PDA

Zobacz pełną wersję : czy ktoś hoduje



alia
07-07-2013, 04:10
moja M. religiosa macedonica wczoraj wieczorem wylniała na imago (samica). Moje pytanie: czy ktoś hoduje ten podgatunek i czy mogę ją krzyżować z innym podgatunkiem?? A tak wogóle to ile jest podgatunków M. religiosa??
VIRUUS ta twoja to k czy m bo na zdjęciu wygląda jak imago(wydajemi się, że ma skrzydła)??

PULSAR
08-07-2013, 05:22
NIe sa mozliwe krzyzowki miedzygatunkowe, nie wiem jak to jest z podgatunkami. U straszykow (np. e. calcarata i e. calcarata ssp.) jest to mozliwe, ale takie mieszane pokolenie ma czasem cechy jednego, a czasem drugiego podgatunku. Tylko jaki jest sens mieszancow?
Podgatunki m. religiosa:
m. r. religiosa
m.r. polonica
m. r. macedonica

m.borkowski
08-07-2013, 16:21
Do Pulsara (ale inni niech tez czytaja):

Podgatunki mieszaja sie wlasciwie z definicji - gatunek, to wszystko to, co sie moze dorobic plodnego potomstwa (jak to zwykle w biologii bywa sa jakies wyjatki - bodajze jakies gatunki storczykow sie miedzy soba mieszaja - ale taka jest mniej wiecej definicja gatunku). Podgatunki wyodrebnione z przyczyn geograficznych musza sie krzyzowac - inaczej nie bylyby podgatunkami, tylko roznymi gatunkami.

Co do krzyzowania podgatunkow mr - cos niedawno na ten temat czytalem, chyba autorstwa Mantida - krzyzuja sie wszystkie, ale nie we wszystkie strony, bo podgatunki poludniowe maja wiecej wylinek i rosna wieksze, wiec samiec z poludnia naszej samiczce zrobi nie male modliszki, tylko krzywde, za to nasz samiec samiczke z poludnia moze zaplodnic (choc zapewne nie sprawi jej wielkiej frajdy :) I jest ich (podgatunkow) chyba wiecej niz te 3, ktore wymieniles - 8? 9?

A co do sensu mieszancow - przypuszczam - ale to tylko takie gdybanie - ze moga byc bardzo ciekawe, ze wzgledu na roznorodnosc genetyczna odseparowanych populacji.

Pozdrawiam,
Borek

PULSAR
09-07-2013, 02:48
Przypominam sobie tylko te 3 ktore wymienil mantid, musze poszukac dokladnej systematyki.
Zgadzam sie z tym ze podgatunki poludniowe sa wieksze, ale liczba wylinek jest chyba zdeterminowana dla danego gatunku.

alia
09-07-2013, 08:22
m. borkowski. dla uściślenia: za jeden gatunek uważa się osobniki których potomstwo jest płodne przez wiele pokoleń. niektóre krzyżówki międzygatunkowe mogą dać płodne potomstwo przez kilka pokoleń, potem ich płodność wygasa. O ile się nie mylę obecnie jest taka sytuacja na Madagaskarze. w wyniku kurczenia się siedlisk biednych lemurków dwa ich gatunki zaczęły się krzyżować wydając płodne potomstwo.

pozdrawiam i dzięki za informacje

mantid
10-07-2013, 03:25
Podgatunki, jak najbardziej mogą się krzyzować, inaczej nie byłyby podgatunkami...
Wymieniłem więcej. Niestety posta szlag trafił przy zabawac z serwerem.
W sumie jest ich 11. Z tego w Europie (nie licząc dawnych republik sowieckich) występuja 3.

Dokładna systematyka jest w książce Ehrmanna.

m.borkowski
10-07-2013, 15:56
To dlatego od kilku dni szukam zrodla informacji o podgatunkach, wylinkach i rozmiarach - i nie moge znalezc. Juz myslalem, ze mi sie przysnilo :)

Pozdrawiam,
Borek

42d3e78f26a4b20d412==