie niewytwazaniem przez ten gatunek pulapek-w tym wypadku dzbanków , podczas gdy u innych gatunków np. rosiczek ( nie wszystkich gatunków) następuje na zime całkowity zanik czesci naziemnej.
Co masz zrobić??;

Otóż poczekaj do wiosny :) zapewnij dzbanecznikowi dostatek much (jak juz bedzie mial dzbanki) i przede wszystkim zapewnij mu odpowiednią(bardzo wysoką) wilgotnosc i temperature wiosną i latem okolo 25*C .

Takie sa wyniki moich obserwacji poparte zresztą informacjami z książek ,ale mimo wszystko specem jakims nie jestem także jesli sie pomyliłem to prosze mnie naprostować :)

Jaki masz konkretnie gatunek dzbanecznika? bo jest ich kilka ale o ile sie orientuje to w polsce dostępne sa głównie Nephetes sp. i jego krzyżówki a one miedzy sabą niewiele różnią sie wymaganiami. Byc moze jednak Tobie udalo sie zdobyc cos innego zadszego , a wtedy warunki uprawy moga sie nieco róznic.

Pozdrawiam

Mateusz

malaazazella
18-11-2012, 07:27
Nie wiem czy wiesz, ze dzbaneczniki potrzebuje bardzo wysokiej wilgotnosi powietrza dochodzacej do 100%, wiec najlepiej zamknac je w terrarium. Poza tym napisales, ze trzymasz go w niezbyt oswietlonym miejscu. To blad. Dzbanecznik potrzebuje bardzo duzo swiatla, ale najlepiej rozproszonego. Poza tym wymagaja one wyrownanej temperatury przez caly rok ok. 18 - 30stopni .
Jesli masz malo dzbankow moze to byc tez wina podloza. Jesli jest ono zbyt bogate w skladniki lub nawozone, dzbanki nie zawiazuja sie. Najlepsze podloze dla dzbanecznikow to mieszanka dla epifitow (torf, liscie, rozdrobniona kora, kawalki wegla drzewnego, piasek) albo cos w tym stylu. Podlewaj srednio intensywnie.
Jak masz jeszcze jakies pytania to napisz
asiarek@interia.pl

iron_spider
18-11-2012, 09:32
ja go trzymalem teraz przestawilem na okno, a jak bede podlewal azotem rozcienczonym w wodzie to cos da???

Szymon_czarodziej
18-11-2012, 10:47
nie podlewaj azotem !!! zadnym nawozem !!! zabijesz i wysuszysz go szybciutko ... Tak jak juz napisano, zapewnij duzo rozproszonego swiatla i zwieksz wilgotnosc... Zadna tozlina owadozerna nie moze otrzymac nawozu, przeciez potrzebny azot pobiera z owadów, tak jest zaprojektowana ewolucyjnie.

iron_spider
18-11-2012, 11:04
ale ona nie moze pobierac z owadow poniewaz nie ma dzbankow;/a jak mam jej zapewnic wysoka wilgotnosc??, do pajakow nie dam, a w pokoju nie da sie jakos zwiekszyc wilgotnosci???

dr Robert
18-11-2012, 11:26
Mała uwaga: Nephentes sp. to nie gatunek ! To znaczy, że do Polski dzbaneczniki o nieokreślonej nazwie gatunkowej, po prostu roślina należąca do rodzaju Nephentes bez oznaczenia gatunku. Czy w szkołach jest jeszcze biologia ? :).

dr Robert
18-11-2012, 11:28
Dzbanecznik nie potrzebuje w ogóle nawożenia. Szybka droga na jego wykończenie: trzymać w suchym pomieszczeniu, nawozić i wrzucać dużo much jak już będzie miał dzbanki.

iron_spider
18-11-2012, 11:36
a co mam zrobic jak juz beda dzbanki i zeby roslina ich nie stracila???

mordd
18-11-2012, 11:49
zacznij od sprawdzenia informacji na temat konkretnego gatunku - dzbaneczniki sa trudne w uprawie i kapryśne - jesli masz (lub planujesz mieć) gatunek botaniczny to musisz stosować się dokładnie do zaleceń dla danego gatunku - z ich uprawą mają problemy również ogrody botaniczne - niestety rozmnażanie in vitro jest tak tanie i łatwe, że do sklepów trafiają tony roślin, których nie da się utrzymać przy życiu. Jeśli zakup jest dopiero w planach postaraj się zdobyć jednego z mieszańców (najlepiej o oznaczonej nazwie odmianowej) - są o wiele łatwiejsze w uprawie i tylko w ich przypadku można stosować podane przez moich poprzedników i w popularnej literaturze zalecenia...........

iron_spider
18-11-2012, 11:56
ale ja nie wiem jaki to gatunek, kupilem go w Obi przed wakacjami chyba:P podeslijcie fotki takich najpopularniejszych jak macie???moze uda mi sie wskaac prawidlowy

mordd
18-11-2012, 12:01
Jako pociechę powiem, że jedyne dzbaneczniki, które można obejrzeć w kolekcjo ogrodu bot. UW to rośliny z obi - niewątpliwie masz kudelka, co oznacza, że są duże szanse na jego uprawę.........

iron_spider
18-11-2012, 12:03
a w zimie tez jest szansa ze pojaia sie dzbanki??

mordd
18-11-2012, 12:04
W szklarni ze sterowanym oświetleniem owszem - dla tego można czasem kupić rośliny z dzbankami w sklepie w grudniu - w domu bym nie liczył.......

iron_spider
18-11-2012, 12:05
jak zrobic taka szklarenke wystarczy jakies akwarium duze i czym najlepiej oswietlac jaka wilgotnosc i temp???

mordd
18-11-2012, 12:12
Najprościej zajrzec tu:
http://carnivores.w.interia.pl/pl_info.htm
niestety nie zawsze działa - uważam, że trzeba mieć wiele roślin z tego rodzaju, żeby podawać szczegółowe instrukcje - ja mam 2 sztuki i dobrane pod kątem łatwosci w uprawie ....... tu masz fachowca:))))

iron_spider
18-11-2012, 12:13
ok thx a mozna trzymac np.muchołówke, rosiczke, i dzbanecznika w jednym terra??

malaazazella
20-11-2012, 02:40
nie podawaj mu w ogole zadnego nawozu!!!!!!!!!!! Owadozerne rosna zawsze na siedliskach ubogich w skladniki mineralne , zwlaszcza w azot. Jesli mu podasz nawoz, to na pewno nie wytworzy dzbankow, bo nie bedzie musial.

RMXUS
01-12-2012, 09:56
wiec tak nie sluchaj ze wszystkie przechodza okres spoczynku poniewaz dzbaneczniki nei przechodza i poprostu w czasie zimy wytwarzaja mniejsze dzbanki i mniejsza ilosc i rosna wolniej tylko poniewaz dni sa krotsze i swiatla mniej; zapewnij im bardzo duza wilgotnosc najlepiej w akwarium duzym z przykrywka i switla duzo i ciepla

Łotysh
03-12-2012, 04:46
racja, podawaj mu owady, mogą być nieżywe ale jako tako świeze :)

Saurus
23-12-2012, 13:15
ja mam u dzbanecznika w szklarence 80-85% ilgotnosci i 25-30 stopni to dobre warunki?swiatla ma sporo

42d3e78f26a4b20d412==