PDA

Zobacz pełną wersję : Kulty, mity?



leviatan
19-11-2013, 06:26
Czy znacie jakieś mity z udziałem modliszek? Moze jakieś plemiona czczą własnie modliszki? Jeśli masz takie informacje byłbym barcdzo wdzięczny.

obcy91
19-11-2013, 08:02
Nie wiem czy ci o to chodziło ale dałem czemu nie poszukam jeszcze czegos ciekawego i tu zamieszczę!!


-----> TANGLANGQUAN - /styl modliszki/. Powstal najprawdopodobniej w XVII w., stworzony przez Wong Longa, byl uprawiany w Shaolin. Bazowal na podpatrywaniu ruchow i sposobu walki tego egzotycznego owada. Charakterystyczna cecha s± szybkie ataki rekoma, w tym bardzo czeste uzywanie lokci do blokowania i przechwytywania technik przeciwnika. Dlonie sa charakterystycznie zgiete w nadgarstkach co ulatwia chwyt za konczyne wroga. Kopniecia nie sa czeste, niskie i krotkie ale bardzo szybkie, najczesciej bez biodra. Formy zawieraja całe serie szybkich, agresywnych atakow rekami przetykanymi od czasu do czasu kopnieciami, wiele uderzen nadgarstkami oraz chwytow dazacych do zalozenia dzwigni na konczyne przeciwnika. Ataki palcami, czesto w punkty witalne. Styl modliszki rozprzestrzenil sie po calych Chinach na skutek wedrowki mistrzow. wyrazne roznice znajdziemy pomiedzy tzw. Siedmiogwiezdna Modliszka ,cwiczona w wysokich pozycjach na połnocy , a tak zwan± poludniow± modliszka zawierajaca głownie niskie pozycje. We wspołczesnych opracowaniach mozemy natrafic na przynajmniej kilkanascie odmian stylu modliszki.

obcy91
19-11-2013, 08:12
hehe powiedziałem że wróce to wróciłem ;)
Dobra mam tu dla ciebie legęde jak powstał styl modliszki ;) ciekawa lektórka polecam!!

--------->Legenda mówi, że pewnego dnia w okresie Wiosen i Jesieni (770-476 r. p.n.e.) król Zhuang Gong z królestwa Qi podróżował powozem przez swoje terytorium. Nagle jego powóz zatrzymał się, gdyż woźnica na drodze zobaczył modliszkę (którą w Chinach otacza się czcią). Zhuang Gong wysiadł z powozu i ostrożnie z szacunkiem przeniósł modliszkę na trawę. To zdarzenie zainspirowało go do opracowania broni, której ostrze wzorowane jest na przednich odnóżach owada. Żołnierzy uzbrojonych w tę broń nazywano modliszkowymi żołnierzami. Około 1630 roku naszej ery chiński mistrz sztuk walki Wang Lang, zainspirowany tą legendą, opracował styl walki znany jako Tang Lang Quan.

Wang Lang uczył się kungfu w klasztorze Shaolin. Pewnego dnia zmierzył się z mistrzem stylu Tongbei Quan - Han Tong. Nie mógł go jednak pokonać (niektóre źródła podają, że Wang Lang został pokonany przez opata klasztoru Laoshan). Podczas samotnego pobytu w górach Wang Lang zaobserwował modliszkę, walczącą z cykadą. Cykada, choć większa, w walce nie miała żadnych szans. Zafascynowało to Wang Langa; złapał modliszkę i zaniósł do klasztoru. Obserwując ruchy przednich odnóży owada, adaptował je do znanych sobie technik. Po trzech latach opracował podstawy systemu Modliszki na tyle dobrze, że był w stanie pokonać opata klasztoru.

leviatan
19-11-2013, 08:49
ciekawe jak wyglade ten modliszkowy styl walki... dzieki za legende spox jest !!

mantid
19-11-2013, 15:16
W ameryce południowej poganiacze bydla wierza, ze krowa po zjedzeniu modliszki umiera na skret kiszek, lub wręcz wybucha. We Francji uwaza sie ze modliszka zawsze pokazuje droge zblakanym wedrowcom, a kokony usmierzaja bol zęba. W Indonezji zyje plemie, ktore uznaje modliszke za totemicznego przodka...

Temat funkcjonowania mitu modliszki w kulturze porusza w bardzo ciekawym eseju, wybitny krytyk literacki Roger Caillois.
Esej, pod wiele mówiacym tytułem "Modliszka" opublikowano w zbiorze "Odpowiedzialność i styl" w serii Biblioteka Krytyki Współczesnej, PIW 1967.

42d3e78f26a4b20d412==