PDA

Zobacz pełną wersję : Mango, Awokado z pestki owocu kupionego w sklepie ???



Asterix
06-07-2013, 04:10
Witam,

Czy komuś z Was udało się wychodować Mango, Awokado z pestki owocu kupionego w sklepie ???

Jeśli tak proszę o szczegóły.
Z góry dziękuję, pozdrawiam,
Asterx

PS: Po ponad trzech miesiącach od włożenia w ziemie właśnie wykiełkowało mi Mango ;o) z Awokado też próbuję ale narazie bez skutku (pestkę sadzę w/g sugestji z książki S.A.Pieniążka "Nadają się do uprawy w domu...")

rosea
06-07-2013, 05:21
Mi się udało wychodowac roślinkę z pestki avocado. Wsadziłem w ziemię czubkiem do góry i mocno podlewałem. Aby wykiełkowało musi mieć też ciepło :)

Saurus
06-07-2013, 05:41
slyszalem ze przy twardych nasionach (takich jak w brzoskwiniach, a chyba rowniez w mango i avocado, nie wiem) mozna roslince pomoc zakielkowac delikatnie rozlupujac twarda lupine

Mike
06-07-2013, 06:00
Mi się udało wyhodowac Awokado, jednakże 3 razy mi usychalo i 3 razy odrastało... za czwartm razem już mi nie odrosło :( Nie wiem nawet z jakich powodów usychało. Ale najwieksze urosło do ok. 50cm :)

Mike
06-07-2013, 06:02
Ja zrobilem tak samo jak rosea... wsadzilem pestke do ziemi na glebokosc +/- 10cm i podlewałem często. Po ok. 2 miechach zaczęło kiełkowac :) jednak jak nizej napisalem... po pewnym czasie uschło mi :( szkoda... bede musiał spróbowac niedługo jeszcze raz ;)

Łotysh
06-07-2013, 07:25
możliwe że Awkado jest bardzo wrażliwe na niską wilgotność i potrafi z tego powodu uschnąć całkowice. Do tego typu roślin nalezy Katlea, Kaladium (Caladium) i Alokazja (Alocasia). Musiałbys trzymac tą roślinkę w parnej i ciepłej szklarnii.

koleś
06-07-2013, 10:18
ja avokado wyhodowałem z pestki, stało na parapecie i rosło sobię i rośnie dalej już chyba z rok, ani razu nie uschło, ale zawsze w podstawce jest 1 cm wody

Asterix
06-07-2013, 10:59
Dzięki wszystkim za podzielenie się doświadczeniami. Pozdr, Asterx

Obcy
07-07-2013, 06:42
te awkokado nadaje sie do terarium?

Mike
07-07-2013, 06:48
Czemu nie, tylko zalezy do jakiego terrarium i jaki zwierzak bedzie tam mieszkał. Najlepiej to do terrarium tropikalnego, w którym mogłyby mieszkać małe rzekotki lub mniejsze jaszczurki...

Free
07-07-2013, 10:09
Ja także wychodowałem Avocado, które ma aktualnie ok. 6 lat i 2m wysokości. Żywotność tego gatunku wynosimniej więcej 12 lat. Moje avocado posadziłem w nieco odmienny sposób. W pestke wbiłem 2 wykałaczki po obu stronach i wstawiłem do słoika z wodą ( pestka była lekko zanurzona w wodzie). Po 2 miesiącach pękła wtedy włożyłem ją do ziemi. Po upływie następnych 2 miesięcy wyrosła mała roślinka. Dobrze nie pamiętam ale chyba przed wsadzeniem do wody pestkę trochę przesuszyłem.

koleś
07-07-2013, 11:41
a mi to avokado za bardzo się nie podoba, bo póki go nie przyciąłem to był to prosty badyl z którego odstawały liście

dega
13-07-2013, 07:22
avokado trzeba przycinac od male inaczej rzeczywiscie nie wygloda za pieknie;
jedno z naszych avokadko ma juz ze trzy lata , w sumie czesto jest przesuwszone gdyz ma za mala doniczke a nikt nie chce go przesadzic - niedy nie uschlo:)))
pozdrawiam
dega

Asterix
13-07-2013, 14:04
he he he !!!

