PDA

Zobacz pełną wersję : Początkujący, pomóżcie



Bieniu
24-05-2014, 15:51
Witam jestem nowy na forum bardzo bym prosil żebyście mi pomogli wybrać jakaś fajna modliszke na początek , żeby była łatwa w hodowli i wszystkie informacje potrzebne ktore mogą mi sie przydac w hodowli ewentualnie jakies wskazówki. Szukałem takich tematów ale znalezc nie moglem wiec sie nie wyzywajcie.

kaczi
24-05-2014, 16:21
:)
najpierw radze przestudiowac FAQ:) tam znajdziesz wiekszosc pytan ktore padaja wlasnie od poczatkujacych hodowcow modliszek:)
a jesli chodzi o samego owada to na poczatek polecam Ci Sphodromantis Gastrica:) prosta w hodowli modliszka osiagajaca dosc spore rozmiary:)

Wojtyla
25-05-2014, 01:08
Gastrica to bendzie dobry wybór na poczatek
tu masz wiecej informacji http://www.modliszki.com/mantidae.php

pierzu
25-05-2014, 03:39
kup sobie s.gastrice(modliszka gwinejska )polecana poczatkujacym ze wzgledu na rozmiary i latwą hodowle:))

Bieniu
25-05-2014, 03:59
A jak z terrarium jak duze na wysokość i jakie roslinki zasadzic bo w FaQ nie pisze

leviatan
25-05-2014, 04:32
Jak kupisz L1 to pojemnik po kliszy, jak będzie L3 to do moczówki, jak bedzie L5-6 to do większego pojemnika lub do terra. W FAQ pisze wszystko :)

kaczi
25-05-2014, 05:22
mozesz uzywac tez wiekszego faunaboxa:)
tutaj masz kawalek FAQ:):

BUDOWA I WYSTRÓJ TERRARIUM

9. Z czego wykonać terrarium ?
Materiał jest dowolny. W naszej hodowli wykorzystujemy pojemniki ze szkła lub plastiku wykończone metalową siatką lub gazą. Terraria można wykonać również ze sklejki lub płyty OSB � wszystkie materiały drewnopochodne należy zabezpieczyć jednak przed wilgocią,

10. Jak zapewnić dobrą wentylację w terrarium ?
Najlepiej wykonać pokrywę terrarium z siatki (metalowej, o drobnych oczkach lub okleić je gazą). dodatkowo w wypadku niektórych gatunków (zwłaszcza Hymenopodidae) w pokrywie można zamontować wiatraczek od PC, a tuż nad powierzchnią podłoża zrobić dodatkowy otwór wentylacyjny (oklejony siatką).

11. Jakie rośliny posadzić w terrarium z modliszką ? - mowiles ze tego tam nie ma:> . . .
Dowolne. Ważne by ich wymagania termiczne i związane z wilgotnością powietrza odpowiadały z grubsza warunkom odpowiednim dla owadów.

Bieniu
25-05-2014, 05:25
Dowolne. Ważne by ich wymagania termiczne i związane z wilgotnością powietrza odpowiadały z grubsza warunkom odpowiednim dla owadów.


Nio wlasnie ale jakie to są i jak duze musi byc terrarium. Jesli bym kupil dwie Gastrice "onom" i "onego" to moga żyć w jednym terra?? Nie wściekajcie sie ale jestem noobem jesli chodzi o modliszki

Snapek
25-05-2014, 05:32
Razem w terra odpada, chyba że chcesz samice samcem nakarmić.
co do roślinek to ja mam u samca gastricy nastepujace.:
-mały figowiec benjamina (Ficus Benjamina)
-trzykrotka (Tradenscantia albiflora)
-zielistka stenberga (Chlorophytum comosum)

Bieniu
25-05-2014, 05:38
Czyli odpada szkoda szkoda bedzie trzeba zainwestowac w dwa terra nio a jakie rozmiawry dla doroslej modliszki dla samca i samicy!

leviatan
25-05-2014, 09:07
człowieku... modliszki hoduje się od młodości. Nie opłaca się kupować odrazu dorosłych, samczyk pożyje najdłużej miesiąc no a samica do roku czasu. Cała frajda jest w tym żeby odhodować od L1 do IMAGO czyli do dorosłości a potem rozmnożyć.

leviatan
25-05-2014, 09:08
Aha i jeszcze wymiary terra. Dla S. gastricia dobre będzie 25/25/25-30 dł/szer/wys.

