PDA

Zobacz pełną wersję : RUSZYŁA STRONA



mantid
23-11-2012, 10:39
Serdecznie zapraszamy na poświeconą modliszkom stronę.

adres jest prosty:

www.modliszki.com

Na razie jest to wstepna wersja. Bardzo prosimy o wszelkie uwagi. Piszcie na forum co chcielibyscie na tej stronie znalezc.... Strone bedziemy w miare wolnego czasu i mozliwosci poszerzac o dalsze dzialy i opisy.
Jesli chcecie krytykowac to robcie to konstruktywnie...

serdecznie pozdrawiam

mordd
23-11-2012, 10:59
Treści nie tknę bo się nie znam, ale graficznie i funkcjonalnie jest super. Lubię umiar i prostotę - świetna stronka.

mantid
23-11-2012, 11:00
dzieki.....

ross
23-11-2012, 13:17
Tylko pogratulowac wspanialej stronki, ale wedlug mnie powinno znalesc sie tam cos takiego jak zdjecia terrariow. Zaraz zaczniecie krzyczec zebym poszukal sobie w archiwum, ale umierzcie mi szukalem i nie ma nic szczegolnego. Ja mam swoja pierwsza modliszke (Gastrica) teraz jest dopiero L5, ale bede mial problem z urzadzeniem pozniej terrarium dla niej. Wiem ze powinny byc tam jakies patyki zeby mogla przechodzic wylinke i sobie pozwisac, ale przeciesz terrarium moze byc bardzo ladna ozdoba.

daid
23-11-2012, 13:24
Mandit brakuje mi zdjęć tych wszystkich waszych modliszek, graficznie super zrobiona. Co do treści tam zawartych jeszcze nie wiem bo nie przeczytałem dogłębnie wszystkiego :)

PULSAR
23-11-2012, 13:28
Poczekaj strona jest ciagle rozwijana.
A tak nawiasem mowiac to myslalem ze juz sie nie doczekam az ruszy porzadna polska strona o modliszkach. Myslalem wiele razy zeby rzucic ten pomysl, ale slyszalem ze Ty i Kudlaty nie chcecie wspolpracowac, ze wolicie robic dodatki do terrarium.com.pl wiec sie nie odzywalem. No ale w koncu jest:)
Sluze swoja pomoca.
Jak bedzie galeria to oferuje swoje zdjecia w b. dobrej jakosci:)

Remus
23-11-2012, 14:44
No nareszcie jest ;)))

Fredomirek
23-11-2012, 16:48
MAntid gratuluje, stronka rzeczywiście świetna, miło się ją ogląda, przejżysta .. czegóż więcej chcieć? A no galerii ;) ale rozumiem, że stronka dopiero została zrobiona. Mam nadzieję, że będzie się rozwijać jak najlepiej, pozdrawiam i życze sukcesów w rozbudowie stronki!

Pozdrawiam, Piotr

Nook
23-11-2012, 16:48
Galeria wkrótce powstanie, jeszcze zdaje sie ze bedzie zmiana logo i dodanie loga Mantida i Kudłatego, oraz powstanie kilka podstronek i obszerna systematyka

Metall
24-11-2012, 01:32
Rozmawialem wczoraj z Kudlatym i wiem ze na pewno beda zdjecia wszystkich modliszek z dzialu ktore oni mieli lub maja, a jest tego spory , czyli bedzie co podziwiac, powstana opisy poszczegolnych gatunkow, tylko musimy bc cierpliwi, bo nie dysponuja tak duza iloscia czasu jak my.

BTW stronka bardzo dobra prosta graficznie i latwa w nawigacji.

mark0wy
24-11-2012, 04:01
Gratulacje, swietna strona, no i temat ciekawy :)
Pozdrawiam
Mark0wy

Jaca
24-11-2012, 08:55
Stronka naprawdę bardzo dobra. Nie mogło w końcu być inaczej, skoro jest autorstwa tak doświadczonych pasjonatów.

Jedna uwaga:

subimago (def.) - uskrzydlone stadium rozwojowe jętek; tuż po nim następuje linienie i jętka przechodzi w imago (...)

nimfa - przedostatnie stadium rozwojowe owadów o przeobrażeniu niezupełnym; po linieniu owad przechodzi w imago (...)

Wszędzie, gdzie widnieje nazwa "subimago" powinno być "nimfa".

PULSAR
24-11-2012, 09:22
W takim razie jak pisac o ostaniej wylince? Wylinka subimaginalna czy po prostu ostatnia wylinka?

Jaca
24-11-2012, 09:31
wylinka nimfalna, jeśli już :]

mantid
24-11-2012, 11:32
Więc tak

Po pierwsze imago nie jest terminem zarezerwowanym dla jętek. Jest to ogólny termin okreslający tzw. owada doskonałego (który nie ulega dalszym przeobrażenieom). Stosowany jest głównie (ale nei wyłącznie) w odniesieniu do do owadow o przeobrażeniu zupłenym (m.in. jętek).

Nimfa i prenimfa są to generalnie terminy stosowane w odniesieniu do owadów o przeobrazeniu niezupelnym.