To widzę że Avocado i owszem ale jeśli chodzi o Mango to jestem pionierem ;o)

Arnie
14-07-2013, 05:46
moze to glupie ale czy jak zakopie kokosa to cos z tego urosnie?? :)

Asterix
17-07-2013, 02:51
spróbuj ! niewykluczone że wyrośnie ;o)
widziałem parę razy palmę kokosową w doniczce a na wierzchu na ziemi leżał orzech kokosowy z którego z małego pęknięcia wyrastała palma w górę a korzenie „właziły” do ziemi. 49zł to kosztowało, kokos kosztuje 1,20zł warto spróbować ;o)

dega
17-07-2013, 09:24
a ja slyszalam ze te palmy z kokosem na wierzchu doniczki zyja tylko najwyzej 2 lata... ale oczywisicie tez uwazam ze nalezy probowac:)
a co do mango , Asterix, daj znac jak wyrosnie:)
Pozdrawiam
dega

Asterix
18-07-2013, 09:08
Wyrosło już !!!
tzn. Mango

poza tym wyrosło mi :
- Litchi
- Bawełna

mam sporo fotek również innych moich roślinek obecnie na przykład fajne owoce ma Kumkwat i Granat i Cytryna Aaaa! i Ananas ;o)

pozdr wszystkich,
Asterx

PS: dega! fajną masz stronkę niewiem czy nietrzasnąć jakiejś o roślinkach niema właściwie na necie przynajmniej .pl tzn. polskim

Obcy
18-07-2013, 14:43
zasadziłem dzisaj awokado , zobacze czy cos wyrosnie :D

Banan
21-07-2013, 14:28
Napisz koniecznie jak to zrobiłeś!!!!!!

Obcy
22-07-2013, 08:55
wsadziłem pestke do ziemi i podlewam , jak nie urośnie to spróbuje z tą wykałaczką

Asterix
22-07-2013, 11:06
Początkującym proponuje Litchi !
Można kupić w marketach, ok.40-50zł/ kilogram ;o) wystarczy kupić jeden lub parę owoców za złotówkę lub pare zł. Owoc bdb jak takie lepsze winogrono trochę smakuje. Pestkę sadzić najlepiej ok. centymetr pod ziemią (zwykłą) poziomo. Kiełkuje po tygodniu do miesiąca i szybko rośnie ;o) mi wykiełkowały bardzo szybko w dwa max trzy trygodnie absolutnie wszystkie zasadzone pestki ;o)

POWODZENIA! Asterx

PS:
Awokado jeszcze niektórzy sadzą i mają w domu ale o Litchi to większość ludzi nawet nie słyszała ;o) (tym bardziej ciekawie mieć !

Double
26-07-2013, 07:35
z liszi jeszcze nie kombinowalam, natomiast wyhodowalam kiedys niewielkie drzewka cytryn i mandarynek, a takze ponad metrowe awokado, ktore niestety zginelo po ponad dwoch latach. mam tez palme kokosowa, ktora sie trzyma z dwa lata spokojnie. nie wiem, czy mozna wyhodowac palmę z kokosa z supermarketu, mnie się to jakoś nie widzi... moze potrzebuja do wykielkowania tej calej ogromnej otoczki, z jakiej sa pozbawiane kokosy do konsupcji (bo normalnie owoc kokosa wyglada jak wielki zielony melon). bez zbednych zabiegow kielkuja tez arbuzy. przy tych wszystkich roslinach grunt to ciepło :)

Asterix
26-07-2013, 12:48
Arbuzy kiedyś hodowałem w ogródku (wyrastają takie jak można dostać w sklepach 1 warunek DUŻO NAWOZU)

Jaca
26-07-2013, 12:52
Kokosy z hipermarketów są po prostu niedojrzałe (zawierają mleczko kokosowe, w którego miejscu, w dojrzałym orzechu, powinien znajdować się miąższ nasiona)

kaczi
22-08-2013, 13:15
Mi Tak AWOKADO ma juz prawie 1m i na samym dole lodygi pojawia sie juz cieniutenka kora:D:D:D

lutek
19-03-2014, 07:24
A w jakiej ziemi powinno się sadzić to awokado i czy może rosnąć w pokojowej wilgotności? Bo jak kiedyś posadziłem to jak miało ze 40cm wysokości na liściach pojawiły sie czarne plamki i niedługo zdechło...

42d3e78f26a4b20d412==