PDA

Zobacz pełną wersję : Składanie jaj przez patyczaka rogatego



faith_in_sounds
12-10-2012, 13:29
Po jakim czasie od ostatniej wylinki samica M. extradentata składa jaja?
Pozdrawiam
faith_in_sounds

Jaca
13-10-2012, 09:36
Musisz poczekać 2-3 tygodnie. Odwłok samicy zrobi się gruby, pękaty i wówczas zacznie sypać jajami, nawet 5-7 dziennie (w zależności od wielkości owada dorosłego).

P.S. Chciałem odesłać do opisu gatunku i usunąć post, ale faktycznie nie do końca ten opisik dopracowany ;-).

faith_in_sounds
13-10-2012, 09:44
Dzieki, Jaca :))
no wlasnie sporo poczytalem (nie tylko w opisach na tej stronie) i glownie informacje dotycza wielkosci jaj i czasu wylegu. Samica jest juz pekata jak beczulka, ale z tego co piszesz to jeszcze z tydzien poczeka.
A tak przy okazji, wiecie moze jaki jest odsetek wyklucia jaj zaplodnionych, a jaki niezaplodnionych??
Pozdrawiam
faith_in_sounds

Fredomirek
13-10-2012, 10:33
Faith jeśli samica była zapłodniona to jaja będą zapłodnione i wtedy będzie mniej więcej po równo samców i samiczek (oczywiście nie dokładnie), a jeśli nie była to będą niezapłodnione czyli same samice. Słyszałem, że w przypadku jaj zapłodnionych istnieje większy procent wyklucia, ale nie weim jak to jest z M. extradentata.

Pozdrawiam, Piotr

faith_in_sounds
13-10-2012, 11:33
No właśnie, też to słyszałem i zastanawiam się, czy różnica jest drastyczna :)

Jaca
13-10-2012, 12:44
nie jest drastyczna
procent wyklucia jest wysoki, a i ilość skladanych jaj olbrzymia

PEDRO
14-10-2012, 07:43
a jak sprawa wyglada odnosnie patyczxakow latających??? czy oznaka ostatniej wylinki sa skrzydla??

Fredomirek
14-10-2012, 09:17
Jeśli chodzi ci o Patyczaki skrzydlate (Sipyloidea Sipylus) to po ostatniej wylince w pełni rozwijają się skrzydła, w poprzednich stadiach rozwoju można zaobserwować zalążki skrzydeł (ok 0.5 cm)

Pozdrawiam, Piotr

faith_in_sounds
19-10-2012, 12:24
Hmmm... jeszcze raz ponudzę, ale moja samica przeszła ostatnią wylinkę ponad miesiąc temu. Je tyle co wcześniej, temperatura na pewno nie jest za niska i jej nie "spowalnia" ;), natomiast jaj jak nie było tak nie ma. Jest w terra z ręcznikiem higienicznym, więc niedostrzeżenie jaj wykluczam.
Oglądałem różne zdjęcia jaj z rodzaju Baculum, ale żadne nie jest podobne do tego co znajduję w terra (czyli do odchodów :) )
Pozdrawiam
faith_in_sounds

42d3e78f26a4b20d412==