W jedynej polskiej publikacji o modliszkach autorstwa W. Bazyluka ostatnia wylinka modliszki okreslana jest jako wylinka imaginalna, zas przedostatnia wylinka po której wyraznego ksztaltu nabieraja zawiazki skrzydel wylinka przedimaginalną (subimaginalną). Proponujemy trzymac się tej zasady, okreslajac owady przed ostatnia wylinka i po ostatniej wylince, odpowiednio subimago i imago. Nazwy te stosujemy konsekwentnie od wielu lat i bedziemy je stosowac...


Po pierwsze nazwy te maja zrodlo w literaturze fachowej.
Po drugie przyjely sie wsrod nielicznych w Polsce ludzi hodujacych modliszki
Po trzecie sa analogiczne do nazw spotykanych we wszystkich chyba innych jezykach..


QED

P.S. Prosimy o bardziej konstruktywne uwagi.....

Jaca
24-11-2012, 12:09
Imago określa owada doskonałego, ostateczną, dorosła postać (zarówno owadów z przeobrażeniem niezupełnym, jak i zupełnym), ale określenie subimago dotyczy tylko jętek. U owadów z przeobrażeniem niezupełnym stadium rozwojowe poprzedzające imago określa się nimfą. Nie rozumiem, co takiego złego jest w tym terminie :/
Wylinka preimaginalna, czy subimaginalna na pewno brzmi lepiej niż nimfalna, ale nie może to być podstawą do wprowadzenia określenia stadium rozwojowego.

Nie widzę sensu wzorowania się na błędnej terminologi, której źródłem jest niezbyt trafne przetłumaczenie z obcych języków. To tak samo, jakby ptaszniki określać terminem tarantula...

mantid
25-11-2012, 04:18
Nie przekonałeś mnie.

Subimago niej jest to nazwa wlasna przypisana jetkom (uczepiles sie tych jetek jak pijany plota).

Przedrostek sub oznacza tyle co przed. Termin subimago oznacza cos co jest przed imago, nie ma to nic wspolnego ani z blednymi tlumaczniemi - wynika z logiki. Stadium subimago rozni sie od pozostalych form larwalnych (pod wieloma wzgledami) zasluguje wiec na osobna nazwe.

Nie widze powodu zebysmy mieli ustalalac zupelnie inna nazwe z powodu jetek, nazwa ta jest wpelni uzasadniona logicznie.

Wybacz ale porownywanie tego z amerykanskim terminem tarantula na okreslenie ptasznikow jest drobna przesada.

Możemy równiez używac określenia "odnóża rozbójnicze" na odnoza chwytne itp. tylko po co ..... Uwazam ze nie powinnismy kurczowo trzymac sie nazw tylko dlatego ze sa.
Poza wszystkim innym nimfa jest okresleniem niezwykle ogolnym i tak naprawde w polskiej literaturze nie ma zadnej precyzyjnej nazwy odnoszacej sie do modliszek (jest tylko wylinka przedimaginalna u Bazyluka - mozemy ekstrapolowac ze stadium po niej to przedimago - czyli subimago).

Jaca
25-11-2012, 04:38
przed imago jest nimfa, również u modliszek

Jaca
25-11-2012, 04:42
...ewentualnie poczwarka u owadów z przeobrażeniem zupełnym, a u jętek subimago,a to z tego względu, że bardzo to stadium przypomina imago (stadium uskrzydlone - jętka jest zdolna do lotu)

Jaca
25-11-2012, 05:52
Sęk w tym, że u jętek również występuje stadium nimfy (poprzedza subimago).
Proponuję dokładniej przestudiować definicję "nimfa", a wszystko stanie się jasne.

mantid
25-11-2012, 06:04
Jaca... Ty swoje a ja swoje..... To jest jasne i nie jestem idiota zeby nie rozumiec definicji....

Ja nie mówie, że tak nie jest. Uważam tylko, że stosowanie terminu subimago jest uzasadnione w przypadku modliszek. Wwiem ze u modliszek jest nimfa... ale jest na zasadzie ogolnej - nikt nie zaproponowal nic bardziej konstruktywnego.

Problem polega na tym, ze nimfa w krajach zachodnich i poludniowych tez okresla sie (nieslusznie zreszta) mniejsze larwy. Prawda wyglada tak, ze modliszkami u Nas nikt sie nie zajmuje, cala nasza wiedza opiera sie o doswiadczenia wlasne, wydane na zachodzie ksiazki i wymiane doswiadczen z hodowcami (niestety musze przyznac ze tylko z hodowcami zagranicznymi, nikt z Polski nie wniosl do wiedzy o modliszkach nic ciekawego).....

W Polsce nie ukazało sie wiele prac o modliszkach, jest to temat niezbyt popularny i nikt profesjonalnie (zawodowo) modliszkami sie juz nie zajmuje.

Poniewaz staramy sie zrobic rzetelny i dobry serwis o modliszkach chcemu rowniez uporzadkowac nomenklature.
Po kilku latach zajmowania sie modliszkami uwazamy z roznych wzgledow (wymienilem je w poprzednich postach) ze uzywanie nazwy subimago jest uzasadnione. - Jeszcze raz powtarzam ze nie jest ona zarezerwowana dla jętek.

Jaca
25-11-2012, 07:06
ok, :)
i chwała Wam za to, co robicie

mantid
25-11-2012, 08:18
dzieki....

42d3e78f26a4b20d412==