PDA

Zobacz pełną wersję : Jadowite zwierzęta bezkręgowe



Dark Raptor
01-07-2013, 14:54
Ten post był wcześniej, ale wyleciał z dwutygodniowym dorobkiem :)))
Chodzi mi o książkę S. W. Pigulewskiego, wydanie polskie z 1982 PWN. Czy ktoś miał kontakt z tym opracowaniem i co o o nim sądzi.
Owady są bez większych zastrzeżeń, sprawdziłem. Ciekaw jestem jak prezentują się pająki, pomijam systematykę oczywiście. Z tego co przeczytałem, nieźle opracowana jest budowa gruczołów jadowych, skład, działanie jadu pająków, przeciwdziałanie skutkom ukąszeń. Dość ciekawy jest szeroki przegląd systematyczny (z zastrzeżeniem do aktualności) i ta odrobina etologii pająków.

PS. Nie spodziewałem się tak jadowitych skakunów.

mordd
06-07-2013, 00:52
Ja mam tę książkę i przyznam, że bezkręgowce to zupełnie nie moja działka ale czyta się ją świetnie. Właśnie zamierzam sobie odświeżyć pamięć zmotywowany tym postem. Jakość wiedzy trudno mi, osobie umiarkowanie zainteresowanej oceniać.... Napisana została w 1975 roku, więc pewnie część wymaga aktualizacji, ale w oryginale wydana była przez wydawnictwo medyczne, więc zapewne w swoich czasach nie była zła............. Bardzo dobre opisy objawów klinicznych, działania jadów, mniej rozbudowane opisy zwierząt - tzn ogólny opis rodziny i rodzaju spory, ale opisy gatunków 1-2 zdaniowe.

Dark Raptor
07-07-2013, 13:08
Najlepszy jest chyba dział poświęcony motylom :))
Niktby chyba się nie spodziewał takich numerów po tak malutkich gąsienicach.
Brakuje mi szerszego opisu poświęconego chrząszczom. Praktycznie autor skoncentrował się tylko na majkowatych i kusakach. Szkoda, że zdjęcia są tak słabej jakości. Patrząc na zapotrzebowanie przydałoby się zaktualizowane wznowienie.

Fakt, że czyta się to bardzo dobrze.

42d3e78f26a4b20d412==