PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można jakoś doświetlać? i czym?



Asterix
11-04-2013, 00:55
Cześć, Chciałem zapytać bo ktoś może ma jakieś doświadczenie w tej kwestji i wypróbowane specyfiki, czym najlepiej nawozić kwitnące i owocujące : cytrynę, kumkwat, mandarynkę?


Aha! tak przy okazji chciałem też zapytać czy można by zastosować jakieś sztuczne oświetlenie, które pozwalało by rosnąć cytrusom i innym egzotycznym rośliną w pomieszczeniu z malutkim północnym oknem (mój korytarz) lub całkowicie bez okna???

Z góry dziękuję za odpowiedź,
(może być na priv, nawet lepiej)
Asterix

Goblin
11-04-2013, 01:06
Jarzeniówki ??:>

mantid
11-04-2013, 02:17
Sułek sprzedaje specjalne zarówki do doswietlania roslin www.biofil.pl

griszka
12-04-2013, 05:14
Polecam wysokoprężne lampy sodowe - stosuje się je do doświetlania roślin w szklarni. Można też je stosować jako jedyne źródło światła!
Najczęściej się stosuje lampy o mocy od 250 do 600W.

Jeśli chodzi o nawozy to polecam takie o zwiększonej zawartości żelaza aby zapobiec chlorozie.

też mam cytrusa ma około 10 lat i 1,5m wysokości.

Asterix
12-04-2013, 10:39
dzięks!

kober
15-04-2013, 12:37
Hej

Przyznam szczerze że ja doświetlam kawe energooszczędna swietlówką za 4zł i rośnie jak burza! a nie ma w ogole dostepu do swiatła dziennego.

ogólnie woda+temperatura+swietlówka i wszystkie moje krzaczki rosną!!

griszka
16-04-2013, 10:30
Swietlówkami można oświetlać ale muszą one być blisko roślin.

Asterix
16-04-2013, 13:15
O! i ten właśnie sposób (ze świetlówką) planowałem z początku wykożystać.
Lampy sodowe są na pewno lepsze ale te moce ;o) najsłabszą znalazłem 100W dziennie razy parę godzin to puściło by mnie z torbami po jednym sezonie zimowym, bo potrzebował bym z dwie, trzy takie lampy jednocześnie odpalić.
;o)

dzięki za pomocne sugestie

agamka
08-05-2013, 04:25
w sklepach są dostępne świetlówki dla roślin. Stosuję taką w terrarium kwiaty rosną swietnie.
pozdrawiam agamka

Dolichoderus
18-05-2013, 11:50
Jeśli masz pieniądze na prąd w dzisiejszych czasach możesz uprawiać wszystko pod sztucznym oswietleniem- wogóle w pokoju bez okien - i bedą zdrowsze niż na oknie. Jedynym problemem są właśnie pieniądze za prąd lub/i sprzęt. Trzymam kaktusy od kilku lat oraz storczyki pod różnym światłem i różne wypróbowywałem.
Najtańszym sposobem są świetłowki o barwie "day light" ale potrzeba ich ok.6X20 W na 0,5 m^2 i to z dobrymi odbłyśnikami- oświetlać trzeba z wysokości ok. 20-30 cm więc dla większych roślin sie nie nadają. Poza tym też kolory są dość wyblakłe- nie mniej rosliny nawet kaktusy dobrze sobie z takim oświetleniem radzą i nawet kwitną...
Innym sposobem jest lampa HQI - taka jak czasem wisi w niektórych większych sklepach z odzieżą aby oddać dobrze barwy. Żarnik150 W Hqi z wysokości ok. 40-50 cm przy dobrym odbłyśniku i barwie 4500'K zapewnia super barwy oraz wzrost wszystkich roślin- dla większości to aż za duzo i śmiało można ją zawiesić ok 1m dalej jeśli zastosuje się lustra. Kłopot w tym ,że lampa kosztuje ok. 350 zł a żarnik ok 100zł.- nie mówiąc juz o zurzyciu prądu.
Pozostałe sposoby służą tylko "doświetlaniu roślin" czyli pomagają trochę przy niedostatku światła naturalnego - ale nie mogą go zastapić.
pozdro,
Krzysiek

Asterix
20-05-2013, 13:44
wielkie dzięki za informacje!!!

42d3e78f26a4b20d412==