PDA

Zobacz pełną wersję : Ugotowany żółw i apel do hodowców



Antoni Wróbel
14-05-2012, 03:53
Jest to bardzo wstrząsająca, przygnębiająca i smutna opowieść. Wiem, że przypadek, który zaraz opiszę nie jest jedynym takim, ale zwracam na niego uwagę wszystkim mniej i bardziej doświadczonym terrarystom.
Zdarzenie nie dotyczy mnie tylko mojego kumpla, który niestety w ogóle nie znał się na terrarystyce, ale trzymał w domu, w terarrium żółwia. Do niedawna w ogóle nie wiedziałem, że go ma. Dowiedziałem się, dopiero, kiedy okazało się, że zwierze już nie żyję. Nota bene, z jego opisów wnioskuję, że był to dorosły, zabrany z naturalnego środowiska Testudo kleinmani (ale głowy nie dam bo mi samemu nigdy nie było dane go widzieć), więc jest to ogromna strata.
Zdarzyło się to jakiś tydzień temu, w Warszawie, za Jelonkami. Był to dzień, tak częstych ostatnimi czasy, ponad 25 stopniowych upałów. Kumpel rano wystawił terrarium, wraz z żółwiem na balkon. Potem o nim zapomniał i pozostawił je tam do późnych godzin popołudniowych. Gad nie miał, niestety, w pojemniku żadnej możliwości ukrycia się i po prostu się ugotował. Kiedy kolega chciał mu ok 17 dać jeść już się nie ruszał, nie reagował na bodźce, a z jego pyska i nozdrzy płynęła jasna, mleczna wydzielina...
Kiedy o tym usłyszałem byłem do głębi wstrząśniety. Teraz pozostaje mi tylko zaapelować: JEŻELI JESTEŚCIE ZNAJĄCYMI SIĘ NA RZECZY HODOWCAMI, PYTAJCIE ZNAJOMYCH, CZY SAMI NIE TRZYMAJĄ W DOMU JAKICHŚ ZWIERZĄT I POMÓŻCIE ZAPEWNIĆ IM DOGODNE WARUNKI!!! KTO WIE, MOŻE I WŁAŚCICIELE ZAINTERESUJĄ SIĘ TERRARYSTYKĄ...
Ja tego nie uczyniłem i znając kumpla 6 lat dopuściłem do tego, by jego żółw zginął tak straszną śmiercią. Istotnym jest także, że takimi, trzymanymi przez "zwykłych" ;) ludzi zwierzętami są zwykle żółwie stepowe, greckie lub czerwonolice oraz legwany. Jak wiemy, wszystkie te gatunki są przecież jednymi z bardziej wymagających, dlatego trzeba dołożyć jeszcze większych starań!!! Jeszcze raz proszę: Pomóżcie im!!!