Lukas_d2005
25-05-2014, 09:21
Ja na twim miejscu kupiłbym terra 40(50)x20(25)x25 i do tego u szklarza żeby ci zrobił odpowienie mocowanie (ewentualnie wysuwaną ) szybkędo podzielenia na dwa mniejsze terra.

NA początek kup jeden z gatunków z rodziny sphodromantis :
s.gastrica
s.sp tanzania
s.sp egipt (VIRIDIS)

Kup modliszki L1-L3 (ok 8-10 sztuk),trzeba liczyć sięze stratami,w razie czego później sprzedaż nadwyżkę.

Zaopatrz się wpierw w chodowlę muszek owocówek lub inny drobny pokarm.

I co najważniejsze poczytaj o modliszkach !!

http://www.modliszki.com
http://www.modliszki.go.pl

TE storyn przeczytaj DOKŁADNIE i jestem pewien że ponad 80 % twoich pytań i wątpliwości się rozwieje ;)

Bieniu
25-05-2014, 09:38
a dlaczego 8 - 10 sztuk czemu tak duzo??

PULSAR
25-05-2014, 11:27
Bo część może Ci paść, jezeli nie miałeś wcześniej do czynienia z modliszkami. A poza tym zwiększasz szansę posiadania parki, albo nawet kilku.

Bieniu
25-05-2014, 13:53
Dzieki wielkie za pomoc!!

Black Rider
25-05-2014, 16:52
Tutaj masz informacje z [url]http://modliszki.go.pl[.url] jak urządzić pojemnik.


<u>1.Pojemniki dla modliszek od L1 do L3-L4:</u>


a) Pojemniki po filmie foto

Na dnie pojemnika umieszczamy wilgotną watę, chusteczkę lub substrat kokosowy ( nie może to być mokre, ponieważ młoda modliszka może się do tego przykleić ). U góry pod nakrywką mocujemy zszywaczem lub nitką siateczkę, aby modliszka miała miejsce do zaczepienia podczas wylinki. Nie wkładamy żadnych patyczków, ponieważ mogą zacząć pleśnieć lub przeszkodzić modliszce podczas wylinki. Jednak jeśli modliszka ma problemy z chodzeniem po ścianach to dla ułatwienia możemy umieścić patyk, aby mogła wejść na górę.

b) Plastikowe kieliszki

Plastikowy kieliszek urządzamy tak jak pojemnik po filmie foto (patrz wyżej ! ) tylko, że jest tam trochę więcej miejsca i spokojnie możemy włożyć patyczek. Jako przykrycie używamy gazy lub drobnej siateczki.




<u>2.Pojemniki dla modliszek L4-L6</u>


a) Pojemniki na mocz

Pojemniki na mocz możemy kupić w każdej aptece za ok. 70 gr. Łatwo z tego zrobić pojemnik dla modliszki, ponieważ są już z pokrywką. Na dnie umieszczamy wilgotny wacik, chusteczkę lub substrat kokosowy. Pod pokrywą mocujemy siateczkę, aby modliszka miała o co się zaczepić podczas wylinki. Możemy dać także jakiś patyczek, po którym modliszka mogłaby sobie chodzić.

b) Kubki jednorazowe

Kubki jednorazowe można dostać w prawie każdym sklepie. Często pijemy z takich kubeczków na szkolnej dyskotece lub na grilu z rodzinką. Urządzamy go tak jak pojemnik na mocz, tylko ze jako nakrywki musimy użyć siateczki lub gazy. Niektórzy zakładają ucięty kawałek folii, w której zrobiono dziurki.

