PDA

Zobacz pełną wersję : żółwie czerwonolice



mateusz-k
14-08-2011, 13:03
jakeis pare (6-7) lat temu kiedy maiłem niewiele lat mamusia kupiła mi małego żółwika w plastikowym pojemniku który był w spraedaży specjalnie dla żółwi. Oczywiście byłem wniebowzięty, ale mineło troche czasu i żółw urósł. trzeba było mu pic coś większego do meiszkania wiec poleciałem do zoologicznego po nowe akwarium. Sytuacja ta powtórzyła sie kilkakrotnie. W końcu akwarium nei było już gdzie postawić, i zółw musiał znaleźć nowe miejsce do mieszkania. Gdy odwiedzałem z rodzina ciocie w Karkowie, żółw pojechał z nami z nadzieją, ze moze go przyjmą w tamtejszym ZOO. no niestety mieli tam już bardzo dużo zółwi wiec nie przyjeli go. Wiec biedne stworzonko musiało znów wlec sie prawie 300 km w wiadrze (na szczęście dużym). Po jakims czasie jednak udało sie zakwaterować Maurycego (tak miał na imie) w zoo w Płocku. Niestety nie wszytkie zółwie, kupione przez ludzi jako małe słodkie zwierzątka miały tyle szczęścia, i wylądowały w rzekach, stawach lub jeziorach ginąc. Na szczęście czasy gdy zółwie czerwonolice były przywożone do naszego kraju i sprzedawane za 3-4 złote juz mineły. Szkoda, żę sprzedawcy w sklepach nie informowali do jakich rozmiwarów dorastają te małe stworzonka, a wręcz przeciwnie mówili, zę nie urosną już dużo. Na zakończenie mam nadzieje, że nie powtórzy sie podoban sytuacja z jaimiś innymi zwierzętami.

Łukasz U.
15-08-2011, 05:39
Popierwsze gratulacje za odpowiedzialność i wytrwałość w poszukiwaniu nowego lokum dla wojej pociechy.
Druga uwaga jest już bardziej do tych którzy tej wytrwałości nie mają i wypuszczają żółwie do zbiorników wodnych. Nietety nie jest tak że one ginom, pisze niestety bo nasz rodzimy żółw i tak ma problemy a my introdukujemy mu jeszcze konkurencje. Żółwie czerwonolice są w stanie zimować skutecznie w naszym klimacie, ciekawe czy mogą sie rozmnażać bo jeżeli tak, no to mamy nowego rodzimego żółwia. Niestety.

mateusz-k
15-08-2011, 13:41
Owszem mogą zimować, ale nie zawsze w czasie wiosny, lata i jesieni znajduja pokarm i gina z głodu. A z tego co wiem możliwe jest przystosowanie zółwia czerwonolicego do rozmnażania sie w naszych warunkach - przed rozrodem musi nastąpić okres spoczynku, czyli jeśli uda mu sie przetrwać zime to nie ma problemu z rozrodem. Jedynym kłopotem może być temperatura inkubacji jaj, ale włąśeni do tego mogły by sie chyba przystosować zółwie.

Fryta
15-08-2011, 14:43
od temperatrury inkubacji zalezy chyba też płeć żółwi więc raczej nie grozi nam zalew żółwi rozmnażających się w naturze. Choć w naturze wszystko może się zdarzyć. Wątpie jednak by w naszych warunkach klimatycznych doszło do prawidłowej inkubacji jaj.

egro 44
16-08-2011, 02:47
Łukaszu!
Czy masz jakieś konkretne dane (udokumentowane - nie że ktoś, coś kiedyś), że żółwie czerwonolice żyją (to możliwe gdy są akurat "wyrzucone", mnie chodzi o ciągłość) w rodzimych zbiornikach wodnych poza granicami miast? Jeżeli tak to proszę napisz, bo na razie dyskusja o zimowaniu i zagrożeniu naszego środowiska jest bardzo enigmatyczna.
Pozdrawiam.

mateusz-k
16-08-2011, 12:35
Żółwie mają chyba dość duże zdolności przystosowawcze, wiec kto wie.

Fryta
16-08-2011, 14:37
Potwierdziło zimowanie żółwi czerwonolicych wiele ogrodów zoologicznych. Prywatni hodowcy też. Była o tym mowa na forum.

Awikularia
17-08-2011, 03:18
We wrocławskiej fosie też sobie żyją już kilka lat i składają jaja...

Łukasz U.
17-08-2011, 06:20
Zapraszam na forum Żółwie a przekonasz sie że są udokumentowane przypadki ciągłego zimowania czerwonolicych w naszym klimacie. Mam ponadto relacje hodowcy o udanym rozrodzie tz inkubował sztucznie jaja złożone przez jego żółwie w sadzawce ogrodowej. Jest tylko kwestia czy istnieje możliwość wyklucia się żółwi przy inkubacji naturalnej. Jeżeli ktoś ma dane na ten temat byłbym bardzo wdzięczny za ich udostępnienie.

Fryta
17-08-2011, 12:22
Sam jestem ciekaw. Jak ktoś zrobi taką magisterkę albo przynajmniej referat to zamawiam kopię dla siebie.

mateusz-k
17-08-2011, 12:55
Ja w razie czego też chciałbym przeczyatć taką prace :)

Łukasz U.
19-08-2011, 06:18
Właśnie nad czymś takim pracuje, ale strasznie ciężko o dane, jeźdzć po kraju i szukać stanowisk to bez sensu (czasochłonne i kosztowne), ale jak ktoś ma coś na ten temat albo sam może cos powiedzieć to prosze o maila.

Fryta
19-08-2011, 14:15
to magisterka?

Renia
29-08-2011, 12:21
a klimat nam się ociepla...

Łukasz U.
09-09-2011, 05:45
Nie magisterke już mam. to poprostu publikacja, może wstęp do doktoratu jeżeli temat okazałby sie wystarczająca ciekawy.

Jarek Zajączkowski
09-09-2011, 13:49
W fosie czerwonolice żyją i rozmnażają się raczej przez "wakacyjne dorzucanie" - trudno jest złożyć jaja w urwardzonym betonem i kamieniami brzegu fosy. Trudno też wyjść na ląd po stromiźnie. Ostatnie zimy we Wrocławiu były lekkie więc i żółwie przeżywają.

42d3e78f26a4b20d412==