PDA

Zobacz pełną wersję : Modliszka rogata - Empusa fasciata



Robal
26-02-2012, 11:13
Ile czasu zajmuje modliszce rogataj (L1) osiągnięcze gotowości płciowej. Co jaki czas zmienia wylinkę i czy mogą rozmnarzać się ze sobą dwie samice a jeśli tak to czy wcześniej mogą być w jednym terrarium czy się zjedzą?

PULSAR
26-02-2012, 22:43
2 SAMICE??? Ze soba? Nie cos ty to nie obojniaki:) A wiecej ci nie powiem bo nie pamietam juz jak tam z ta empusa bylo. W kazdym razie liniec bedzie co 2-3 tygodnie zaleznie od wielkosci, osiagnie dojrzalosc za pre miesiecy, zaleznie od temp.
PULSAR

mantid
27-02-2012, 04:12
Chłopie skąd Ty taką nazwę wziąłeś?

Osiągnięcie dojrzałości zajmuje dosyć długo bo wymagane jest zimowanie stadium subimaginalnego (przed ostatnia wylinką) - trwa to około roku. Modliszki nie zmieniają wylinki tylko ją zrzucają raz na kilka tygodniu.

Larwy mogą być trzymane razem.

Zadne zwierzeta nie rozmnazaja sie tak, że robią to dwie samice.
Jeśli nie będzie pary to potomstwa się nie dochowasz.

Robal
27-02-2012, 06:11
"subimaginalne" co to za stadium. Słyszalem że mszyce mogą się rozmnarzć bez płciowo, a także niektóre modliszki. A takie nazwy to są w książkach.

Robal
27-02-2012, 06:19
Moje modliszki jakoś niechcą jeść podtykałem im nawet świerszcze pod nos ale nie reagują a tak wogóle to są jakoś mało ruchliwe, ciągle tylko wiszą. Czy to znak że będą zrzucały wylinkę?

PULSAR
27-02-2012, 06:33
Subimaginalne oznacza, ze sa przed ostatnia wylinka. A to, ze np. niektore mszyce, opatyczaki, straszyki czy nawet niektore rzadkie gatunki modliszek rozmnazaja sie bezplciowo, to oznacza nie ze 2 samice ze soba kopuluja, tylko ze samice skladaja niezaplodnione jajka (kokony w tym wypadku), z ktorych nastepnie wylega sie nastepne pokolenie samic, samcow w ten sposob nie otrzymamy (oczywiscie sa wyjatki, tzw. gynandromorficzne samce, ktore nie maja zdolnosci zaplodnienia. TAkie samce zdazaja sie u straszykow, czy u modliszek to nie wiem). Ogólnie takie rozmnazanie jak wyzej opisalem zwanej jest pratenogenezą albo dzieworództwem.
Byc moze niedlugo zrzuca wylinke.
Pozdr.
PULSAR, Lubin

JesusMaria
27-02-2012, 09:16
Europejskie empusy polują tylko na latający i drobny pokarm. Karmienie ich świerszczami nie jest dobrym pomysłem i może być fatalne w skutkach.
Jeżeli twoje empusy nie były zimowane(bolączka większości europejskich gatunków) to jest mała szansa że dożyją one dorosłości.

Powodzenia

Robal
27-02-2012, 12:19
Złapałem jednego świerszcza i podsadzałem go jej pod nos tak długo aż zjadła, dróga nie chciał

mantid
28-02-2012, 02:13
Tylko modliszki z rodzaju Brunneria rozmnazaja sie partenogenetycznie, u innych gatunkow zdazra się to sporadycznie, wylkuwaja sie nieliczne i slabe mlode.

Napisalem w nawiasie co to znaczy subimaginalne, Robal czytaj uwaznie.....

PULSAR
28-02-2012, 05:17
Hm, a to zimowanie na czym plega, na obnizeniu temp.? A dlaczegop jest tak wazne, w naturze te modliszki tez zimuja? Ciekawe...

palcelizac
28-02-2012, 06:25
Co to za zimowanie u modliszek??nie slyszalem o czyms takim.Doedukujcie mnie.
Pozdrawiam.

Robal
28-02-2012, 09:15
Gatunki europejskie w swoim naturalnym środowisku w zimie mają niższą temperaturę Jeśli takie gatunki chodójemy w terrariach to powinniśmi zbliżyć ich warunki do naturalnych, czyli jeśli w danym okresie potrzebóją niższej temperatury to muszą ja mieć bo się do niej przystosowały i już.

Pozdrawiam.

mantid
28-02-2012, 09:58
Jeśli już to hodujemy przez "h" i "u" ale generalnie masz rację niektóre modliszki potrzebują (przez "u") zimowania. Dotyczy to modliszek z regionu o klimacie umiarkowanym, występujaca w Polsce Mantis religiosa polonica "zimuje" w postaci kokonów. Wernalizacja wymagana jest dla prawidłowego rozwoju jaj. Z kolei diapauza dotyczy modliszek takich jak Empusa pennata i E. fasciata, zimują one 1-2 wylinki przed osiągnięciem stadium imago i zimowanie wydaje się byc niezbędne do prawidłowego rozwinięcia się u nich gonad.

Pozdrawiam

Jaca
02-03-2012, 12:19
Subimago - uskrzydlona postać larwalna jętki, która po wylince przechodzi w imago.

Nimfa - poprzedzajaca imago postać larwalna owada o przeobrażeniu niezupełnym.

To tak tytułem wyjaśnień, aby nie panoszyły się błedy ;)

42d3e78f26a4b20d412==