PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki to gatunek?



Skylight
07-08-2013, 05:58
Witam!
Ostatnio przywieziono mi modliszkę z Chorwacji. Ma ok. 2,5 cm, jest jasno brązowa, ma skrzydła (troszkę jaśniejsze niż reszta ciała) sięgające za koniec odwłoka i prawdopodobnie jest samcem... Jaki to gatunek (m. religiosa?) i czy to normalne, że jest taka malutka? Hoduję h. membranaceę i różnica wymiarów była dla mnie lekkim szokiem :)
Pozdrawiam!

kudlaty
07-08-2013, 06:44
Wiele gatunków modliszek ma takie rozmiary.
Ten który opisujesz to prawdopodobnie Ameles(samiec) ale bez zdjęcia nie da się powiedzieć na 100%.

mantid
07-08-2013, 09:04
Albo samiec Iris oratoria

Skylight
07-08-2013, 15:29
Niestety nie mam aparatu cyfrowego, więc zdjęć nie będzie... M. religiosa jest większa? Możecie podać mi jakieś strony z dobrymi zdjęciami tych modliszek - może wtedy rozpoznam? Czy wymagają szczególnej opieki? I jak brzmi pełna nazwa Ameles ... ?
Pozdrawiam!

kudlaty
07-08-2013, 22:46
najlepsza strona ze zdjęciami to www.terra-typica.ch (species database => database => enter mantodea => browse the base => show matching organisms) - nawigacja po tej stronie może wydać się na początku skomplikowana

religiosa jest zdecydowanie większa...(o jakieś 3 cm/samiec)

amelesów jest sporo i trudno stwierdzić którym miałby być twój samiec (najłatwiej je rozróżnić po budowie samicy)

sprawdź też zdjęcia Iris oratoria i Rivetina balcanica(tu chyba jeszcze nie ma zdjęć samców)

Skylight
10-08-2013, 04:55
Przejrzałem te zdjęcia i nie jestem w stanie powiedzieć, która to modliszka... Może Ameles heldreichi, spallanzania, albo Rivetina balcanica, ale w przypadku dwóch ostatnich nie ma zdjęć samców. Jeśli kiedyś uda mi się zrobić mu zdjęcia to umieszczę je na forum.
Dzięki za pomoc!

42d3e78f26a4b20d412==