PDA

Zobacz pełną wersję : Mantis religiosa



Wojtyla
17-01-2014, 10:22
Jest to modliszka zyjaca w polsce (zagrozona)
widzial ja ktos kiedys ??

poldek
17-01-2014, 10:36
ja nie widziałem ale moja babca mi kiedyś mówiła (dokładnie rok temu) że widziała w lesie jak jej pokazałem w książce co mam zamiar hodować

katola
17-01-2014, 10:43
podobno jest duzo w kotlinie sandomierskiej

TerrarystaTerrorysta
17-01-2014, 11:03
Mnie sie poszczescilo i widzialem kiedys w okolicach Jury Krakowsko-Czestochowskiej. Mierzyla okolo centymetra.
Poza tym podobno czesto trafiaja sie na Mazurach.

PilotHawk
17-01-2014, 12:20
Jest też dużo w Rzeszowie na łące na stogach siana raz widziałem kokon tej właśnie modliszki. Można je też spotkać na łące w lesie.

piteer
17-01-2014, 12:50
ehhh
chyba cosik sciemniacie!
heh wiesz poldek moja babcia tam myli modliszki z pasikonikami wiec roznie to bywa...
i pozatym w lesie jej raczej niespotkasz...
wojtyla - w polsce wystepuje mantis religiosa polonica ( uwazam ze samo mantis religiosa jest troche za ogolne)
na mazurach niema tych modliszek i kolo rzeszowa tez jest raczej ciezko spotkac
skontaktujcie sie z mantidem on chyba mial dokladniejsze informacje wystepowania tych modliszek
Ja widzialem ta modliszke - subinago zarowno jak i imago (niestety tylko samce)
wiem rowniez ze wystepuja w okolicach Chorzelowa , Sarnowa i podobno sa na Szydlowcu.

pozdrawiam :)))

Wojtyla
17-01-2014, 13:09
hmm jak wszyscy widzieli ta modliche to czemu jest pod ochrona ???

rozi
17-01-2014, 14:31
proponuje zapoznanie sie z tym linkiem
http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=26&je=pl
pozdrawiam kuba

piteer
18-01-2014, 00:30
Ehhhmm...
chyba niewszyscy ja widzielismy...
jest zadka i pod ochrona poniewaz jestr ich naprawde malo!!!!
nawet jak wybierzesz sie na lake gdzie sa te modliszki dosc duzym klopotem jest znalezc jakiegos osobnika!

malek
18-01-2014, 05:32
jesli chodzi o religiosy to widziałem kiedyś samca niestety zasuszonego.... pewnego dnia mamie sie zachciało wyczyscic takie kratki wentylacyje co są w kiblu , kuchni... no i mama to sciągnela i modlicha do kranu wpadla zdechla, zaczela sie drzec na mnie z emi zwierzeta uciekają :p a to religiosa byla
slyszalem tez ze do sklepu jakis koles przyniosl tą modlisze zlozyla im kokony inkubowali ale wylęg zdechl.....
jkestem z rzeszowa a w tarnowie podobno ich jest wiecej

TerrarystaTerrorysta
18-01-2014, 06:21
Hej, ja nie sciemniam. Wg podanej przez roziego mapki (link) Mantis religiosa wystepuje w okolicach Jury (jest tam koleczko ze znakiem zapytania, dotyczy to co prawda Chorzowa, jak wnioskuje z tekstu pod mapka, ale to jest roznica zaledwie 30 kilometrow). I tej jestem pewien, bo widzialem ja na wlasne oczy kilka lat temu (nie pamietam juz dokladnie gdzie, ale to byla jakas laka pod lasem), a ze wtedy nie wiedzialem za duzo o modliszkach, bylem bardzo zdziwiony, ze w Polsce cos takiego zyje.
A co do Mazur, to tylko czytalem kiedys w jakims przewodniku zeglarskim, ze niedaleko Mikolajek jest zatoczka (nazwana wlasnie Zatoka Modliszek), gdzie jest ich calkiem sporo. Ale skoro upieracie sie, ze tam jej byc nie moze, to trudno. Moze ten pan byl dobrym zeglarzem, ale entomologiem kiepskim.
;)

piteer
18-01-2014, 13:41
wlasnie podobno....
bo z tego co wiem to niema wogole...

Matyas_kiraly
21-02-2014, 11:51
Ja jak wyjeżdżam nad Gim (jezioro na Mazurach-dość blisko Mikołajek, ok. 10km) pod namiot tam jest ich dość dużo, tz. w sumie podczas 6 lat, biorąc, że co roku wyjeżdżam widziałem ich 3 sztuki. Sądzę, że to dużo, bo są pod ochroną i podobno żadkością...

42d3e78f26a4b20d412==