PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY



Viruus
19-10-2013, 16:00
Mam modliszke mantis religiosa czy jest możliwe aby zatruła sie rośliną albo zjadła kawałek liscia ? dzisiaj kupiłem rośline taka nie wiem jak sie nazywa na końcach liści odrastaja nowe rosliny taka pospolita ;/ bynajmniej czy jest mozliwe ze sie zatruła. modliszka jest obzarta kilka dni temu złożyła mi kokon no i teraz patrze jakąś godzinę temu zeszła z roślinki troche niżej na niższe liście i ma jedna łapka oderwana lekko i na 3 nogach jest zawieszona i rusza dziwnie odwłokiem tzn ze jest z nią coś nie tak ? jak ją dotykam lekko to niereguje tylko rusza odwłokiem :>

mantid
19-10-2013, 18:25
Możliwe.. niektóre rośliny wydzielają substancje które moga szkodzić owadom. Poza tym wiele roslin jest pryskanych w kwiaciarniach i hurtowniach preperatami owadobojczymi, niszczacymi pasozyty. Podejrzewam, że modliszka nie zjadla kawalka rosliny, ale zatrula się substancjami lotnymi wydzielanymi przez roslinę, bądź ulatniajacymi się z niej.
Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze sprawdza się bluszcz (hedera helix) i dizygoteka. Tak, czy inaczej wszystkei rosliny po kupieniu powinno się dokładnie płukać i zostawić na kilka, kilkanascie dni poza terrarium. Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Podejrzewam, że niestety Twojej modliszki nie da się juz uratować, ale przykład ten może posłużyc za przestrogę dla innych.

Pozdrawiam

piteer
20-10-2013, 07:36
hmm... wlasnie ja tez mam dziwne przypadki.
ostatnio padly mi modliszki- psedocreobotra ocellata i parasphendale agrionina
zaobserwowalem ze czasem nietrafily w swierszcza lapiac brylke "coco-gruntu"
no i potem... padaly (parasphendala zdechla dzis a nie udane lowy miala przedwczoraj!!)
hmmm
mantid jak sadzisz czy coco-grunt moglbyc tego przyczyna?, obie padly tym tygodiu i z tego samego powodu i napewno nie przez rostocza ani przez zaden dym!??

Viruus
20-10-2013, 07:55
:( to chyba faktycznie mantid masz racje

42d3e78f26a4b20d412==