PDA

Zobacz pełną wersję : !!!LIANY!!!



snakeman
14-01-2012, 09:33
czy wie ktoś gdzie dostane liany w internecie (chodzi mi o sprzedaż)





bede miał lampropeltis trangulum!

<anolis>
14-01-2012, 09:50
Ja do terra sprawiłem sobie kiedyś jakieś takie liny plecione. Fajnie wygladały.

Gekon
14-01-2012, 11:28
Wyszła sztuczna, ale bardzo realistycznie wyglądająca liana. Wypuścił ją Hagen w serii ExoTerra. Możesz zobaczyć u mnie na stronie.

Fryta
14-01-2012, 14:50
Ja próbowałem wyhodować prawdziwą (miałem 2 bulwki z ...palmiarni) ale niestety nie udło się. Szkoda. Prawdziwych, zywych łatwo raczej nie dostaniesz. Trzeba szukać w ogrodach botanicznych lub palmiarniach. Może mają cos na sprzedaż.

sułek_
19-01-2012, 06:12
Proponuję żywą lianę - Tetrastigmę, przyrost nawet 5 metrów w ciągu sezonu, podobno działa w terra (tak jak i Sansevieria) bakteriostatycznie... szczerze mówiąc ogród botaniczny zarzuca mnie tymi roślinami w potwornych ilościach a nie wiem dlaczego nie umieściłem jej jeszcze dotychczas na stronie...
Ceny najniższe w Polsce :))- małe sadzonki (30cm wys.) już od 5zł/szt , kolosy takie jak na załączonej fot (1,5-2metry długości) po 16-18zł/szt no i oczywiście mnóstwo innych rozmiarów i cen pośrednich

hatiras
19-01-2012, 09:21
Hey!
Najprawdopodobniej bulwki o których mówił Fryta pochodzą od rosliny z rodzaju Dioscorea(Dioscorea bulbifera lub D. macroura).
Sa to dośc silne i duże pnącza wystepujące na całym świecie w tropikach.
Rozmnażają sie wypuszczając bulwki,które z łatwością ukorzeniaja się(dopiero w następnym sezonie) w ciepłej i wilgotnej ziemi.
Trzyletnia podziemna bulwa jest w stanie wypuścić nawet 6-7 metrowy pęd. Z tego względu nie nadają się one do terrarium domowego.
W ubiegłym roku przeprowadziłem dość ryzykowne doświadczenia.
Swoje kilkuletnie bulwy Dioscorei wysadziłem do ogromnych donic.
Ustawiłem je w ogrodzie w najcieplejszym,osłoniętym od wiatru,nasłonecznionym miejscu.Okazało się,że te ciepłolubne rośliny,których uprawa jest zalecana tylko w ogrzewanych szklarniach,świetnie czuły sie na dworze.Pędy osiągnęły długość ośmiu metrów,a liście srednicę 50-60 cm(tak dużych nie widziałem nawet w ogrodzie botanicznym:)
Takie same efekty uzyskałem przy Passiflorze olbrzymiej(Passiflora quadrangularis),która nawet zakwitła!!!
Niestety bulwy straciłem podczas zimowania...Utrzymywałem zbyt wysoka wilgotność -zgniły.
Dołączam zdjęcia(niestety nie moje:( D.bulbifera i klejnotu rodzaju Dioscorea discolor.
Pozdrawiam,hatiras

Sir Szajba
19-01-2012, 11:03
Jak nie chca? To bmp czy jpg? jak bmp to sie niedziwe, pokombinuj tez z nazwa mi tez pare rzeczy niechciało przejść a późnie jprzeszły. Życze powodzenia :-)

hatiras
19-01-2012, 11:08
Może teraz...

hatiras
19-01-2012, 11:10
I druga:)

Anolis1987
19-01-2012, 11:40
Wg mnie roślina która najbardziej imituje lianę to bowiea (bowiea), ma ona dużą, zieloną bulwę z której wyrastają cienkie, bezlistne pędy, tworzące po jakimś czasie gęsty busz.

Fryta
21-01-2012, 16:02
Moje były inne. Przypominały małego, chropowatego, brazowego pomidorka. W delikatnych "żebrach" były lekko zielonkawe.
Cały czas mam nadzieje, ze jeszcze cos z nich wyjdzie.

snakeman
22-01-2012, 08:53
ja myslalem ze te liany to zą takie roslinne sznurki... ale ze mnie palant ;D

Fatman
21-02-2012, 02:06
mozesz mi taka przyslac. oczywiscie za kase. :)

42d3e78f26a4b20d412==