PDA

Zobacz pełną wersję : specyfika układu oddechowego modliszek



k_u_b_a
19-03-2013, 23:39
kiedyś na forum mowa była o gigantycznych modliszkach. ktoś(nie pamiętam kto ;) ) powiedział coś w tym rodzaju "ze względu na specyfikę układu oddechowego modliszek nie mogą osiągać one bardzo dużych rozmiarów". czy mógby mi to ktoś wytłumaczyć?

piteer
20-03-2013, 03:52
ja wiem że one mają takie rurki które doprowadzają bezpośrednio tlen do ich organizmu(można zobaczyć je na skrzydłach) i dla tego niemogą osiagać zbyt dużych
rozmiarów.(Sam tego dobrze niewiem , mój brat mi to kiedyś tłumaczył ale za dużo nie załapałem)

Dark Raptor
20-03-2013, 06:37
Tu chodzi generalnie o wszystkie bezkręgowce (w kontekście tchawkodyszne). Tchawkowy układ oddechowy nie gwarantuje dostarczania odpowiednich ilości tlenu przy bardzo dużych rozmiarach ciała. Jest to głównie dyfuzja gazów, a ruch powietrza jest wspomagany ruchami odwłoka. Tylko morskie stawonogi ze skrzelami zewnętrznymi, bezpośrednio dyfundujące gaz z wody, potrafią osiągać "przyzwoite" rozmiary (choć kwestia przyzwoitości to kwestia gustu).
Z drugiej strony (i przede wszystkim) to też kwestia masy ciała. Szkielet zewnętrzny, przy wszystkich swoich zaletach, narzuca pewne granice wydajności. I tu znowu organizmy morskie mogą sobie pozwolić na duże rozmiary ze względu na siłę wyporu.

k_u_b_a
20-03-2013, 07:32
dzieki za wyjaśnienia:)

boss
07-04-2013, 06:51
Ja kiedyś czytałem w książce z biologii (taka do 3 gim.) ze kiedyś tam w kiedyśni ważki osiągały dl. 50 cm i rozpiętość skrzydeł 75 cm czy cos takiego. wg mnie to imponujące wymiary. :P

42d3e78f26a4b20d412==