PDA

Zobacz pełną wersję : Cytryna i banan - hodowla



sasiad
14-06-2014, 05:32
Witam,
Czy mógłby mi ktoś poradzić, jak zacząć hodowlę "cytryny" i "banana"???
Chciałbym mieć takie drzewka w domu, jednak nie mam pojęcia o podłozy, podlewaniu itp....

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

RobertM
14-06-2014, 06:50
Warto zacząć od botaniki; banan nie jest drzewkiem :).

sasiad
14-06-2014, 07:29
Sorki :p
Jak widać ekspertem nie jestem. Mam nadzieję że ktoś mnie oświeci :)

RobertM
14-06-2014, 08:01
Banan należy do jednoliściennych, podobnie jak np. trawy. A jak zacząć ? Trzeba kupić rośliny. Obie rośliny łączy to, że bardzo lubią silne natężenie światła. Cytryny nie mam, ale z cytrusów trzymam kumkwata, mandarynkę i grapefruita (czy grejfruta), a bananowców mam 4 gatunki (+ spokrewnione z bananowcami rośliny z rodzaju Ensete).

Cytryna podobnie jak większość (chyba wszystkie) cytrusów jest gatunkiem południowej części strefy klimatu umiarkowanego, czyli niestety potrzebuje przechłodzenia w zimie (bardzo jasne pomieszczenie o temp. 10-15 stopni). Poza tym duzo słońca, umiarkowane podlewanie, w czasie wzrostu nawożenie nawozami z żelazem.
Bananowce, a przynajmniej te sprzedawane w sklepach u nas nazywane handlową nazwą bananarama lub Musa (Musa to w rzeczywistości nazwa rodzajowa wszystkich gatunków bananowców, więc nic nie mówi o tym jaki to gatunek), to najczęściej Musa acuminata, tyle, że karłowa forma (2-3 m wysokości). Ten gatunek wymaga słońca, ciepła i wilgotnego powietrza. "Pije" dość dużo wody w czasie wzrostu i wymaga silnego nawożenia. Ale jest to forma wyselekcjonowana do uprawy w suchym powietrzu mieszkań, w związku z tym wytrzymuje warunki domowe. Źle znosi zimowy brak światła i krótki dzień, wtedy trzeba ograniczyć podlewanie.

Zarówno cytrusy jak i bananowce przyciągają przędziorki i trzeba często przeglądać spód liści czy nie ma tych drobnych pajęczaków i ich pajęczynek bo potrafią zniszczyć rośliny.

sasiad
14-06-2014, 08:12
Dzięki.

A jak np chcę posadzić cytrynę tzn mam łatwo dostępne pestki z owoca to mogę posadzić je w podłożu z włókna kokosowego? czy lepiej jakiś piasek czy może torf?

RobertM
14-06-2014, 08:54
Posadzić można sadzonkę, a nasionko można wysiać :).
Najlepiej ani do piasku, ani do torfu, tylko do ziemi do kwiatów. Trzeba wiedzieć, że z nasiona taka cytryna będzie dość długo rosła, a na owoce można liczyć po kilkunastu latach.

fibus13
14-06-2014, 09:09
Mam w ofercie i banany i cytryny.Zagadaj na gg to cos poradze :) gg:7023074

42d3e78f26a4b20d412==