PDA

Zobacz pełną wersję : Gastrica ma czerwone oczy- czy to zle?



ross
05-12-2012, 15:26
Moja samica Gastrica ma mocno czerwone oczy. Dzisiaj podajac jej bialego robaka(karmie muchami lecz chcialem urozmaicic) zauwazylem ta wade. Zapolowala na niego jak zwykle czyli bez problemu i chwycila go za pierwszym podejscie. Czy to zle ze ma czerwone oczy? Ma ona cale czerwone oczy a na nich jest ta taka charakterystyczna kreseczka. Zauwazylem tez ze jest juz zbyt ciezka zeby utrzymac sie na plastikowych sciankach. Nie byly mokre, ani wilgotne. W zwiazku z tym ze mam ja tylko jedna jak narazie to chyba musze juz zaczac robic tera z osb wykladane korkiem w srodku.

Jaca
06-12-2012, 04:20
Niech zgadnę. Karmiłeś ją wieczorem, a w pomieszczeniu, w którym przed karmieniem przetrzymywałeś modliszkę był już półmrok lub było zupełnie ciemno... :-)

Proponuję spojrzeć jej jeszcze raz w oczy wówczas, gdy przez jakiś czas pomieszczenie, w którym modliszka przebywa, będzie oświetlone :-)

m.borkowski
08-12-2012, 07:51
A umiesz to jakoś dokładniej wytłumaczyć, czy tylko wiesz że tak jest z obserwacji?

Pozdrawiam,
Borek

Jaca
08-12-2012, 12:13
Oczy ciemnieją modliszce (chyba każdej, choć sam obserwowałem to tylko u S. gastrica i H. membranacea), kiedy mało światła dociera do jej oczu, czyli najczęsciej wieczorem, w nocy, czy też po zgaszeniu światła.
Dzieje się tak dlatego (biorąc to na chłopski rozum), że modliszka pomimo braku światła chce w miarę dobrze widzieć, a ciemne kolory pochłaniają światło, czyli większa ilość światła dociera do wnętrza oka...

m.borkowski
08-12-2012, 17:32
Trochę pogrzebałem w sieci. Z tego co znalazłem, w ommatidiach motyli (Polygonia c-album, czyli jeśli dobrze pamiętam rusałka ceik) w zależności od natężenia oświetlenia cząstki pigmentu światłoczułego mogą się przemieszczać, co zostało określone jako "pupil mechanizm" - odpowiednik źrenicy. W sumie nie ma powodu, żeby podobny mechanizm nie działał u modliszek, co chyba rzeczywiście może dawać zmianę koloru oczu.

Znalazłem jeszcze, że w bnadaniach krewetek (w końcu też stawonóg i też oko złożone) wyszło, że występująca oku rodopsyna ulega modyfikacjom w taki sposób, żeby dostosować się do warunków oświetlenia (co jest szczególnie istotne dla gatunków występujących na różnych głębokościach). Jest tylko jedno ale - te zmiany obserwowano w badaniach trwających trzy miesiące, czyli następowały bardzo wolno.

A skoro już o oczach modliszek mowa - czy ktoś kiedyś się przyjrzał, jak się zmienia tzw. fałszywa źrenica? Jak się patrzy na oko złożone, widać na nim ciemną plamkę - to jest to miejsce, w którym ommatidia są skierowane prosto na patrzącego i pochłaniają światło, stąd ta ciemna plamka (nazwę znalazłem w sieci, resztę zauważyłem w hodowli). Otóż w zależności od tego, z której strony się patrzy na oko modliszki fałszywa źrenica ma różne rozmiary. Im jest większa, tym większa jest rozdzielczość, z jaką modliszka widzi w danym kierunku. Największa jest fałszywa źrenica na wprost, im bardziej peryferyjną część oka się ogląda, tym fałszywa źrenica jest mniejsza. To zresztą zupełnie logiczne - modliszka musi widzieć dokładnie w kierunku, w którym będzie atakować, z boków wystarczy że zobaczy ruch - wtedy może odwrócić głowę.

Pozdrawiam,
Borek

42d3e78f26a4b20d412==