PDA

Zobacz pełną wersję : a propos Bardzo waznego postu - modliszki europejskie



m.borkowski
02-12-2012, 05:48
Padla propozycja, zeby przywozic meodliszki z wakazji. Jak juz pisalem temat moze okazac sie sliski - Mantis religiosa nie ma na liscie CITES, ale w Polsce jest pod ochrona gatunkowa - nie mam pojecia jak z trzymaniem jej w hodowli.

To o tyle wzne, ze jezeli chodzi o rozpowszechenienie hodowli modliszek w Polsce lepiej dmuchac na zimne (nie na modliszki :), zeby nie popelnic jakiegos debilnego bledu o ktorym pojawi sie debilna informacja w Wiadomosciach TV i cala Polska bedzie od nastepnego dnia wiedziec, ze hodowcy modliszek to bandyci.

Tyle gledzenia starego zgreda. Usilowalem cos znalezc na temat przepisow ale poza CITES nic nie trafilem, a tam na liscie w owadach nie ma zadnej modliszki. Potem zaczalem sie zastanawiac nad tym, co mozna znalezc w Europie - w koncu nie kazdy jedzie od razu do Tajlandii czy na Madagaskar. Troche poszukalem i wyszlo mi, ze w Europie wystepuja nastepujace gatunki:

Mantis religiosa
Iris oratoria (Mediterranean praying mantid)
Empusa pennata
Empusa fasciata
Rivetina baetica
Ameles spallanziana
Ameles decolor
Geomantis larvoides
Perlamantis alliberti

Ktos wie cos wiecej?

Pozdrawiam,
Borek

PULSAR
02-12-2012, 05:53
Ja do tej pory znalazlem ( w chorwacji) 4 gatunki z wyzej wymienionych: e. fasciata, a. spallanziana, i. oratoria, m. religiosa

m.borkowski
02-12-2012, 05:57
Religiosa widzialem, nawet kilkakrotnie, ale to bylo w czasach, gdy mnie to specjalnie nie interesowalo. Musze poszukac, bo chyba jej nawet zdjecie raz zrobilem.

Te ktore widziales - ciekawe jakies sa? Do hodowli sie nadaja? Jak z zimowaniem?

Pozdrawiam,
Borek

Fredomirek
02-12-2012, 05:57
A mam pytanko czy mógłbym sobie np. przywieźć E. fasciata czy te inne oprócz M. religiosy?

m.borkowski
02-12-2012, 06:04
Wlasnie na tym polega problem - nie mam pojecia. W dodatku trzeba sie liczyc z tym, ze jezeli ktorys z tych gatunkow nawet nie jest pod ochrona w Polsce ani np. na Chorwacji, ale jest na Wegrzech, w Austrii, Slowacji albo u Czechow, nie bardzo jest jak go legalnie przywiezc do Polski - bo nie ma ktoredy

Właśnie na tym polega problem - nie mam pojęcia. W dodatku trzeba się liczyć z tym, że jeśli któryś z tych gatunków nawet nie jest pod ochroną w Polsce ani np. na Chorwacji, gdzie go znajdziesz i złapiesz, muisz go przywieźć do kraju - a może się okazać, że jest pod ochroną w Austrii albo u Madziarów - i mogą Cię wsadzić do pudła po drodze. (Oczywiście nie wsadzą, ale chodzi o to, żeby smrodu nie było).

Pozdrawiam,
Borek

mantid
02-12-2012, 08:57
Problem z modliszkami europejskimi polaga na tym ze trzeba je zimowac.... dlatego nikt ich nie hoduje....

PULSAR
02-12-2012, 09:22
A wlasnie, znajomemu wykluly sie religiosy bez zimowania. Tylko jest troche wiekszy procent umieralnosci osobnikow. Czy tylko taki jest skutek braku zimowania?

mantid
02-12-2012, 14:20
Zalezy skąd pochodzi religiosa.... Podgatunki z rejonów o cieplejszym klimacie nie musza zimowac. Poza tym mlode z kokonow nie poddanych ziomwaniu moga nie dojrzec plciowo.

nokeg
02-12-2012, 15:10
ja słyszałem że w polsce też jest jeden gatunek modliszek, jednak bardzo żadki i jest pod ochroną, na modliszkach sie nieznam i ich nazw łacińskich nieznam perfekcyjnie, ale zaczynam sie nimi interesowac i na wiosne chyba kupie jakąś modliche:-)

m.borkowski
02-12-2012, 15:27
nokeg napisał(a):

> ja słyszałem że w polsce też jest jeden gatunek modliszek,
> jednak bardzo żadki i jest pod ochroną,

Mantis religiosa. Głównie na południu Polski, podobno największa populacja występuje na terenie Puszczy Sandomierskiej. Mantis religiosa to jeden z niewielu gatunków, którego jajka (w kokonie) potrafią przetrzymać zimę i mrozy.

Pozdrawiam,
Borek

nokeg
03-12-2012, 06:47
no, możliwe, nieznam sie:-)

m.borkowski
03-12-2012, 07:18
nokeg napisał(a):

> no, możliwe, nieznam sie:-)

Ja też się nie znam. Encyklopedia plus 15 minut w sieci :)

Pozdrawiam,
Borek

mantid
03-12-2012, 08:02
Dokładnie jest to Mantis religiosa polonica, jeden z 5 chyba podgatunków. Ponoc rzeczywiście występuja wPuszczy Sandomierskiej (nie wiem nie byłem)

42d3e78f26a4b20d412==