PDA

Zobacz pełną wersję : roslinka wodno-ladowa??



djtommi
22-12-2013, 06:44
http://home.earthlink.net/~kaydeejay/paludarium8.jpg
na tym zdjeciu po lewej stronie jest roslinka ktora rosnie w wodzie ale wystaje znaczaco nad nia moze zna ktos jej nazwe i drugie pytanie bo widizalem ja w obi ale byla w ziemi ale wygaldala tak samo wiec czy gdybym kupil ja i wyjal z ziemi do wody do paludaruim to by sie przyjela czy trzeba szukac jakiejs wodnej odmiany??
pozdrawiam
Tomek

Silent_Dragon
22-12-2013, 07:26
Witam
Mam dokładnie tą samą rośline u siebie u chwytnic, ale żyje ona sobie w ziemi z tym ze w bardzo wilgotnej (''pływa'' prawie w tej ziemi). Nawet nie wiem jak ta roślina sie nazywa (mialem robione terra na zamowienie) ale wyglada identycznie jak ta. Niedlugo zrobie fotki i wstaiw to zobaczysz :]]
Pozdrawiam

Silent_Dragon
22-12-2013, 07:27
Witam
Jak kupisz i posadzisz bedzie tak samo ladnie rosla :]]
Pozdrawiam

djtommi
22-12-2013, 07:28
skoro u CIebie zyje w takiej ziemi a na fotce zyje w wodzie to mysle ze gdybym kupil za 6 zl w obim to by sie przyjelo w wodzie tym bardizej ze sa to jeszce mlode i pewnie bardzo duzo korzeni nie maja ;)

Silent_Dragon
22-12-2013, 07:33
Witam
Pewnie tak :)
Pozdrawiam

mordd
22-12-2013, 07:45
Sprawdź czy ta roślina ma bulwę (Caladium) czy nie (Syngonium). Jedna i druga ma mnóstwo odmian i nie łatwo je odróżnić na zdjęciu (podobny dość kształt liści). Jeden i drugi gatunek bywa sprzedawany jako roślina akwariowa, choć żadna nie nadaje się do takiej uprawy (wytrzymują tyle, że można je pokazać na wystawie lub sprzedać w sklepie, potem gniją). Można je uprawiać w wilgotnej ziemi, ale zalanie korzeni wodą gwarantuje szybkie obumarcie rośliny. Niestety nie można się sugerować zdjęciami bo do czasowej dekoracji akwariów i palludariów używa się obecnie nawet dracen, jednym słowem wszystkiego, co wytrzyma w takich warunkach kilka tygodni zanim zdechnie. Do takiej uprawy (podwodna z liśćmi nadwodnymi) polecam któryś z gatunków strzałek (Saggitaria) - jak się przyjmie to jest nieśmiertelna. Kilka gatunków jest na naszym rynku w ofertach producentów roślin akwarystycznych i roślin do oczek wodnych. Ta roślina nie będzie rosła w wodzie, na 100% nie jest rośliną wodną co widać po kształcie liści......

djtommi
22-12-2013, 07:53
mowie tylko co jest na tej fotce ;) a co do dracen to sie nei zgodze pozniewaz kupilem kiedys do tera z krabem dracene ktora rosla w wodzie w akwarystycznym i koles ze sklepu powieidzal ze pozyje z 2 miechy gora i umrze a u mnei byla ponad pol roku i dobrze jej bylo rosla i miala piekne kolorki po pol roku umarla ale z winy kraba bo podziabal ja ;) z ta roslinka to juz nie wiem zo zroibc :) a co do strzalek to wiem ze sa tylko ze nie wiem gdizej est jakis porzadny sklep z czyms takim w wawie bo ten w bestmallu ma kilka ale w okorpnym stanie i strasznie drogo maja
pozdrawiam
Tomek

mordd
22-12-2013, 08:00
Więc jeśli nie zależy ci na trwałej roślinie to kup i posadź. Ja uważam, że roślina powinna być dobrana do stanowiska na jakim się ją uprawia a nie wsadzona z nadzieją że trochę przetrwa. Strzałki są w sezonie w centrach ogrodniczych, widziałem też w OBI. Egzotyczne gatunki bywają w sklepach zoologicznych. Jeśli ci zależy to znajdź forum dotyczące roślin wodnych i na pewno trafisz na możliwość kupienia, to dość łatwe rośliny i dobrze się rozrastają.

djtommi
22-12-2013, 08:09
nie no z dracena to bylo tak ze on na serio sie ladnie przyjela i to u wielu osob jak chchesz to zobacz na forum dla krabiarzy http://kraby.ineti.pl/forum/
pozdrawiam
Tomek

mordd
22-12-2013, 08:27
Zdaję sobie sprawę, że w płytkiej wodzie można dość długo uprwaiać każdą roślinę (hydroponicznie uprawia się kaktusy), ale mnie nie bardzo o to chodzi, żeby roślina "przetrwała", zwłaszcza, że roślin akurat nie brakuje i można znależć taką, która będzie bardziej na miejscu niż dracena w wodzie. A wymieniając draceny wcześniej miałem na myśli głównie to, że sprzedaje się je jako rośliny PODwodne i w takiej postaci również pojawiają się na zdjęciach, dla tego fotkami i akwariami na wystawach absolutnie nie można się kierować. nie można też myśleć, że skoro na zdjęciu rośnie to i u mnie będzie - aranżacje do zdjęć robione są na 1 dzień i potem trafiają do kosza na śmieci......

djtommi
22-12-2013, 08:29
aa to zwracam honor i nie chcialem sie klocic tylko powiedzialem ze ja cos takeigo robilem ale znalazlem juz roslinki znazy sie mam na oku ;)pozniej powiem co i jak

mordd
22-12-2013, 08:33
W sumie zawsze można poknuć i zamiast sadzić roślinę bezpośrednio na dnie palludarium można ją posadzić na brzegu i wprowadzić do wody......rozwiązań są setki. Ale do części wodnej wybierać trzeba jednak rośliny wodne, zwłaszcza, że szkoda, aby dobry efekt wypracowany przez jakiś czas nagle zniknął z powodu zgnicia rośliny. Życzę sukcesow, liczę na pokaz efektów!

dr Robert
22-12-2013, 11:59
Moim zdaniem na zdjęciu jest Syngonium, czesto sprzedają to jako roślinę do akwarium/paludarium. Na zasadzie hydroponiki przetrwa, a nawet rośnie częściowo zanurzona w wodzie, ale znacznie lepiej jest jej w gruncie.

arek__
26-12-2013, 05:13
Bankowo to Syngonium, Kaladium by szybko padło lubi wilgoć ale bulwa by zagniła szybciej i ma jednak mniej "strzałkowy" liscie i bez takiego połysku jak syngonium

pozdrawiam
arek

mordd
26-12-2013, 09:03
Zapewnie tak, choć połysk to rzecz względna (sa spraye) a zgnić przez godzinę nie zgnije :) jak oglądam akwaria na wystawach to na prawdę mam wrażenie, że można tam dla dekoracji wsadzić absolutnie wszystko - to w koncu 2-3 dni i po robocie. Dla tego warunkami na zdjęciu się nie sugeruję. Kaladium w akwarium również widziałem.

42d3e78f26a4b20d412==