PDA

Zobacz pełną wersję : hodowla modliszek



MarHel
11-11-2012, 12:14
Czy hodowla modliszek jest trudna, a tak dokładniej o modliszi gwinejskie mi chodzi, czy lepiej zacząć od patyczaków bądź straszyków??

Double
11-11-2012, 12:33
NIE jest wcale trudna, szczegolnie sphodromantis gastrica, powiem wiecej, ze mnie z nimi zachodu niz ze straszykami, ktore jedza tylko wybrane gatunki roslin etc. modliszki trzyma sie w niewielkich, wysokich terrariach, niech sobie tam maja jakas roslinke (ja mam gasterie i sztuczny fikus), patyczki do lazenia. wazne aby terra bylo wysokie, aby modliszki nie mialy trudnosci ze zrzuceniem wylinki. w przyzwoicie ogzrewanym mieszkaniu nie trzeba ich specjalnie dogrzewac czy oswietlac, tylko raz dziennie spryskiwac woda. karmi sie modliszki w taki sposob, aby mialy stale 'pełne' odwloki, tj ani za chude ani za grube. i to wlasciwie tyle zachodu, moje modlichy zyja i rosna w takich warunkach doskonale.

Double
11-11-2012, 12:34
aha, i musi byc porzadna wentylacja w takich terrarium i najlepiej wlokno kokosowe na dno.

MarHel
11-11-2012, 12:35
Ale czym je karmic??? :-(

PULSAR
11-11-2012, 12:40
Nic dodac, nic ujac.
Tylko trzeba im pokarm kupowac i tyle (chociaz ceny swierszczy i maczniakow sa naprawde niskie)

MarHel
11-11-2012, 12:51
Ale u mnie w sklepie nie ma ani żadnego hodowcy:(

Fredomirek
12-11-2012, 01:24
MarHel wiele nie potrzebny Ci hodowca ani sklep zoologiczny nawet ;) Wystarczy, że będziesz kupował w wędkarskich białe robaki i tym karmił. Znam osoby, które tylko tym karmią mimo, chociaż podobno nie są zbyt dobre na dłuższą metę ze względu na tłuszcz czy jakoś takoś ;)

Pozdrawiam, Piotr

MarHel
12-11-2012, 04:32
Właśnie wczoraj też o tym myślałem:) ale czy to może coś zaszkodzić modliszce jeżeli dłużej bym tym karmił??

mantid
12-11-2012, 04:57
Porównywanie z patyczakami uwłacza godności modliszek ;-) Obserwacja zachowań drapieznika dostarcza zawsze wiecej wrażeń... to trochę tak, jakby porównywać owcę z gepardem.....

Generalnie owady z rodzaju Sphodromantis i Hierodula nie są zbyt wymagające i swietnie nadają sie na poczatek. Zajrzyj do opisów gatunkow umieszczonych na tym portalu.

Nie wiem skąd wzięła się herezja co do codziennego spryskiwania modliszek...
O ile w przypadku Sphodromantis owad może to przeżyć dla wielu gatunków jest to zabójcze.
Dowolna Hieodula lub Sphodromantis jest w stanie żyć długo i szczęśliwie w ogóle bez spryskiwania....

Co do pokarmu muchy wykluwane z białych robaków są świetne, chociaż dobrze urozmaicać pokarm świersczami i/lub karacznami oraz molami woskowymi. Larw mączniaka nie polecam (niewiele gatunków modliszek je zjada).

pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli

MarHel
12-11-2012, 04:59
Dzięki mantid, ale powiedz mi czy karmić białymi robakami czy poczekać az się przepoczwżą w muchy??

Remus
12-11-2012, 05:02
Lepiej karmić muchami.No,ale jeżeli miałyby głodować to możesz dać im białe robaki.Niedłu go już wiosna więc z pokarmem nie będzie żadnego problemu ;))

MarHel
12-11-2012, 05:06
A muchę to jej żywą wpuszczać??

MarHel
12-11-2012, 05:20
Mi się zdaje że żywą tylko jej skrzydełka...:)

Fredomirek
12-11-2012, 05:29
Jeśli modliszka nie będzie świeżo urodzona i będziesz mógł jej dawać już dorosłą muchę to naj najbardziej żywą i całkiem sprawną, nie musisz uszkadzać np. poprzez oderwanie skrzydełka. Na martwą nie zapoluje, chyba, że będziesz ją poruszał.

