PDA

Zobacz pełną wersję : modliszka : czy sobie poradzi ?? ;)



Huhros
02-08-2011, 08:12
mam pytanko:
zamierzam zaczac hodowle modliszek, tylko jest jedno ale :
one biegaja sobie po drzewach a swierszcze (ktorymi zamierzam je karmic) skacza sobie po podłożu. Czy modliszka sama sobie poradzi i zlapie swierszcza, czy trzeba jej w tym jakos pomagac? (jesli tak to w jaki sposob)

pozdrawiam
Huhros

Arrow
02-08-2011, 08:54
poradzi sobie :):):)

Szymon_czarodziej
02-08-2011, 12:51
Zależy jaką chcesz mieć modliszke. Modliszki z rodziny Empusiadae (np. gongylus sp.) oraz chociażby gat. Phyllocrania Paradoxa preferuja raczej owady latajace i w 99% tylko na nie polują. Łapią je w locie i do takiego polowania sią przyzwyczajone. Modliszka taka jak Mantis religiosa, z kolei jest zbyt małai słaba aby z powodzeniem skonsumować dorosłego świerszcza domowego. W lato problemu z pokarmem nie powinno być (ćmy, świerszcze, pasikoniki i inne owady), natomiast w zime polecam założyć wylęgarnie much, albo świerszczy (tak żebyś miał młode).

Pozdrawiam
Szymon

Huhros
03-08-2011, 04:19
ze swierszczami nie ma problemu bo hoduje je dla mojego Kedziorka ;)
co do modliszki to na poczatek chce jakies łatwe w hodowli i niezbyt wymagajace, jesli mozecie to prosze o wymienienie kilku gat. spelniajacych te kryteria

pozdrawiam
Huhros

Szymon_czarodziej
04-08-2011, 06:49
Odradzam na samym poczatku modliszke storczykowa (hymenopus coronatus), mna dosyć duże wymagania żywieniowe, potrzebuje też specyficznych warunków w terra. Dobra na początek jest Modliszka gwinejska (sphodromantis gastrica) lub modliszka zwyczajna (mantis religiosa). Łatwe w hodowli są modliszki tańczące (Parasphendale spp.), niektóre rozmnażają sie partenogenetycznie. Wymienione wyzej owady nie przekraczają swoimi rozmiarami długości 10 cm i żywią się po prostu owadami. Bardziej widowiskowe są modliszki Gongylus gongylodes oraz Phyllocrania Paradoxa. Pierwsza jest jedną z "dużych modliszek", dorasta do 12 cm długości i żywi sie owadami latającymi (łapie je w locie), druga natomiast egzotycznie wygląda :)
Polecam strony:
http://www.bugsincyberspace.com/mantids/index.html
http://www.paradoxa.freeola.com/GGframe.htm
Oraz standardowo www.google.com.pl i wpisać nazwe łacińska modliszki
Zachecam też do odwiedzenia strony
http://www.biofil.pl/biofiles.php?d=8

Pozdrawiam
Szymon

Blaster
04-08-2011, 11:19
I pamiętaj aby jej pokarm był jak najbardziej urozmaicony tzn. koniki, świerszcze, ćmy motyle, muchy, samce czy jak kto woli samice komarów (te duże)... itp.
O to czy sobie poradzi martwić sie nie musisz, bo ona sobie poradzi, jakoś w naturze nikt sie nimi nie opkiekuje...
A będzie jeszcze lepiej jak zainstalujesz w insektarium gałązke, która by siegała do pokrywki, wtedy bowiem świerszcze na pewno po niej wejdą do góry a tam będzie czekać na nie niemiła niespodzianka... :)))
I pamiętaj aby jej pokarm był jak najbardziej urozmaicony tzn. koniki, świerszcze, ćmy motyle, muchy, samce czy jak kto woli samice komarów (te duże)... itp.
Pozdrawiam.

Jaca
04-08-2011, 13:15
Hmm, jeśli dobrze się orientuje to "te duże samice komarów" to nie komary.
Są to koziółki, inaczej zwane - komarnice, a z samymi komarami mają mało wspólnego.

Huhros
06-08-2011, 09:53
dzisiaj nabylem malutką "Parasphendale affinis"
ma teraz ok. 1,5 cm.
pięknie nakarmiłem ją owocówkami :) a ona ślicznie je pożarła ;)
ale sie ciesze

pozdrawiam
Huhros

walter
06-08-2011, 10:55
Blaster,
dzieki za wskazowke z galazka ... najwyrazniej bylem za tepy, zeby samemu na to wpasc :-)))
Nareszcie moja modliszka nazarla sie jak nalezy (najwyrazniej jednak woli muchy od swierszczy).

Blaster
08-08-2011, 07:03
Oki sory Jaca ale jak byłem mały to z bratem nazywaliśmy zwierzęta po swojemu np. Komarnica to był dla nas samiec komara (!!SIC!!), żuki z rodziny ryjkowcowatych nazywaliśmy skrzypczakami... Hehs.

Jaca
08-08-2011, 12:16
To, to jeszcze pryszcz - jak ja byłem mały, to na trzmiela mówiliśmy bąk, na kosarza pająk, na omacnicę spichrzankę mól, na pasikoniki grające wieczorami - świerszcze... :P

Blaster
09-08-2011, 05:50
Hehe... Tak to bywa...

Huhros
09-08-2011, 09:43
każdy chyba kiedyś na pasikonki mówił świerszcze ;)

pozdrawiam
Huhros

Jaca
09-08-2011, 12:15
hiba tak...

walter
09-08-2011, 15:13
Ja tam na wszystko mowilem robaki :-)))

42d3e78f26a4b20d412==