PDA

Zobacz pełną wersję : korzenie powietrzne monstery



mark0wy
11-12-2012, 07:22
Czesc
Czy monstera moze utrzymac sie przy zyciu za pomoca tylko i wylacznie korzeni powietrznych?
Pozdrawiam
Mark0wy

Fredomirek
11-12-2012, 07:29
Jeśli te korzenie będą dochodzić do źrodła wody np. basenu to myślę, że tak, ale też z chęcią poznam odpowidź od fachowcow :)

Sułek
13-12-2012, 04:42
oczywiście że tak
niektórzy stosują w akwariach słodkowodnych jako denitryfikatora

mark0wy
14-12-2012, 06:42
Dzieki
Mnie chodzi o sytuacje, kiedy monstera wisi wysoko nad ziemia, nie ma dostepu do basenu, a wode pobiera przez korzenie powietrzne.
Woda jest dostarczana poprzez spryskiwanie rosliny.
Moja monstera puszcza korzenie powietrzne i chcialbym ja rozmnozyc poprzez podzial. Czy dobrym posmyslem bedzie owiniecie korzeni powietrznych torfem wloknistym, aby dluzej trzymaly wilgoc?
Pozdrawiam
Markowy

Sułek
15-12-2012, 07:40
wystarczy podłożyć jej na tydzień- dwa miskę z wodą i włożyć któryś z korzeni powietrznych do miski aby roślkina błyskawicznie rozwinęła strefę włośnikową na końcu korzenia powietrznego
wtedy łodygę ciach - zacierasz węglem drzewnym miejsce cięcia (w każdym zoologicznym pytaj o węgiel do filtra firmy sum - plast) i wsadzasz "szczepkę" do z początku mocno wilgotnej ziemi

mark0wy
17-12-2012, 08:14
ok wielkie dzieki.
Ile czasu mam czekac na to aby moc zawiesic ja wysoko, tak aby odzywiala sie samymi korzeniami powietrznymi?
Pozdrawiam
Mark0wy

Sułek
17-12-2012, 12:17
nie rozumiem pytania...;))

mordd
17-12-2012, 12:23
Ta roślina ma bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, jest też bardzo "żarłoczna". Poza tym "odżywia się" nie wodą a rozpuszczonymi w niej składnikami - spryskiwać musiałbyś 24 godziny na dobę aby dostarczyć odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Jako rozwiązanie polecam powieszenie jej tuż nad lustrem wody i stopniowe podnoszenie jej wyżej, wraz ze wzrostem korzeni. To nie jest roślina epifityczna - ukorzeniona jest w ziemi a tylko pęd i liście wspinają się na inne rośliny. Czasem rośnie jako epifit, ale wymaga miejsc z bardzo dużą ilością próchnicy - oplątanie korzeni mchem to za mało.....

mark0wy
17-12-2012, 14:14
DZiekuje za informacje, roslina sama zaczela puszcze korzenie powietrzne.
Przeczytalem gdzies, ze rosnie czasami jako epitef, stad chcialem posadzic ja troche wyzej, tj. nad podlozem.
Moze przygotuje jakas doniczke...
Pozdrawiam
Markw0y

42d3e78f26a4b20d412==