c) Plastikowe kufle na napoje/piwo

Na dno ta sama regułka: wilgotny wacik, chusteczka lub substrat kokosowy, przykrywamy siateczką lub gazą. W takim pojemniku mamy już więcej miejsca, więc możemy dać np. jeden patyk na górze, na którym modliszka może sobie wisieć lub linieć i na dole też patyczek. Nie wolno dawać ich za dużo ponieważ modliszka może mieć problemy z przejściem wylinki.

d) Butelka 0,5-1,5 litowa
Niektórzy trzymają młode modliszki na etapie 4-6 wylinki, w butelkach 0,5-1,5 litrowych. Zamiast zakrętki mocują siatkę. Na dno dają najczęściej substrat kokosowy. Dodatkowo dają jeszcze jakiś patyczek.


<u>3.Subimago - Imago:</u>
a)Terrarium

Wielkość terrarium dobieramy odpowiednio do gatunku, który posiadamy (rozmiary w opisach). Terrarium możemy urządzić już według własnego uznania, ale trzeba pamiętać o miejscu do linienia, jeżeli w terrarium jest osobnik przed wylinką imagialną. Nie należy robić też ”buszu”, ponieważ modliszka będzie się męczyć szukając pokarmu. Dobrze też byłoby urządzić terrarium tak, aby modliszka dobrze się w nim czuła. Np. Jeśli mamy modliszkę z gatunku hymenopus coronatus, możemy wsadzić do terrarium jakieś roślinki z kwiatami, na których te modliszki pięknie się prezentują.

b) Duży pojemnik


Pojemnik musimy także dobrać odpowiednio do wielkości modliszki. Urządzamy tak jak terrarium ( Patrz wyżej ! ).

c) Butelka 5-cio litrowa

Można trzymać dorosłe modliszki, większych gatunków w butelkach 5-cio litrowych. Z boku butelki wycina się otwór wielkości ok. 10x10 cm aby móc tamtędy włożyć modliszki, a następnie otwór zakrywamy siatką i przymocowujemy taśmą klejącą. Zamiast zakrętki mocujemy siatkę. Na dno dajemy substrat kokosowy. Resztę urządzamy jak w terrarium.

Lukas_d2005
26-05-2014, 00:13
Bieniu mówiłęm ci że lepiej mieć modliszek ciut za dużo,niżciut za mało ;) Nadwyżkę możesz później sprzedać a tak potem będziesz bulił np 30 zł jak sie okaże że te dwie kupione przez ciebie to samce itp :)

Bieniu
26-05-2014, 00:57
Ale czy mi to ktoś kupi bo jak patrze na allegro to ludzie zabardzo kupowac nie chca

Keplianica
26-05-2014, 02:21
Jesli chcesz hodować dla zysku to najpierw pohoduj dla wprawy. Jak widac po wcześniejszych postach w tym watku jesteś leniwy na tyle, że nie chce ci sie przeczytac faq dokladnie. Jezeli takie samo masz podejscie do modliszek to radze zapomnieć i kupić sobie chomika.

Sprzedaż nadwyżki może ci nie być w tym momencie potrzebna, bo znajomość podstaw morfologii, behawioru i fizjologii owadów jest potrzebna- bez tego może ci wiekszość zdechnąć nawet w L1.
Proponuje poczytać i nie tylko to co ci pod same oczy podstawiali koledzy, ale też coś ogólniejszego- o hodowli samych owadów.

Ja powiem ci z autopsji, że mam 6 S. sp Tanazania i w tym tylko 1 samca! (a 2 linki temu płakałam ze same samce beda ;P ) Mało modliszek= małe szanse na obie plcie i tak samo małe na rozród.

42d3e78f26a4b20d412==