PDA

Zobacz pełną wersję : Gastrica - 5 segmentow



pala
27-08-2013, 15:01
Bardzo prosze o potwierdzenie, cz jesli dorosla Gastrica ma 5 segmentow na odwloku to jest to samica? Czy sa jeszcze inne kryteria wedlug ktorych mozna rozpoznac ich plec? Z gory dzieki.

m.borkowski
27-08-2013, 16:44
Jak gastrica ma piec segmentow odwloku, to znaczy ze cos ja ugryzlo i kawalek zjadlo, bo powinna miec wiecej. Inne kryteria ropzonawania plci sa watpliwe - jak masz do odroznienia samca i samice, swiadomosc ze samica bedzie bardziej pekata pomaga, jak masz jedna modliszke i nie masz doswiadczenia, nie ocenisz, czy jest bardziej pekata.

Kiedys ktos pokazal tu zdjecie larwy i pytal, czy to samiec, czy samica. O ile mnie pamiec nie myli wypowiedzialo sie dwoch ludzi, majacych duze doswiadczenie - jeden twierdzil, ze to samica, drugi, ze samiec.

Zdrowko,
Borek

PULSAR
28-08-2013, 05:54
Dlatego najpewniejsze sa segmenty i wielkosc zawiazkow skrzydel.
Inne cechy umozliwiajace plec to np. dlugosc czulkow (samce maja grubsze i dluzsze).
I rozne cechy gatunkowe, np. u deroplatys dessicata bardzo latwo rozpoznac samca i samice nawet w dosc wczesnych stadiach po ksztalcie pronotum.

pala
28-08-2013, 17:44
Niestety nie mam z czym porownac, bo wszyscy znajomi maja dokladnie takie same (ta sama ilosc segmentow, dlugosc skrzydel, ksztalt odwloka). Cholera albo tych segmentow jest 5, albo mi sie cos rzucilo na oczy. Jest to dorosla Gastrica, wiec moze skrzydla zaslaniaja mi jakies segmenty.

Saurus
29-08-2013, 03:14
segmenty liczy sie od spodu, ale mysle ze nie doliczyles 1 i to jest samica

PULSAR
29-08-2013, 07:58
U imago plec bez problemu odroznisz. Zreszta nawet budowa ciala powie Ci o plci. Spojrz chociazby na odwlok - jezeli jest szeroki i skrzydla za niego nie wystaja (jesli modliszka jest najedzona) to masz samice. Jezeli odwlok jest rownej szerokosci i podluzny, skrzydla sa od niego sporo dluzsze to masz samca.
Jestem pewien ze masz samice, u imago samca bardzo wyraznie widac wszystkie 8 sternitow (segmentow).

piteer
29-08-2013, 10:48
popatrz dokladniej...
segmenty licz od dolu
pierwszy segment jest zaraz za odnozami krocznymi modliszki...(niewidac poczatku tego segmentu)

matka__
30-08-2013, 14:52
pominołeś jeden segment samica 6 samiec 8. Jest to naskuteczniejsza metoda !!!
Można juz praktycznie po wylęgu odrużnić, oczywiści w odpowiednim powiększeniu :-)
Pozdro!!!!!!!!

pala
08-09-2013, 07:31
Wielkie dzieki, już wiem że to napewno samica

42d3e78f26a4b20d412==