PDA

Zobacz pełną wersję : Lithops



Kubuś
04-01-2013, 01:47
Witam.
Kupiłem Lithops'a, takiego małego, albo raczej trzy sztuki w jednej małej doniczce. Po kilkunastu dniach nagle zaczął wypuszczać z środka gruby pęd, wysoki na jakieś 5cm.
Ani to ładne, ani ciekawe, a w dodatku został już mi tylko jeden, bo tamte uschły, albo rzczej ... rozpadły się. Wyglądało to tak, jakby .. rozlały się. A przecież za dużo wody im nie dawałem.

Co zrobiłem źle?? Chcę znowu kupić, bo mi się "to coś" podoba, ale chcę, by mi przeżyło.
A czy z tym ... przerośniętym mogę coś jeszcze zrobić?? - myślałem by go ... głębiej wkopać, ale to chyba nie jest za dobra metoda:)

pozdr
Qba

werni
04-01-2013, 02:28
Witam.
Trudno cos powiedziec na 100%, ale na podstawie Twojego opisu wyglada mi to na zbyt duza wilgotnosc i za niska temp. (mam na mysli te "rozlane", pewnie przegnile roslinki). To cos wyrastajace ze srodka "cos" moze byc nowymi "lisciami", a chude i dlugie sa z powodu niewystarczajacego naslonecznienia (ciagnie do swiatelka).
Tak w skrocie:
moje roslinki (kaktusy i inne sukulenty) maja duuuzo slonka, dosc sucho (w okresie pazdziernik - kwiecien wogole ich nie podlewam) a zima chlodno, zdecydowanie chlodno (10-15st). W takich warunkach rosna, kwitna i maja sie dobrze.
Powodzenia.

Kubuś
04-01-2013, 05:15
Hmmmm - starałem się je mało podlewać, a nawet tylko je zraszałem, ale widać i to było za dużo.
Kurde - fajowe były, ale z kolejnym sobie poradzę:)

duże dzięki

Wiesław Pyć
05-01-2013, 00:45
Kaktusów sie nie zrasza, sam mam lithopsa i wiele inny sukulentów. Żyje sie im dobrze u mnie. Moge sie nawet pochwalic, ze wszyskie moje kaktusy juz zakwitły(nawet lithops wyposcił ładnego kwiatka).Podlewam wszystkie raz na dwa tygodnie.

senai
05-01-2013, 07:09
Ten gruby pęd to nowy liść a stare uschły bo robią tak jak tylko zaczyna nowy wychodzić, na tym polega całe życie tej rośliny, co roku wypuszcza ze środka nowe liście a stare usychają.

mordd
10-01-2013, 13:28
Zrasza się i to intensywnie. Tyle, że nie w zimie. Litopsy nie mają nic wspólnego z kaktusami - inny kontynent, inny rytm rozwoju...... Jeśli wszystkie zakwitły to masz same łatwe w uprawie, bo te trudniejsze kwitną po 20-30 latach uprawy (parę sztuk w Polsce, choć ogólnodostępne - niestety ogromna śmiertelność związana z błędami w uprawie). Kaktusy w sezonie (maj-październik) wymagają wysokiej wilgotności powietrza i niektóre bardzo intensywnego podlewania. Lithops "wyciągnął kopyta" bo zapewne pochodził ze szklarni i był intensywnie pędzony dla szybkiego osiągnięcia wymiarów handlowych. Od grudnia do lutego litopsy przechodzą spoczynek i NIE podlewa się ich, ani nie pryska - nowe liście wypuszczają bez podlewania i tak właśnie ma się to odbywać. A kupować należy tylko takie, które nie były podpędzane w szklarni w nie naturalnych dla nich okresach bo na pewno padną, lub przypłacą to kilkuletnim oszpeceniem (przy optymalnej uprawie).

werni
11-01-2013, 12:50
mordd, masz racje. Ale zauwaz, ze zdecydowana wiekszosc dostepnych roslin pochodzi wlasnie z takiego "pedzenia". Sa piekne, blyszczace, jakby nadmuchane i tym kusza ludzi do ich zakupu. Dosc trudno zdobyc dobre zrodlo roslinek. Osobiscie przestawilem sie na kupno nasion zamiast roslin, no chyba ze akurat trafi sie dobra okazja :) Poza tym z takimi nasionkowymi roslinkami jest duzo wiecej radosci. Polecam.

mordd
11-01-2013, 12:59
Radość owszem jest ogromna:))))) Ale bez przesady z tym brakiem dostępności - jak ktoś chce to znajdzie (byle nie w marketach). Wiele kaktusów nawet po mocnym podpędzeniu daje się szybko doprowadzić do normalnego stanu i nie sprawia problemów, z Litopsami jest jednak inaczej - niestety mało który przeżywa więc szkoda pieniędzy i zachodu na takie rośliny. Poza tym kupno nasion też nie jest najłatwiejsze - moim zdaniem łatwiej zdobyć rośliny niż nasiona. Poza tym trudno oczekiwać, aby ktoś, kto szuka roślin do dekoracji terrarium "babrał" się z wysiewem Litopsów i czekał na efekt 2-3 lata.......... No chyba, że kogoś wciągnęło........:))))))

werni
12-01-2013, 02:37
No wiem, wiem... Ale chyba jestem przypadkiem "wciagnietym" i nie jestem obiektywny :)

