PDA

Zobacz pełną wersję : bananowiec



SMITI
02-02-2013, 09:13
witam,
przed chwilką dostałem od cioci szczepke bananowca.... czy znacie jakiś ciekawy opis tej roślinki, lub powiedzccie mi coś na jej temat, podajcie linki do stronek itp. Z góry dziekuję

Double
02-02-2013, 09:33
najpewniej chodzi o bananowca karłowatego, mam troche podstawowych informacji o nim:
dorasta do 1,5-2 metrow, dosc szybko rosnie, potrzebuje intensywnego swiatla, rosnie w normalnej temp. pokojowej ale w zimie potrzebuje min.15 stopni, latem podlewac 2-3 razy w tygdoniu obficie, w zimie raz na 10 dni, spryskiwac dodatkowo 1-2 razy w tygodniu, najlepiej rosnie na gliniastej ziemi, zyje 4-5 lat i choc nie jest bardzo trudną roslina, potrzebuje duzo przestrzeni.
pewnie mordd pomoze wiecej ;)

KORSAKOW
02-02-2013, 12:02
wrażliwy na przędziorki ;-)

Łotysh
02-02-2013, 14:14
i świetnie rośnie na balkonie latem, (ale daj w miejsce półcieniste) i wystaw go dopiero gdy mine ryzyko przymrozków :P

mordd
07-02-2013, 13:08
I nie znosi suchego powietrza! Zimą są poważne problemy z zasychaniem liści a spryskiwanie mało daje. Nieco ratuje sytuację stawianie na mokrym keramzycie, ale skutkuje tylko przy małych roślinach. Najpiękniejszy egzemplarz jaki widzialem rośnie w łazience (oczywiście z oknem) koło prysznica.............. Teoretycznie łatwy, ale trzeba sprawdzić osobiście bo nie wszędzie się udaje.

Łotysh
08-02-2013, 04:08
mój ma już 2 lata i doczekałem się już odrościka :D

SMITI
09-02-2013, 00:30
mój ma ok. 10 cm :P

rosea
09-02-2013, 02:04
mój bananowiec ma rok i 5 odrościków :P

Paganus
09-02-2013, 03:02
ja swoje bananowce jak maja okr wielkosć to sinamw poprzek zeby nie rosły wyzej i czekam aż nowe liscie wypuszczą w ten sposób mam drzewko do terra o okr. wielkosci i wiem ze nie bende się z nim męczył w terra jak za duze urosnie ;)

pozdro Double !!
szacuneczek

mordd
09-02-2013, 03:55
Bananowiec nie ma pnia - to są ogonki liściowe, ich obcięcie powoduje usuniecie jedynego istniejącego stożka wzrostu i zamieranie rośliny. NIE wolno obcinać bananowca! Jedynym uzasadnieniem może być wywołanie tym sposobem rozwoju odrostów wokół rośliny matecznej, ale lepiej je po prostu odciąć i przesadzić.

Paganus
09-02-2013, 04:02
moje bananowce rosną i nie zamierają moze twoje cie nie lubią ? :P moje bananowce po przycięciu nie rona w góre a wypuszczają noiwe liscie z góry owszem nie takie duse jak przed przycięciem ale liscie są i roslinka ma sie dobrze

mordd
09-02-2013, 04:08
To znaczy, że obcinasz powyżej stożka wzrostu - to nie ma sensu - rośliny w ten sposób nie zmniejszasz bo liście wyrastają z miejsca, w którym i tak by wyrosły. Jedyne co robisz to oszpecasz roślinę. Ciekawe po co?

Paganus
09-02-2013, 04:31
w moim mniemaniu jest łądna i ladnie wyglada, moze dla ciebie jest brzydkie ale o gustach sie nie rozmaia, rosliny chodyje się i przycina do gustu włąściciela. moim zdaniem łądnie wygladają a twój poglad naprawde mało mnie interesuje

mordd
09-02-2013, 04:38
Świetnie. Ale nie zalecaj może obcinania liści roślinie składającej się tylko z liści jako metody na kontrolowanie wzrostu. Zwłaszcza, że złe obciecie może wykończyć roślinę. Zasadą jest, że bananowcow się nie obcina i słuszność tej zasady wskazuje logika..... Wypowiedź o skracaniu sansewierii wskazuje, że źeczywiście gust mamy baaardzo odmieny. ja nie lubię oszpeconych roślin.........
A przycina się "do gustu właściciela" to co da się i co ma sens przycinać.

