PDA

Zobacz pełną wersję : Czy GONGYLUS GONGYLODES ma bliżniaka ?



Artur
24-09-2011, 14:19
Posiadam modliszkę Gongylus g.,jakiś czas temu doszły mnie słuchy,że występuje bardzo zbliżona wyglądem do niej modliszka...Ponoć aż tak podobna,że laik może ich nie odróżnić ...!? Czy jest to prawda? Jeśli tak,to jak się nazywa tamta i jak je odróżnić...? Dzięki za pomoc...

mantid
24-09-2011, 14:26
Skąd doszły Cię takie słuchy ????

Gongylus gongylodes przypomina modliszki z rodziny Empusidae, podrodziny Empusinae. Na stadium larwy przy braku doświadczenia można je więc pomylić z modliszkami z rodzajow Empusa, Hypsicorypha, Idolomorpha lub Hemiempusa, a także z innymi z rodzaju Gongylus.

Jeśli chodzi o zdjęcia to popatrz na:
http://www.terra-typica.ch/insecta/insecta.htm

pozdrawiam
mantid

mantid
24-09-2011, 14:39
generalnie Gongylus ma proporcjonalnie dłuższe pronotum rozszerzające się wyrażnie w dosyc szeroki romb. Inne modliszki z tej podrodziny maja pronota nieznacznie rozszerzone . Gongylus mają większe wyrostki na goleniach nóg krocznych. I jedno i drugie widać juz u larw.
Dorosle Gongylus sa duze , mogą miec nawet powyżej 10 cm długosci i maja bardzo charakterystyczne skrzydła (dosyć krótkie) a skrzydła I pary rozszerzają się u nasady i zachodzą na boki odwłoka.

Przyjrzyj się zdjęciom na TT - nie sa moze idealne ale powinienes zauwazyc te roznice, o których piszę.

Poza tym znajdziesz w sekcji Reports dość dobry opis hodowli Gongylus po niemiecku i angielsku.

JadziaP
24-09-2011, 15:12
@Artur


".....doszły mnie słuchy,że występuje bardzo zbliżona wyglądem do niej modliszka...Ponoć aż tak podobna,że laik może ich nie odróżnić ...!? Czy jest to prawda?"


tak to prawda... laik nie moze....


"Jeśli tak,to jak się nazywa tamta...."

G. trachelophyllus


"i jak je odróżnić...?"


spojrz odpowiedz na pytanie 1

Noczyński Piotr
06-10-2011, 03:27
Kolo co ty wypisujesz zawracasz ludzią głowy kup sobie dobrą książkę a tak poza tym po co ty chcesz chodować modliszki kotka pieska to rozumiem he he he pozdrowienia Nocnik ps. wpadnij do mnie

42d3e78f26a4b20d412==