PDA

Zobacz pełną wersję : Sylvania GRO-LUX



Cimathel
30-11-2013, 16:29
Co sądzicie o tych żarówkach? Właśnie ją kupiłem do będącego w produkcji terra. Czy zdaje ona egzamin przy naświetlaniu roślin ? W końcu jako taką ją kupiłem - specjalnie do roślinek :D

dega
01-12-2013, 07:04
Egzamin na pewno zda, tylko chyba byla troche droga? Osram Fluora daje ten sam efekt, podobnie jak Aquarelle Philipsa a sa tansze, inne np. Flora-Glo Hagen sa drogie jak gro-lux. Napisz, ile za nia zaplaciles, ciekawi mnie to? Wazne zeby swietlowka dawala mieszanine swiatla czerwonego i niebieskiego, czyli w zakresie najwiekszej aktywnosci chlorofilu.
Pozdrawiam.
Agata

Cimathel
01-12-2013, 07:11
Kupiłem ją za 24 zł w Leroy Merlin .

dr Robert
05-12-2013, 18:14
Niestety wszystkie lampy produkowane dla roślin to "przerost ceny nad jakością". Taniej kupować kolejne rośliny niż kolejne żarówki. Aby uzyskać odpowiednią ilość światła zwykle trzeba byłoby kilka takich żarówek, a wtedy roślina by się ugotowała, nie wspominając o kosztach. Z moich doświadczeń wynika, że rośliny zwykle pod takimi żarówkami wydłużają się (za mało światła, za dużo ciepła), źle rozwijają się liście itp. Moim zdaniem to gadżety takie same jak Day Glo itp. żarówki terrarystyczne.
Teraz używam lamp HQI (metalohalogenkowych) z żarnikiem o temperaturze barwowej 5200 Kelwinów (najbardziej zbliżona do słońca) i mocy 150 Watt. Kupiłem je z myślą o silnym świetle dla zwierząt, ale widzę, że doskonale rosną pod nimi rośliny. Akacja rośnie jak na słońcu w środku lata ! Wydatek jednorazowy spory (oprawa ok. 200-250 zł + żarnik 50-80 zł), ale żarnik jest nieporównywalnie trwalszy od żarówki i starcza na lata. Zresztą są to lampy od lat używane w akwarystystyce właśnie do oświetlania roślin.

dega
14-12-2013, 04:45
Witam
Bardzo zainteresowal mnie Pan lampami HQI, poniewaz jedno z moich terrariow z roslinami jest za wysokie (65cm) i swietlowki nie starczaja, takze szukam wlasnie sposobu jak to zmienic (drugie terrarium, wys. 50 cm szer. 40cm jest zaopatrzone w 4 rozne swietlowki, z tym, ze odzdzielone szybą, i rosliny maja dobre wybarwienie i nie wydluzaja sie, a temepratura w dzien jest ok. 23 C, wiec czesciowo sie nie zgadzam z Pana negatywna opinia co do swietlowek ;)
Czy mozna prosic o kilka dodatkowych informacji na temat owych lamp HQI. Pzrede wszystkim jakim stopniu one sie nagrzewaja, i w zwiazku z tym czy moga byc wewnatrz terarrium, bez odzdzielania szyba? Czy musza byc dobrze zamocowane do sufitu (takie zdjecia znalazlam w necie, co sugeruje ze sa one ciezkie) czy tez moga byc przyczepione do pokrywy terrarium? Czy nie spowoduja nadmiernego wzrosu glonow naziemnych?
A przy okazji tematu, co sadzi Pan o swietlowkach z odblysnikami, czy to cos daje?
Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie
Agata

dr Robert
14-12-2013, 05:15
Sporo o tym świetle napisałem w:
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=11&i=14005&t=13961#reply_14005

W uzupełnieniu: przy tak niskim terrarium raczej nie wchodzi w grę umieszczenie HQI bo oprawka jest spora i grzeje. Czyli na zewnątrz, ale nie bezpośrednio na szybie, bo pęknie (u mnie leży nad szybą oparta dwoma krawędziami o szklane pojemniki). Polecam HQI przerabiane z oprawek halogenów w firmie Aqua Light (www.aqva-light.pl) - nazywa się to u nich oprawa do lamp wyładowczych HQI w wykonaniu specjalnym.
Takie:
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID=33007a1d9cb5&UID_p=ca6cbd2b5649

Właśnie kupiłem, bardzo solidnie wykonane z przewodem wedle życzenia, wyłącznikiem (trzeba pamiętać, aby po wyłączeniu nie włączać HQI ponownie przed upływem 3-5 minut !). Ciężki transformator jest wówczas w oddzielnej estetycznej skrzynce, którą można schować, natomiast sama oprawka jest bardzo lekka, co znacznie ułatwia jej mocowanie. Wziąłem także żarnik 5200 Kelwinów, przyszedł już zamontowany w bardzo solidnie zabezpieczonej przesyłce.
mają też oryginalne firmy Clarias, ale chyba ok. 5 kg to waży. Też to mam, ale polecam te w "wykonaniu specjalnym. Spotkałem tez podobne ktoś przerabiał na allegro, troszkę tańsze, ale nawet na oko widać, że marne.

42d3e78f26a4b20d412==