PDA

Zobacz pełną wersję : Odpadanie nóg u dorosłych patyczaków



adampl
27-01-2013, 09:20
Napotkałem przypadek, w którym dorosłym patyczakom zaczęły odpadać nogi.
Myślę, że to może być wina niewłaściwego pożywienia, może jakaś choroba.

Napiszcie proszę co wiecie na ten temat...

Mimi.
27-01-2013, 11:24
ciekawe.... a co to ejst za gatunek i czym je karmisz? i jaką mają temp?

Bizkit
27-01-2013, 12:08
Ja miałam podobną sytuację. Miałam dorosłą samiczkę wietnamską, która złożyła mi mnóstwo jaj i wszystko było z nią w porządku, a jakieś dwa tygodnie przed śmiercią zaczęły jej nogi odpadać (przedtem miała wszystkie). Czyżby to było po prostu ze starości??!!

PiotrekP
27-01-2013, 12:12
tez spotkalem sie z tym ze przed smiercia czesto gubią..... ale dorosle w "kwicie wieku"? :/

zazel
27-01-2013, 12:32
Adampl a jaki to gat.???

u mnie tak było z rogaczem (małym) na moich oczach .. idzie a tu ...puf nogi nie ma :(

mati222
27-01-2013, 12:45
u mnie tez podobnie było jak miałem indyjskie to starym patyczakom normalnie nogi odpadały i do tej pory nie wiem dlaczego

slawek_n
27-01-2013, 13:26
Mi kiedys jak zdychal patyk rogaty to ze 2 godziny lezal w rogu z jedna polawa ciala jakby wyłączoną i jak go wziolem na reke to sie przewracał na tę stronę , po jakis 20 minutach od wlozenia do terra znów do rogu i dostał "drgawek" tzn odpychał się tą "włączoną" połową w stronę roga il.. zgubił tę nieaktywną, ale jeszcze żył wiec go wyjąłem i jak usiadł na ziemi to mu reszta odpadła ...:( przykra śmierć, ale przynajmniej zdechł a nie sie bez nóg męczył :(

pozdro..

adampl
28-01-2013, 12:05
Miałem daawno temu taki przypadek u siebie. Całe szczęście od jakichś 18 miesięcy nic takiego nie miało miejsca. Kolega mi powiedział, że ma taki kłopot... Chodzi chyba o wietnamskie lub indyjskie.

Ryba13
28-01-2013, 13:28
Ja ca łkiem niedawno miałem ten problem z wietnamskimi (nimfami i w "kwiecie wieku") oraz ze skrzydlatymi - też dorosłe. Zła wilgotnosc mozna z miejsca odzucić, starosć - też, zaczałem im dawać wiecej jedzenia do terra niz wcześniej (nie znaczy że je głodziłem) i im przeszło w bardzo krótkim czasie.

Wydaje mi sie, że jest to związane ze związkami w pokarmie, które są podstawą budulcową. Czyli coś jak odwapnienie kosci u ludzi.

Jaca
28-01-2013, 19:35
Nienaturalne odpadanie nóg u straszyków jest związane z sytuacjami stresowymi, a więc:
- zatrucie pokarmem,
- odwodnienie,
- przegęszczenie,
- nieodpowiednia temperatura (zbyt ysoka lub za niska),
- przewodnienie (np. patyczaki rogate karmione TYLKO trzykrotką),
- niedożywienie,
- zatrucie pleśniami.
Straszyki, a szczególnie ich grupa zwana patyczakami, posiada naturalny mechanizm odrzucania uszkodzonych odnóży, podobnie jak jaszczurka odrzuca ogon. W normalnych warunkach do odrzucenia nogi dochodzi wówczas, gdy ulegnie ona uszkodzeniu, zostanie pochwycona przez drapieżcę, czy też utknie gdzieś (np. w wylince). Jeśli patyczak jest chory, to dochodzi do nienaturalnych zachowań i patyczak zaczyna tracić nogi bez wyraźnego powodu. Dlatego też często można zaobsertwować, że patyczak stracił nogi tuż przed śmiercią. Powodem takiego zachowania jest po prostu znaczne nasilenie któregoś z powyżej wymienionych stresogennych czynników, który w ostateczności prowadzi do śmierci.

Starość straszyka jest to po prostu utrata zdolności samooczyszczania się organizmu owada, utrata zdolności do pokonania sytuacji stresowej (najczęściwej nadmierne zatrucie metabolitami, uszkodzenie układów odpowiedzialnych za eliminację trucizn, czy też nieodpowiedni, zawierający zbyt duże ilości niepotrzebnych straszykowi substancji lub związków chemicznych pokarm). Dlatego też istnieje taka rozpiętość w długości życia poszczególnych dorosłych osobników (np. patyczak rogaty żyjący 3 miesiące, a inny kilkanaście miesięcy). Tak więc na przyspieszenie procesu starzenia ma wpływ nieodpowiednia dieta, dopuszczanie do częstych odwodnień owadów lub odwrotnie - przewodnień, ale także niewłasciwe warunki wilgotnościowe, nadmierny rozwój pleśni, itd.

Mam nadzieję, że w miarę przejrzyście udało mi się to wyjaśnić :-]

zazel
29-01-2013, 12:53
Magister(chyba) a pisze jak Doktor ;) wszystko jasne

adampl
31-01-2013, 10:14
Dzięki Jaca za obszrną odpowiedź. :) Ryba13 może mieć rację (musiałbym się spytac czym kupel je karmił). Nie bardzo jestem natomiast przekonany do wilgotności...

42d3e78f26a4b20d412==