PDA

Zobacz pełną wersję : ziemiórki



Fryta
09-07-2011, 02:34
czy ktoś zna sposób na zlikwidowanie całej masy latających w terrarium ziemiórek? W dodatku tak by nie zaszkodzić innym owadom. Mam duże stado karaczanów, a w ich terrarium pojawiła się ostatnio cała masa małych muszek. Są to z pewnością ziemiórki. Jak się ich pozbyć?

Nook
09-07-2011, 02:46
Chyba rady nie ma (tego jest za dużo, żeby wszystko wytępić!!)... ja się wkurzyłem ostatnim razem bo miałem również tego plagę, to wymyłem całe terra i urządziłem wszystko od nowa (na następny raz już wiedziałem, że nalezy często wymieniać żarcie :-).

Jaca
10-07-2011, 07:07
Hodując kruszczyce, miałem chmary tych much, które doskonale rozwijały się w ściółce. Pozbyłem się tego w ten sposób, że wyczyściłem całe terra i założyłem bardzo drobną siatkę, aby muszki nie mogły wlecieć. Trzeba jednak uważać przy wszwelkich manipulacjach w terra, bo wystarczy, że wleci jedna samica i problem może się powtórzyć.

Nook
10-07-2011, 07:18
JAca ale zdaje się że ich larwy żerują na pożywieniu ( i są na nich skladane jaja) - czy nie lepiej po prostu częściej wymieniać jedzenie ?

Rooibos Kalahari
10-07-2011, 10:55
Nie, ich larwy żerują w podłożu i "wykorzystują" często korzenie roślin jako źródło pokarmu, dlatego są bardzo szkodliwe dla roślin doniczkowych. To, czy na podłożu znajduje się pokarm dla kruszczyc nie ma większego znaczenia dla rozwoju larw ziemiórek. Jaja składane są w podłożu.

Cześ
10-07-2011, 11:42
mozesz je powciagac odkurzaczem

Jaca
11-07-2011, 00:04
Nook pomyliłeś ziemiórki z muszkami owocowymi...

Fryta
11-07-2011, 00:20
Te moje to na pewno ziemiórki (małe czarne o charakterystycznym starcie i locie). Pojawiły sie niedawno. Większość przebywa na umieszczonej w terrarium dużej kępie mchu. Miał być ozdobą (i rzeczywiście świetnie sie prezentuje) jednak stał sie chyba też powodem wystąpienia takiego "nalotu" ziemiórek. To na pewno nie resztki jedzenia, bo te usówam systematycznie.

Adrian Furman -AdN-
11-07-2011, 04:14
jak mowil czes, moglabys sprobowac z odkurzaczem (zeby nie robic wszystkiego od nowa) ale nie wiem czy to poskutkuje. Pozdrawiam!

Atuis
11-07-2011, 04:25
to był chyba żart ?? co nie adrian

Jaca
11-07-2011, 08:36
Odkurzacz wiele nie pomoże - jaja i larwy w ściółce.
W pewnym stopniu żerujących larw można się pozbyć przesuszając lekko ściółkę. Wówczas należy położyć np. kawałek kory, miejsce pod korą zwilżyć i posypać pod nią trochę otrąb przennych. Po jakimś czasie larwy spełzną w to miejsce i wtedy wystarczy je zebrać.

Nook
11-07-2011, 09:03
Sam juz nie wiem...

Silicon
15-07-2011, 11:04
Kurde a ja dla odmiany chciałbym miec te ziemiórki. Niestety nigdy nic takiego w zadnym terra nie chce mi sie rozwinąc nawet roztocza. Mam zabki (dendrobatesy ) które by to chetnie zjadly, a sa w tym skuteczne. Moze komus z Wa-wy wpozyczyc jedna? Po trzech dniach nie bedzie zadnej a to co rozwinie sie z larw tez moze byc zjedzone ale to moze potrwac z tydzien.

snakeman
17-07-2011, 04:24
a ja bardzo nchciałbym sie dowiedzieć co to są za żaby.Silicon czy mugłbyś uimieścić ich fote na forum?

Silicon
17-07-2011, 07:38
Sa w plazach opisane przezemnie w poscie "Podstawowe widomości o Dendrobatesach" oraz np. w gatunkach Dendrobates leucomelas. Zdziwiłbys się jak sa zabawne i ładne a przy tym moga byc pozyteczne.

Rooibos Kalahari
18-07-2011, 16:40
Można też zastosować żółte karteczki z klejem - są bardzo skuteczne w przypadku dorosłych owadów. Są sprzedawane pod różnymi nazwami w centrach handlowych.

42d3e78f26a4b20d412==