PDA

Zobacz pełną wersję : Lithops w terra?



Profanum
08-12-2013, 23:56
Witam, mam pytanie czy roslinę Lithops (żywe kamienie) można dać do terrarium z ptasznikiem np. nadrzewnym-Psalmopeus? Przeglądałem forum ale nie znalazłem nic na ten temat...temperatura w terrarium koło 25 stopni C, wilgotnosc 70%.

mordd
09-12-2013, 00:38
Dać można, pewnie nawet nieco pożyje. Tyle, że Lithopsy wymagają dość specyficznego traktowania i długich przerw w podlewaniu, tylko wtedy kwitną i rosną prawidłowo a nie wegetują. W okresie wzrostu wymagają też silnego światła, nie do zapewnienia w terrarium. O Lithopsach było już kiedyś, dodatkowo jest mnóstwo stronna ten temat - potraktuj to raczej jako czasową ozdobę terrarium a nie miejsce stałej uprawy, wtedy będziesz miał i pająka i kwitnącą roślinę.

Profanum
09-12-2013, 01:38
Ok, rozumiem, wielkie dzięki

Łotysh
09-12-2013, 12:09
mord ma racje, litopsy nie nadaja się do terra, chyba że bardzo mocno oświetlonego. :)

mordd
09-12-2013, 13:12
Dla zasady dopisuję, może się przyda:
Podlewanie rozpoczynamy wiosną (marzec/kwiecień) ale dopiero wtedy, gdy ustali się pogoda i będzie dużo słonecznych dni. Podlewamy ostrożnie, tylko w gorące słoneczne dni, absolutnie nie trzymamy na podstawce. W tym czasie młode liście przyrastają (zwiększa się masa, rośnie cała roślina).
Czerwiec - liście są już wyrośnięte, przestajemy podlewać! Gdy jest upalnie można odrobinę zwilżyć (gdy widać, że liście się kurczą lub marszczą), im rzadziej tym lepiej. Wznawiamy podlewanie gdy pokażą się pąki kwiatowe (czasem dopiero w grudniu, zależy od gatunku).
Po kwitnieniu nie podlewamy (aż do marca/kwietnia). W tym czasie woda przepompowywana jest ze starych liści do młodych, liście rosną, ale roślina traci na wadze (nie rośnie). W tym czasie nie wolno absolutnie podlewać.

42d3e78f26a4b20d412==