Pozdrawiam, Piotr

MarHel
12-11-2012, 06:04
Ale młodym mozna podawać albo trzeba uszkodzona lub larwą czyli białego robaka??

Fredomirek
12-11-2012, 07:00
To zależy słyszałem, że niektóre modliszki już L2 jedzą pokrojone białe robaki a niektóre nawet L3 nie jedzą. Najlepiej uszkodzoną albo połówką poruszaną. Małe szczęki młodej modliszki mogą mieć problem z przegryzieniem elastycznej skóry białego robaka :)).

Pozdrawiam, Piotr

Tobasz
12-11-2012, 07:36
Ja bym sie z wami ne zgodził :/
Modliszki sa nawet trudne w hodowli.
Nowym hodowca modliszek może sprawiac trudność
dobieranie odpowiedniej wielkosci pojemnika do wielkości modliszki.
Ja osobiście uważam że wylęg modliszek może sprawić wiele trudnosci początkującemu hodowcy
i jeszcze ta pleśń
A dwoma najczęstszymi blędami początkujących hodowców jest:
1.przeszkadzanie modliszką podczas wyninki
2.karminie na siłe podsuwając modliszce pokarm


u mnie w Warszawie świerszcze wcale nie sa tanie :/

MarHel
12-11-2012, 07:59
Oks, dzięki wam wszystkim za pomoc !!!! :-)

Double
12-11-2012, 09:43
hej, Tobasz, kto tu mowi zeby poczatkujacy mial zaczac od wylęgu?! nigdy początkujacym nie powinno sie polecac wylęgów i bardzo młodych osobników. co do pleśni.... o czym my tu mówimy, jak się zbiera resztki po modliszce (ja swoją karmię w odzielnym otwartym pudełku, aby mieć pewność że wsyztsko zje), poza tym modliszki jakie polecamy (np gastrica) wcale nie potrzebują takiej wilgotności, żeby w ogóle rozwinęła się pleśń!!! (z tym codziennym zraszaniem to trochę skłamałam, sama prawdę mówiąc podlewam modliszki czasem nawet co trzeci, czwarty dzień, jak zapomnę) A co do wylinki, to najważniejsze, żeby trzymać wtedy dobrą wilgotność, inaczej skóra będzie za szybko schnąć i modlicha może nie wyjść z wylinki albo uszkodzić się i nawet paść, o ile nie stać się kaleką. sama kupiłam modlichy właściwie pod wpływem impulsu, przedtem czytałam o nich, ale nie byłam jakoś szczególnie na nie przygotowana - teraz modlichy tzrymam na kotsce kokosowej, spryskuję jak mi sie przypomni, karmię tak, żeby zawsze pełne brzuszki miały i czują się doskonale!!!! (jak je kupiłam, miały 2,5cm, teraz mają 6cm, a samiec jest imago i są mniej problemowe niż np. karliki szponiaste)

MarHel
12-11-2012, 10:23
Czyli lepiej nie rozmnażać od razu?? Lepiej hodować jedną, a potem rozkręcać hodowlę??

mantid
12-11-2012, 14:17
absolutnie nie wyrywac skrzydelek (chyba ze nie lubisz much i sprawia Ci to przyjemnosc)... modliszki sa owadami stworzonymi do zabijania....
Lepiej jest karmic muchami niz bialymi robakami, sphodromantis lub hierodula po 2-3 wylince radzi sobie bez problemu z muchami. Po prostu wpusc pokarm i czekaj cierpliwie, jezeli modliszka jest glodna sama zaatakuje nie probuj jej podtykac pokarmu pod zuwaczki, jesli nie zje od razu zostaw pokarm u niej w terrarium.

snakeman
12-11-2012, 14:22
no ba!

Grzechoo
12-11-2012, 16:36
snakeman napisał(a):

> no ba!
>

nic dodac, nic ujac :)

MarHel
13-11-2012, 05:13
Podsumowanie: Czyli większej wpuszczać żywą muchę, a mniejszej białefo robaka lub uszkodzoną muchę.

42d3e78f26a4b20d412==