Pozdrawiam

jarooo
06-06-2012, 12:38
smutna historia ale napisze tu o czyms rownie przykrym. moj kolega ktorego znam juz z dobre 11 lat mial kiedys zolwia. mi dane bylo co prawda go widziec niestety mialem wtedy z 8 lat i mimo ze juz wtedy lubilem zolwie nie bylem w stanie rozpoznac gatunku, zreszta wtedy znalem tylko stepowe. zolw ten zostal nabyty przez ojca mojego kolegi ktory to plywa na statkach w rozne strony swiata i ubil ciekawy interes z rdzennymi mieszkancami afryki, mianowicie jak to mowi moj kumpel "wymienil u murzynow mydlo na zolwia". iscie zacna inicjatywa nota bene szkoda ze u nas nie mozna robic takich zamian, jednak nie wzial pod uwage najwazniejszej rzeczy, nie mial kompletnego pojecia o hodowli. jego wiedza ograniczala sie do tego ze zolwia trzeba karmic salata :/ tak tez ten nieszczesny zolw ktorego gatunku nie dane mi bedzie nigdy poznac trafil w bardzo nieprzyjazne i niebezpieczne dla niego srodowisko czyli dom mojego kolegi a dokladniej karton w ktorym nie bylo nawet sciolki. tak tez biedak zyl w suchym kartonie, ktory lezal na podlodze, na srodku pokoju i jadl tylko i jedynie salate. zyl tak do czasu gdy pewien pieprzony bahor a dokladniej mlodszy brat mojego kumpla nie postanowil porzucac sobie w zwierzaka rysorakiem. no i jak pewnie sie domyslacie zostal trafion w glowe... opis zgonu jest podobny do tego ktory przedstawil antoni tzn z jego glowy zaczela wyplywac biala ciecz (wg opisu mojego kolegi ktory byl swiadkiem tego zdarzenia). jak to wspomina do dzis moj kumpel zowl i tak by dlugo nie pozyl bo przeciez to zolw z cieplych klimatow a u nas by mu bylo za zimno. jak to slysze to mi zal dupe sciska. na jaka cholere laicy kradna z naturalnego srodowiska zagrozone zwierzeta skoro gowno wiedza o tym jak je trzymac i nawet nei maja pojecia ze jest cos takeigo jak zarowka ktora mozna zwierza dogrzewac i terrarium w ktorym moze mieszkac. po prostu mnie krew zalewa kiedy sobie przypomne ze ten maly burak zalatwil zolwia, a jesce bardziej ze zolw i tak by zdechl bo co tu dozo mowic trafil w rece ludzi nieodpowiedzialnych i zielonych. to jesce nie koniec historii. ten sam osobnik ktorego nazwiska nie podam gdyz mimo wspomnianych faktow jest przeze mnie traktowany jako dobry kolega ma ciotke ktora to takze byla posiadaczka zolwia. wg opowiesci mojego kolegi zolw ten byl sprowadzany z rosji jakies 18 lat temu. poniewaz ciotka wspomnianego osobnika miala takie samo pojecie o hodowli jak i jego ojciec pewnie domyslacie sie jak zylo sie u niej zolwiowi. aha dodam tylko ze skoro zolw byl przywieziony z rosji to pewnie byl to stepowy ale reki se uciac nie dam gdyz kumpel mimo moich wielokrotnych prozb nie pochwalil mi sie zolwiem, gdyz jak wspomnial gowno go obchodzi co ciotka robi z tym zolwiem. z jego zeznan dowiedzialem sie ze zolw mieszkal w terrarium (co mnie niezmiernie zaskoczylo) a za podloze robila gazeta (przynajmniej jakis postep). byl karmiony salata i obierkami od jablka. zolw ten byc moze zyje szczerze mowiac nie wiem bo kumpel mowi ze chyba juz nie ale nie jest pewien bo go to nie interesuje, w koncu to ciotki a nie jego. z jego opisow dowiedzialem sie ze zolw piszczal czyli najprawdopodobniej mial katar lub jakas infekcje. chyba zdechl ale nikt tego tak na 100% nie jest pewien. mimo mojej kolejnej prosby kolega powiedzial ze mnie nie zaprowadzi do ciotki zeby pokazac tego gada bo jak to uzasadnil: to zolw ciotki. ze dwa lata temu chcialem nabyc tego gada jednak koles ise nie zgodzil bo to pamiatka rodzinna i takie tam. gdy go teraz pytalem o tego nieszczasnika odpowiedzial to o czym pisalem czyli nei wiadomo czy jesce zyje ale jesli tak o czy dam za neigo 200zl? to dopiero glowa do interesow. oczywiscie zolwia bym nei wzial bo ani miejsca nie mam ani nie bede placil 200zl zeby reanimowac zolwia, tym bardziej ze nie wiadomo czy on jesce zyje. w tym momencie poraz kolejny dam upust swojemu wqrwieniu. to przeciez trzeba byc kompletnym debilem zeby trzymac zolwia po to zeby zdechl! jak wspomnialem czemu ciotka nei wziela zolwia do weterynarza kumple odpowiedzial zebym sam jej sie spytal.. to bardzo przykre ze ludzie przywlaszczaja sobie zwierzeta o których nie maja zielonego pojecia skazujac je na katorgi w tragicznych warunkach, nie interesuja się tak na prawde ich losem i nie chca ich oddac w dobre rece. no chyba zebym zaplacil podwojna cene teraz kiedy gad jest w stanie agoni ( o ile jesce zyje). niestety nie mam dostepu do domu ciotki mojego kolegi gdyz nie znam jego lokalizacji. wszystko o czym napisalem jest mocno irytujace dla wszystkich milosnikow ziwerzat a szczególnie dla mnie gdyz jestem wielbicielem zolwi, a taka tragedia dziala się w domu mojego kumpla obojetnego na wszystko. pewnie dziwicie się ze jesce nazywam go kumplem, to fakt ze mnie mocno wqrwia ten kalafior ale mimo tego staram się utrzymywac z nim dobre stosunki. ponieważ obecnie wyjechal do pracy za granice w celu zbierania truskawek i zbierania pieniedzy wiec kolejna interwencja z mojej strony będzie miala miejsce we wrzesniu po jego powrocie. może dziwic was także fakt ze jakos w to nie ingerowalem ale jak wczesniej wspomnialem moje proby spelzly na niczym a nie mam tupetu żeby wpieprzyc się komus do mieszkania i niby co dalej? zabrac zolwia? po prostu ta cala sprawa to jedna wielka masakra. trudno mi spletowac tego posta bo niby jak? apel do hodowcow nie wiele da bo przeciez nawet jeśli wiecei ze ktos zamecza ziwerza i robi to nieswiadomie ale nie chce wydawac pieniedzy na poprawe warunkow a zwierzaka nie chce oddac to co zrobic? zakoncze tym ze to nie jedyny przypadek, wiele osob znajomych mowi ze mialo kiedys zolwia ale zdechl nie wiadomo czemu. tutaj dostrzegam wine sprzedawcow którzy sprzedaja malym gnojka zwierzatko bez odpowiednich akcesoriow. to okruntne prawo biznesu na którym wzbogacaj się nie uczciwi sprzedawcy a cierpia nieszczesne ziwerzeta.

