PDA

Zobacz pełną wersję : ZAMRAŻANIE POKARMU - PYTANIA



Phasmidman
17-07-2013, 06:45
1. Co lepiej nadaje się do zamrażania: jeżyna czy malina?
2. Jaka roślina występująca w Polsce najbardziej nadaje się do zamrażania?
3. Kiedy rozpocząć zamrażanie?
4. Zamrażać na mokro czy sucho, i wogle jak mrozić?
5. Jak rozmrażać?

Rok temu już w pażdzierniku zamroziłem malinę, potem po rozmrożeniu po trzech godzinach czerniała:
6. Dlaczego?
7. Czy są sposoby żeby liście nie czerniały (tak szybko)?
8.Czy szczerniałe szkodzą?

Dark Raptor
17-07-2013, 11:30
Ad1. Obie mroziły mi się podobnie, obserwowałem też efekt czernienia.
ad2. Mi najlepiej mroził się dąb czerwony i ozdobny
ad3. Zbiór liści zaczynałem pod koniec sierpnia.
ad4. Po prostu złożone liście, jeden na drugi, by zajmowały jak najmniej miejsca wrzucasz do zamrażarki.
ad5. Wyciągasz z zamrażarki i czekasz z 10 minut.
ad6. Uschła, zwiędła bo tkanki zostały zniszczone przez temperaturę i brak wody (fizjologiczny).
ad7. Nie mrozisz jeżyny, a tylko ścinasz zimą gałęzie i wrzucasz do wiadra z wodą. Po tygodniu lub dwóch masz świeże liście.
ad8. Same z siebie chyba mogą, ale doskonale rozwijają się na nich grzyby. Unikaj tego.

loktok
21-07-2013, 01:38
Ja mrozilem rowniez klon, nie obserwowalem w przypadku tych lisci czernienia.
W zimie pod sniegiem dostepne sa zielone liscie jerzyn, tak wiec teraz wybierz sie na wycieczke i zobacz gdzie rosna jerzyny, zeby potem wiedziec gdzie szukac.

josetsu
26-07-2013, 00:56
mam pytanko co do jerzyn-czy kazda odmiana jest dostepna w zimie, czy chodzi o odmiany zimozielone?? DARK pisal z tego co skumalem ze w zimie uruwamy galazki jezyny i wkladamy do wiadra-czyli jezyna do=piero wypusci liscie?

Jaca
26-07-2013, 11:42
Jeżyna zimozielona to ta z bardzo drobnymi kolcami i dość mocno "owłosionymi" liśćmi.

josetsu
26-07-2013, 13:22
tak to ja Jaca wiem ale czy przez zime jesli jej w okolicy nie ma mam urwac galazki jezyny zwyklej i wsadzic na kilka dni do wiadra i wypusci liscie? bo malina przez zime lisci nie ma, roza ma ale takie do du... , do zimozielonej jezyny nie mam dostepu wiec pytam o zwykla, ja cala zime karmilem bluszcze ale jezdzilem po niego 15km na cmetarz!!!

42d3e78f26a4b20d412==