PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc!



Matyas_kiraly
21-02-2014, 03:16
Witam... Od kiedy pamietam, hoduję zwierzęta mało znane i trudno dostępne w Polsce. Wcześniej hodowałem myszy rasowe, ale one są prawie takie same jak myszy japonki dostępne w sklepach zoologicznych. Od niedawna zafascynowały mnie modliszki... Mam małą wiedzę na ich temat, bo nie mogę dostać żadnej książki o hodowli tych owadów a w internecie jest mało wiadomości na polskich stronach. Czy moglibyście mi napisać kilka rzeczy o tych cudownych stworzonkach:
-Jaki gatunek jest najłagodniejszy i najdłużej żyje?
-Wiem, że u modliszek często występuje kanibalizm-czy jest jakiś gatunek którego kilka osobników mógłbym trzymać razem?
-Czy modliszka może "zaatakować" rękę człowieka, gdy wsadzi się ją do terrarium, lub gdy trzyma się modliszkę na ręku?
-Czy modliszki są "dzikie", tz. czy uciekają przed ręką człowieka gdy chce się je wyjąć z terrarium?
-Gdzie mogę pooglądać, wziąć na rękę i kupić modliszkę? Muszę wziąć na rękę, bo jak narazie to mnie one fascynują gdy ich nie dotykam a nie wiem czy nie będę do nich czuł obrzydzenia (mam nadzieję, że nie),
-Czy rozmnażać modliszki? Ile się wykluwa w jednym miocie? Boję się, że je rozmnożę, na jedną będę mógł sobie pozwolić żeby zatrzymać a z resztą nie będę miał co zrobić...
-Jaki jest tygodniowy bądż miesięczny utrzymania modliszki, i czy często trzeba im wymieniać ściółkę?
-Jakie rośliny są najlepsze do terrarium z modliszkami, jeżeli można prosić to konkretne gatunki.
Nie chcę żebyście pomyśleli o mnie, że zmieniam często zwierzęta itd. ale ja poprostu nie mam warunków do tzrymania psa czy kota, tz. zwierzecia które długo żyje, i dlatego wybieram zwierzęta małe, piękne, fascynujące, żadkie które niestety najczęściej krótko żyją...
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!

TerrarystaTerrorysta
21-02-2014, 03:34
-Modliszki raczej nie podlegaja pod kategorie lagodne/agresywne. Dla czlwieka nie sa najmniejszym zagrozeniem. A wieksze zwykle zyja dluzej.
-Razem mozna trzymac Ceratomantis, ale raczej mlode. A poza tym ktoras moze kiedys zniknac.
-Reka w terrarium staje sie tylko kolejna galezia.
-Zalezy od modliszki i od jej 'nastroju'. Czasem troche odejdzie, czasem odskoczy, a czasem wejdzie, jesli jej ta reke podsadzic pod nos. Ale raczej nie wejdzie z radoscia i nie zamerda ogonkiem. ;)
-Dogadaj sie z jakims hodowca, to pewnie ci pozwoli dotknac, jak sie u niego zjawisz. W sklepie pewnie nie pozwola.
-Jak masz obawy, to lepiej nie rozmnazaj. Wykluwa sie od kilkudziesieciu do kilkuset robaczkow.
-Sciolki z wlokna kokosowego nie musisz wymieniac przez caly czas zycia modliszki, a koszt jest minimalny. Pudelko pinek za 4.50 powinno starczyc na kilka miesiecy, Drosophila mozna zlapac, a swierszcze (dla wiekszych; tez starczasja na dlugo) w sklepach zoo ok 10-12 zl za 10 sztuk. Oczywiscie mozna je tez hodowac samemu.
-Jakie tylko ci sie podobaja. Modliszce to nie robi najmniejszej roznicy.

A tak w ogole to masz FAQ na stronie mantida (www.modliszki.com) i nie mow, ze tam jest malo wiadomosci. Najlepsza strona tematyczna w Polsce, a moze i w ogole.

Powodzenia w hodowli!
:)

Matyas_kiraly
21-02-2014, 03:42
Czemu cena modliszki wzrasta wraz z jej L...? Wiem, że to oznacza stopień larwalny czy która to wylinka-jakoś tak, ale chyba najlepiej jest hodować modliszkę od początku-dłużej będzie u nas żyć, a one są najtańsze.
Bardzo mi sie podobają Pseudocreobrotra wahlbergii-Modliszka oczkowa ale nie wiem gdzie ją mogę dostać i w jakiej jest cenie. Dlugo żyje i czy do dużych rozmiarów dorasta?

TerrarystaTerrorysta
21-02-2014, 03:52
Wieksze sa drozsze, bo wiecej czasu i energii potrzeba na ich odchowanie. Gdybys mial 200 malenstw, ktorych trzeba z osobna dogladac, tez bys chcial sie szybko pozbyc przynajmniej czesci z nich. Placisz za opieke. ;) A poza tym male czasem padaja bez powodu, sa podatniejsze na rozne negatywne czynniki i trzeba miec hodowle owocowki do ich karmienia. Z wiekszymi nie ma tego problemu.
Co do Pseudocreobrotra wahlbergii, szukaj na forum (dzialy 'Kupie' i 'Sprzedam').
I czytaj FAQ!!! Znajdziesz tam wiekszosc odpowiedzi na swoje pytania.

Saurus
21-02-2014, 05:07
Zdarza sie, ze modliszki atakuja reke- to nieprawda, ze nie dziela sie na lagodne i agresywne. Np. Sphodromantis gastrica nie atakuje nic wiekszego od swojego pokarmu, a samica Parasphendale affinis, ktora mial moj kolega, choc podobna do gastricy rozmiarem, kilka razy zaatakowala moja reke (zlapala jak pokarm, wbila kolce w palec). Slyszalem, ze Pseudocreobotry tez bywaja agresywne w kazdym razie, bardzo czesto strasza (podnosza odnoza chwytne i rozkladaja skrzydla).
A Ceratomantis mozna trzymac razem chyba w kazdym stadium, najlepiej, gdyby wypowiedzial sie mantid- on hoduje i rozmnaza ten wspanialy gatunek.

leviatan
21-02-2014, 07:30
walhaberi możesz kupić w rozi'ego ma maluszki L1 po 15 zl bodajrze ;)

Saurus
21-02-2014, 08:05
A co to jest "walhaberi"? Uczcie sie nazw lacinskich, do cholery! To takie trudne zapamietac 2 slowa? Rece opadaja...

leviatan
21-02-2014, 11:39
O masz Ci los. Jak Ty teraz będziesz pisał na klawiaturze jak ci ręce opadły ;) Ja nie wkuwam łacińskich nazw na pamięć. Tak zapamiętałem - tak napisałem. Jak masz jakieś wątpliwości to na gg a nie na forum bo się syf robi.

P s e u d o c r e o b r o t r a w a h l b e r g i i

Saurus
21-02-2014, 11:55
nie, bo Pseudocreobotra, nie -brotra :P A nazw lacinskich chyba jako jedynych warto sie uczyc :P

PilotHawk
21-02-2014, 23:44
oj chlopie oczkowa do 4cm niedawno bylo ich mnostwo w biofilu www.biofil.pl

42d3e78f26a4b20d412==