Paganus
09-02-2013, 06:06
proponuje bo sam to stosuje i sie sprawdza,momze twoje rosliny giną ale moje mają się dobrze i wypuszczają duzo iści przez co wcale nie sa szpetne tylko małych rozmiarów a pozwalanie roślinie na samowole terz nie jest niczy dobrym, zresztą czasem nawet przyciecie rośliny której nie trezba przycinać daje dobre efekty panie nzawco wszechwiedzący

mordd
09-02-2013, 11:19
No to jesteś jedyną na świecie osobą, która zrobiła bonsai z bananowca. Opublikuj to gdzieś bo teroretycznie jest to niemożliwe.

Paganus
09-02-2013, 12:14
no widzisz.. bij pokłony przedemną nowicjuszu ogrodnictwa !! :P a zrobie zdjęcie dzisiaj i dam je na forum ze byś sie przekonał

SMITI
09-02-2013, 13:06
spokójjjjj !! ja chcę sie dowiedzieć czegoś o bananowcu a wy się kłócicie. Powiedzccie lepiej coś na temat hodowli

mordd
09-02-2013, 14:08
Bez specjalnych wymagań co do podłoża - ale dopiero co kupione trzeba natychmiast przesadzić bo w czystym torfie (tak są produkowane) bardzo szybko zasychają. Do naworzenia najlepsze nawozy otoczkowane, ale każdy inny też się nada (byle nie do balkonowych - są zbyt skoncentrowane). Bardzo wysoka wilgotność powietrza. Nie stawiać przy samej szybie zimą bo mogą podmarzać liście dotykające do szkła. Nie stawiać w pelnym słońcu. NIE CIĄĆ! Doniczka lepiej nie za ciasna, dobry drenaż, ale ziemia stale dość wilgotna......... Ode mnie tyle:) I wesołej zabawy! :)
Ps. Kłótnia chyba tym razem jest chyba uzasadniona. Logika cięcia tej rośliny pozostaje dla mnie tajemnicą. Nie zmniejszysz jej, niczego tym nie osiągniesz a oszpecasz ją i narażasz się na jej stratę.......... Howg!

Paganus
09-02-2013, 14:22
mord twoja ignorancja i waskie spogladanie naświet roślin ejst takie płutkie az po kostki !! z roslinami terz trzeba czasem eksperymentowac. Ale twoje ksiażkowe definicje i porady ze swieta roslin są mur beton nie do przejscia. jak chcesz to podaj maila to podeśle ci kilka moich zdjec które zrobiłęm

mordd
09-02-2013, 14:25
alan_z@interia.pl Jest to zarówno moje hobby jak i zawód. Wiedzę książkową owszem mam - zdolność logicznego myślenia również.......

kocica
14-02-2013, 12:13
"mord twoja ignorancja i waskie spogladanie naświet roślin ejst takie płutkie az po kostki !! z roslinami terz trzeba czasem eksperymentowac. Ale twoje ksiażkowe definicje i porady ze swieta roslin są mur beton nie do przejscia. jak chcesz to podaj maila to podeśle ci kilka moich zdjec które zrobiłęm"

drogi Paganus- ie twoja ignorancja i niewiedza na temat umiejetnosci, posiadanych roslin i ogromnego doswiadczenia jakie posiada mordd jest wprost proporcjonalna do malego wzrostu twojej roslinki..... to ze udalo Ci sie z jedna roslinka to pewnie dlatego ze miales wiecej szczescia niz rozumu bo tak sie sklada ze gdybys odrobil lekcje i poczytal dowiedzialbys sie ze mordd ma racje, ale coz... przycinaj tylkouwazaj bo kiedys sobie cos przytniesz za nisko... a to boli...

mordd
14-02-2013, 12:17
Aż mnie zabolało:)......ale fakt, że jeden eksperyment nie świadczy o zasadzie......... NIE TNIJCIE BANANOWCÓW!

kocica
14-02-2013, 12:19
tnijcie osty !!!!!!!!!!!! bo przyczepiaja sie do zwierzat

mordd
14-02-2013, 12:20
Carduus - kilka gatunków:)))) ale to już off topic:))) poza tym szczygly je jadają:)

kocica
14-02-2013, 12:22
ty mnie szczyglami nie strasz ;))) bo przyprowadze swoje towarzystwo ;))

Banan
06-05-2013, 15:01
Jako znawca bananuff wszelkiej masci stwierdzamze... banany cięcia nie lubia! koniec dyskusji! ;P ;P ;P ;P

42d3e78f26a4b20d412==