PDA

Zobacz pełną wersję : doświadczony hodowca czyli kto.................???



Bogdan
12-07-2011, 06:40
Witam
Mam taką sprawę związaną z trudnymi gatunkami (najczęściej są to gatunki węży oraz pajaków) tzn. ''dla doświadczonych hodowców'' tak jak właśnie w książkach terrarystycznych są one polecane tylko tym ''doświadczonym'' i chciałbym wiedzieć:
-kiedy się nim staje
-jaką miarą się mieży to ''doświadczenie'' oraz co się rozumie przez te słowa ''doświadczony hodowca''.
Za wszelkie uwagi i opinie będe wdzięczny.
Pozdrawiam Boguś

Arrow
12-07-2011, 07:17
hm.....dziwne pytanie sama nazwa wsakzuje doswiadczony, czyli taki ktory zbieral sowje doswiadzenie przez lata, hodujac coraz trudniejsze zwierzeta, nabral pewnosci w ich hodowli, obsludze, i umie zapewnic im odpowiednie warunki, doswiadczony to rowniez rozsadny

Bogdan
12-07-2011, 09:37
dzięki za tą opinie ale i tak pytanie pozostaje bez odpowiedzi

Pozdrowionka

noradarling
12-07-2011, 12:48
Cześć

Doświadczonym hodowcą jesteś wtedy gdy posiadasz doświadczenie w hodowaniu zwierząt.

A miarą tego jest to że gdy czytasz opis zwierzęcia którego nie znasz to rozumiesz co i o czym czytasz.

pozdrawiam
noradarling

Fryta
12-07-2011, 15:06
myślę, że nie wystarczy rozumieć co sie czyta. Miarą doświadczenia nie może też być np liczba gatunków, które "przeszły" przez ręce danego hodowcy. Ciężko to też określić jakąś miarą czasu.
Znam wielu doświadczonych hodowców, którzy naprawdę znają sie na tym co robią mimo, że zajmują sie tym ledwie kilka lat. Znam też takich, którzy mimo kontaktu z konkretnymi zwierzętami od bardzo dawna (nawet ponad 10 lat) nadal zasługuja jedynie na miano początkujacego.
A co powiedzieć o kimś (UWAGA! Fakt autentyczny) kto próbuje od prawdziwego hodowcy kupić trudny w utrzymaniu gatunek pająka, a na pytanie o doswiadczenie w hodowli odpowiada:"miałem kilkanaście różnych, wprawdzie zaden sie nie mnożył i nawet nie żył dłużej niż 6 miesiecy ale może z tym mi pójdzie lepiej"?
Poza tym kogo rozumieć pod pojęciem hodowca? Prawdziwego hodowcę (czyli kogoś kto z powodzeniem rozmnaża swoje zwierzeta) czy też zwykłego "trzymacza", który ma jednego np: żółwia i już uważa sie przez to za hodowcę?

Łukasz U.
13-07-2011, 06:12
Naprawde nie wiem jak ci odpowiedzieć. Sam od kilkunastu lat hoduje najprzerużniejsze zwierzaki i nie odważyłbym sie o sobie powiedzieć doświadczony chodowca. Wydaje mi sie że jeżeli w książce spotykasz sformułowanie gatunek problemowy tylko dla doswiadczonych chodowców a jesteś tym konkretnym gatunkiem zainteresowany to sprawa jest bardzo prosta. Przeczytaj kilka opisów hodowli tego gatunku, sprawdź jakie najczęściej swarza problemy. Następnie oceń czy jesteś w stanie przeskoczyć tę poprzeczkę. Jeżeli zwierzak przeżyje i ma sie dobże to znaczy że jesteś doświadczonym hodowcą. Niestety inaczej tego stwierdzić sie nie da, Bo sama wiedza nie wystarcza trzeba jeszcze mieć wyczucie intuicje pewne nawyki itp.

Silicon
13-07-2011, 12:26
Może tak - kapral to taki który utrzymał w dobrym zdrowiu zwierze ponad rok. Sierżant to taki który utrzymał w dobrym zdrowiu trudny gatunek przez ponad rok lub rozmnożył łatwy gatunek. Generał to ten kto rozmnożył kilka łatwych gatunków lub jeden b. trudny. A osoba która rozmnaża trudne gatunki to geniusz. Np. ja byłbym terra kapralem. Doświadczenie zaczyna się od sierżanta. J

Bogdan
14-07-2011, 05:55
''Sam od kilkunastu lat hoduje najprzerużniejsze zwierzaki i nie odważyłbym sie o sobie powiedzieć doświadczony chodowca.'' a potem piszesz:
''Jeżeli zwierzak przeżyje i ma sie dobże to znaczy że jesteś doświadczonym hodowcą.'' To co z tego wynika że Ci zwierzaki nie przeżywały? czy jak ( i jak przeczytam kilka opisów to chyba też nie będe doświadczonym już sam nie wiem ?

Pozdrowionka

Bogdan
14-07-2011, 05:59
spoko post ale nie wiem co on ma do doświadczenia i mojego 1 postu ale dzięki

Pozdrowionka

Gubrin
02-08-2011, 11:18
Witam.

Hmm doswiadczony chodowca ... Sam dopiero mam zamiar zaczac chodowle gadzinek, lecz postaram sie odpowiedziec ...

Stwierdzenie doswiadczony chodowca w moim mniemaniu odnosi sie do ludzi z pewnym "stazem" ... Niemozna nazwac kogos zaczynajacego zabawe z danym typem zwierzat doswiadczonym niezaleznie od tego ile ksiazek i poradnikow przeczytal ... "Staz" jednak rowniez nierobi z ciebie doswiadczonego chodowcy ... bynajmniej niecalkiem ... Czlowiek, ktory tylko utrzymal przy zyciu weza przez 5 lat niejest wcale doswiadcozny ... Powinien on sie interesowac danym gatunkiem ... poznawac wady, zalety, sposoby postepowania ... Wtedy w polaczeniu z "przygodami", ktore przezyl ze swoimi pupilami (choroby, dziwne zachowania, oswajanie itp ...) moze sie nazwac doswiadczonym chodowca ...

Miana tego nienada ci nikt ... musisz sam czuc (nieoszukujac sie), iz jestes w stanie zaopiekowac sie danym gatunkiem ... Gdy tak jest mozesz smialo ruszyc do sklepu i kupic dany gatunek ... Mysle ze to jest wlasnie doswiadczenie w chodowli ...

Pozdrawiam.

Łukasz U.
03-08-2011, 07:08
Bogdan od 13 lat mam te same zwierzaki i nie kupuje nowych. Udało mi sie roznmożyć kilka prostych gatunków. Żaden zwierzak nigdy mi nie zdechł wszystkie poszły "do ludzi". Hodowałem jedne z najbardziej jadowitych stwożeń na tej planecie. Pomimo tego nie czuje sie doświadczonym hodowcą raczej obytym. Pytałeś więc odpowiadam. Po przeczytaniu kilku opisów nie będziesz doświadczony, ale jeżeli po ich przeczytaniu stwierdzisz że nie jesteś w stanie hodować tego konkretnego zwierzaka to znaczy że jesteś odpowiedzialny.

42d3e78f26a4b20d412==