OLAFEK
17-01-2013, 11:47
A jeśli rozchodzi się o kupno nasion Lithopsów (sukulentów) i nasion kaktusów to przy PTMK istnieje takie coś jak BANK NASION (ale tylko dla członków PTMK). Więc jeśli chcesz zgłębiać wiedzę na temat sukulentów i kaktusów to zapisz się do PTMK bo naprawde warto.
http://republika.pl/kaktusklub/

mordd
17-01-2013, 11:55
W tym banku w zasadzie nie znajdziesz nasion Lithopsów - tam jest trochę nasion, przekazanych przez członków PTMK, głównie nasiona popularnych gatunkow kaktusów. Te ciekawsze są rozprowadzane na bierząca o wiele wcześniej, niż drukowany jest ich wykaz w "Śwecie kaktusów" bo ten ostatni wychodzi z dużym opóźnieniem. Tak więc nasiona można kupić tylko w zagranicznych firmach hodowlanych, koszta są ogromne. Gotowe rośliny wielu gatunków, dobrej jakości i za przyzwoite pieniądze kupisz tu:
http://www.kaktusy.nets.pl/hinz/
Jeśli nie będzie w zamieszczonej ofercie to zadzwoń, u siebie na miejscu mają.....

mordd
17-01-2013, 14:51
A "wciągnięte" przypadki to moja specjalność:))) Wciągnąłem sie kilka lat temu i z roku na rok mi się pogłębia...... Ponoć się to leczy, tylko po co? :)))))

mordd
18-01-2013, 00:07
A jednak:)
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=22120214
Nie mam zaufania do nasion z torebki, ale jednak są - nasiona tej firmy są prawie wszędzie więc łatwo kupić.

werni
18-01-2013, 03:36
Z tymi nasionami z torebki jest tak, ze nigdy nie wiadomo co z nich wyrosnie.. :) Tego typu firmy nie bawia sie w segregacje nasion wg gatunkow, wiec na dobra sprawe po wykielkowaniu mamy sieczke i tyle.. :/

OLAFEK
18-01-2013, 04:06
Ale jednak Mordd można kupić. Początkująca osoba nie powinna od razu zajmować się roślinami o wysokich wymaganiach. Powinna zacząć od roślin najmniej wymagających. W miare zdobywania wiedzy może zajmować się coraz bardziej wymagającymi. A zapisanie się do PTMK daje też możliwości zdobywania właśnie takich rzadkich okazów i nasion. Tak jest u mnie w Lublinie w PTMK. A jeśli chodzi o nasiona z zagranicy to ich cena nie jest aż tak duża, a można nabyć nasiona rzadkich kaktusów i sukulentów dobrej jakości.

mordd
18-01-2013, 04:25
Z tego co wiem, to oficjalnie bank nasion publikuje wykaz w czasopimie - jeden dla całej Poolski - fakt, że fizycznie znajdują się te nasiona w Lublinie daje ci fory, których reszta kraju nie będzie miała (niestety). Cena nasion z Messa Garden jest kosmicznie wysoka, cena wysyłki jeszcze wyższa - w sumie są to rośliny bardzo drogie. Jest parę innych firm z tej dziedziny, ale te, które są pewne i nie znikają co roku są kosztowne. Wiele nasion można oczywiście kupić na miejscu w kraju, ale akurat Lithopsy goszczą rzadko w tych wykazach.
Jeśli chodzi o wysiewy to akurat Lithopsy nie są szczęśliwym pomysłem na naukę - tu nie bardzo jest miejsce na zdobywanie wiedzy bo 2 dni nieuwago oznaczają zniszczenie siewek przez grzyby......... Wszystkie siewki Lithopsów i pokrewnych są trudne w uprawie, nawet te, które jako dorosłe są w miarę łatwe.
Poza tym, jeśli początkująca osoba nie powinna...........to należałoby od razu zniechęcać do zakupu roślin z tego rodzaju namawiając na łatwiejsze. Jeśli jednak ktoś chce Litopsy to odpowiadam mu o Litopsach a nie o np Aloesach....... W sumie nasiona są, ale niewiadomej jakości (patrz torebki w supermarketach) lub dla bardzo wytrwałych lepsze, ale nie często.
Nie wydaje mi się też, aby osoba interesująca się sukulentami w zakresie wystroju terrarium i uprawy miała jakiekolwiek profity z przynależności do PTMK poza informacjami o wystawach i 1 zeszytem "Świata kaktusów" rocznie........ no i oczywiście dostępu do biblioteki PTMK, ale ten ostatni można spokojnie zastąpić netem.

OLAFEK
18-01-2013, 04:52
Nie wiem jak jest w Polsce z dostępem do nasion np. lithopsów. Wiem że można u nas w Lublinie dostać nasiona jak i ładne rośliny od hodowców. A jeśli chodzi o bibliotekę to raczej korzystam z informacji od członków PTMK.

42d3e78f26a4b20d412==