PDA

Zobacz pełną wersję : ile zyje samica Popy sp.?



Foxtrott
04-10-2013, 15:17
ile żyje samica Popy sp. po ostatniej wylince?
nie chodzi mi o domysły, ale o sprawdzone informacje

mantid
04-10-2013, 15:24
Przeciętnie około 4 miesięcy.
Tak, na marginesie do rodzaju Popa zaliczany jest tylko jeden gatunek: Popa spurca. A więc masz z pewnoscią Popa spurca i pisane sp. jest nieuzasadnione.
Sa dwa podgatunki P.s.spurca i P.s.crassa. W Polsce do tej pory spotykany był na ogół pierwszy z nich. W tej chwili mamy w hodowli drugi, potomstwo osobników przywiezionych w tym roku z Kenii przez Tobiasa Schultze i Sorena Materne.

Nazwy Popa batesi, Popa undata itp. są synonimami Popa spurca i generalnie nie są już stosowane przez badaczy.

Foxtrott
04-10-2013, 15:33
dzięki.
co do nazwy to wiem o tym, ale nie wszyscy kojarza że Popa sp. i spurca to to samo więc wolałem napisać "po staremu":)

PULSAR
04-10-2013, 15:37
O tym samym pisalem juz foxtrottowi; fakt troche zametu wprowadzilem stosujac to nazwe, ale kierowalem sie tym co mowil mie sprzedawca (Przemyslaw Ludwin) ze to gatunek nieoznaczony, nie popa spurca bo dorasta do 12cm. Tak samo bylo w Biofilu, aczkolwiek podejrzewam ze Lukasz Sulowski i ww. brali je z tego samego zrodla. Poniewaz ani u siebie ani u innych nie spotkalem osobnikow wiekszych niz 9cm, to zgadzam sie ze jest to ktorys z podgatunkow popa spurca.
BTW. Jakie sa roznice pomiedzy tymi dwoma gatunkami? (wielkosc, ubarwienie?)

mantid
04-10-2013, 16:00
Głownie ubarwienie P.s.c. jest bardziej czerwonawa. Wielkosci sa podobnej.

Różnią się tez występowaniem:

P.s.s Angola, Ghana, Kamerun, Kraj Przylądkowy, Kongo, Mozambik, Namibia, Natal, Togo, Transwal, Zimbabwe

P.s.c Etiopia, Kenia, Madagaskar, Malawi, Somalia, Tanzania, Uganda

Tez słyszałem te historie. Okazało się, że to tani chwyt reklamowy. Zesztą to, co sprzedawał Sułek na pierwszy rzut oka wyglada na P.spurca (moim zdaniem P.spurca spurca - ale trzeba by sie dowiedziec skad sciagał).
Do 12 cm dorasta Macrodanuria (dosyć podobna). Bardzo podobnie wygladaje tez inne modliszki ze szczepu Danurini (szczegóły w systematyce na www.modliszki.com).

mantid
04-10-2013, 16:05
Familia: Mantidae
Subfamilia: Vatinae
Tribus: Danurini
Genus: Popa

m.borkowski
04-10-2013, 17:21
sp - już kiedyś na ten temat dyskutowlaiśmy. Podejrzewam, że większośc ludzi pisze Popa sp. i nie ma świadomości, co to tak na prawdę znaczy, myślą, że to sp. to po prostu skrót od spurca.

I nie chodzi mi o widocznych w wątku dyskutantów :)

Zdróko,
Borek

dominik1
05-10-2013, 02:40
sory ze sie czepiam ale znalazłem coś takiego Popa undata oraz Popa batesi- jako łacińską nazwe modliszki w czeskiej książce czy to są własnie(pod innymi nazwami) te gatunki czy inne(bo mi troche wielkości nie pasują ,a także występowanie) ?

PULSAR
05-10-2013, 04:43
"Nazwy Popa batesi, Popa undata itp. są synonimami Popa spurca i generalnie nie są już stosowane przez badaczy."

Podobnie jest z gatunkiem zwanym przez sprzedajacego je Pana Ludwina sp. viridis. Rozmnaza on je od kilku pokolen partenogenetycznie i jako takie je relaklamuje.
Tutaj "sp." jest niewiadome, i blednie wiekszosc hodowcow nazywa je sphodromantis viridis. A modliszka o ktora chodzi to prawdopodobnie COPTOPTERYX VIRIDIS, osiaga znacznie mniejsze niz sphodromantis viridis rozmiary (okolo 4-5cm) i moze rozmnazac sie partenogenetycznie. Ale tez nie ze wszystkich kokonow wykluwaja sie mlode. Mi zadna nie wyszla, znajomemu ktory mial wiecej samic tylko z jednej ooteki.

42d3e78f26a4b20d412==