PDA

Zobacz pełną wersję : Straszyki jajeczka



terragady
21-05-2014, 06:55
Dostałęm jajeczka straszyków australijskich i nie wiem jak je inkubować. W jakiej temp itp. I w czym. MOże mi ktos pomóc?

DZIUREK
21-05-2014, 07:14
CZy masz jakiś problem z czytaniem???? W dziale opisy gatunków masz napisane jak inkubować.
Jednym ze sposobów inkubacji jest umieszczenie jaj w pojemnikach z nieznacznie wilgotną włókniną kokosową, mchem lub prawie suchym torfem. Można wykonać również specjalną wylęgarkę, której budowa ma za zadanie zapewnić wysoką wilgotność, a jednocześnie nie dopuścić do pokrycia się jaj zabójczą dla nich pleśnią. Idea takiego inkubatora opiera się na zasadzie umieszczenia jaj na gazie, pod którą znajduje się woda. Co kilka dni jaja, umieszczone w pudełkach z trzymającym wilgoć podłożem, czy też w inkubatorze, można delikatnie spryskać wodą. W razie pojawienia się na jajach pleśni, należy ją jak najszybciej usunąć, obracając jajo między palcami (bez obaw, ich skorupka jest wytrzymała) lub wytrzeć je chusteczką higieniczną, usuwając jednocześnie pokrywającą jajo, łatwo pleśniejącą błonkę.

Niektórzy hodowcy polecają czasowe przesuszenie jaj straszyków australijskich przez okres jednego lub dwóch miesięcy, przed rozpoczęciem procesu ich inkubacji w odpowiednich warunkach wilgotnościowych. Takie postępowanie ma za zadanie zwiększyć procent wyklucia się młodych straszyków.
Inny sposób inkubacji jaj, który osobiście sprawdziłem i stosowałem przez kilka lat, jest następujący. Jaja umieszcza się w pojemniku na wilgotnej ligninie. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się pleśni, ligninę (lub kawałek chusteczki higienicznej) pokrywa się cienką warstwą maści przeciwgrzybiczej (ja stosowałem Clotrimazolum). Co kilka dni całkowicie namacza się ligninę i czeka na prawie jej całkowite wyschnięcie przez okres następnych kilku dni. W takich warunkach jaja straszyków australijskich bardzo dobrze się inkubują, a uzyskany procent wyklucia się młodych jest bardzo wysoki.

Jaja inkubujemy w temperaturze około 25°C. Po okresie 4-9 miesięcy z około 60-80% jaj wykluwają się 1,5 cm larwy. Nie zapłodnione jaja z rozmnażania partenogenetycznego inkubują się trochę dłużej niż jaja zapłodnione. Czasami niesprzyjające warunki (niska wilgotność i temperatura) mogą opóźnić wyklucie się młodych nawet do okresu 2 lat od ich złożenia. Wylęgłe straszyki przetrzymuje się w małych pojemnikach np. w słoiku, w którym umieszcza się przyklejony plasteliną pojemnik z wodą, do którego wkładamy liście roślin stanowiących dla owadów pokarm. Dno można wymościć chłonącym wilgoć kawałkiem ręcznika papierowego, a na górze przymocować gumką recepturką kawałek gazy. Bezpośrednie sąsiedztwo maluchów z pokarmem zmniejsza straty wśród wylęgu. W średnim słoiku umieszcza się maksymalnie 3-4 noworodki. Po przejściu przez nie 2-4 wylinek, przenosi się je do docelowego insektarium.
Rozwój larwalny trwa 3-5 miesięcy, w którym to czasie samce linieją 5, a samice 6-7 razy.

42d3e78f26a4b20d412==