Rogacz
08-06-2012, 13:06
Miałem podobnyprzypadek z moimi czerwonolicymi. Zabiłbym tego ćwierćinteligenta z zoologa. Sprzedał mi grzałkę terraryjną z zepsutym termostatem. Grzało i garzało. W końcu żółwie się ugotowały. Wyjąłem je i dałem do zimnej wody poniżej pyska. Miały zamknięte oczy i się nie ruszał. Pierwsza myśl- zdechły. Panika. Dobrze, że je zostawiłem. Nie jeden by już je wyrzycił. Po godzinie jeden zaczął powoli się ruszać, ale z zamkniętymi oczam, drugi ani rusz. Po godzinie ten pierwsz przestał się ruszać za to ten drugi poruszał się z otwartymi oczami i miał się dobrze.
Następnego dnia oba się ruszały ale tylko jeden miał zamknięte oczy. Pojechałem do weterynarza. Powiedził, że ten jeden jest zdrowy i tylko maść na poparzenia, zaś ten drugi miał zapalenie spojówek i dostawał zastrzyki. Po tygodniu wszystko wróciło do normy. PRZESTROGA : Zawsze sprawdzajcie nowy sprzęty by nie narazić pupila. Rok później sprzedałem je i kupiłem kamka jemeńskiego.

Pajda
20-06-2012, 03:41
Zajebiście smutne te historie:(Ale to jest oczywiście wina sprzedawców co chcą sobie zarobić na biednym niczego nie świadomym żółwiu.Potem ludzie (ci co wiedzą że są takie strony jak ta)piszą o masakrach które dzieją sie u sąsiadów, rodziny oraz o swoich.Na szczęście są tacy ludzie którzy walczą o odpowiednią ochrone dla żółwi oraz rozpowszechniają strony z nimi związane.Powinni wprowadzić jakiąś ochrone np.Przy zakupie powinno sie sprawdzić czy kupujący jest dorosły i czy ma jakieś doświadczenie, ale co to da to i tak za moło dla żółwi.Nie wiem jak można im (żółwio) pomóc. Nie wiem czy mam duże doświadczenie ale mam żółwia i wiem co jest dla nigo najlepsze(choć nie zawsze mnie na to stać). Dbam o niego jak moge najlepiej.

Szpila
11-08-2012, 12:21
jezus biedne zolwie, ja bym takich ludzi tepil tak mocno jak tylko sie da. wqrwiaja mnie ludzie co nielegalnie przemycaja zolwie w warunkach gorszych niz trzyma sie swinie. gdyby to byl moj kolega to bym chyba go zabil, zolwie to moja pasja, kiedys kolega od kolegi mojego kolegi zabral z jeziora zolwia blotnego (cud ze widzialem takiego w polsce na zywca) zaczolem mowic zostaw go, przeciez sa pod ochrona, a ten mi zagrozil, ze mnie pobije, wydaje mi sie, ze zolw zdechl lecz nie mam takiej pewnosci, gosciu nie mial pojecia o zolwiach blotnych huj w dupe laikom



ja mam zamiar kupic zolwia czerwonolicego i przygotowuje sie do tego juz pol roku. na poczatku kupilem caly sprzet (filtr, wklady, lampy, grzalka, termolegurator) kilka kasiazek i oczywiscie czytalem opisy na stronach terrarystycznych, mam nadzieje, ze tak przygotowany z wiedza moj zolw bedzie mial sie dobrze

42d3e78f26a4b20d412==