PDA

Zobacz pełną wersję : Gupiki pilne prosze o pomoc



Ren
03-05-2014, 07:18
witam, mam straszny klopot z pawimi oczkami
dzis widze samczyka jak poklada sie na dnie teraz juz nie rusza plertwami p[iersiowymi, nie ma zadnych innych objawow
PRZECZYTALAM kompeendium, ale nie wiem co to jest i co robic??
jedyny objaw teraz to moze kupka, ktora zwisa z odbytu jest na zakonczeniu przezroczysta, ale nie wyglada mi to na sluz, ale jestem poczatkujaca, wiec nie wiem.. mam je , gupiki 2 od ponad tygodnia i nowe 2/ w sumie 2 parki/ od czwartku.
wczoraj siedzial [pod powierzchnia/ woda dobrze napowietrzona-slimaki swiderki siedza na dnie/ w strumieniu , ktory wyplywa z wylotu filtra, jakby sie poddawal temu pradowi wody, kilka gupikow tak robilo, ale ten jeden najmniejszy tylko teraz lezy, jeszcze dzis plywal, o teraz plywa.. i znowu sie polklada, nie na boku, ale na brzuchu, jakby lezal, sorry za chaos , ale chce wszystko opisac szybko
akwa 12 l
filtr fan-mikro z napowietrzaniem
ok 30 swiderkow
2 parki gupikow
temp. 26 st /wczesniej bylo podczas upalow 28 st./
paramentrow nie znam
woda twarda, ale one taka lubia
rybki byly bardzo zywe, chetnie jadly, teraz duzo stoja jakby w miejscu
wczesniej kilka dni temu te pierwsze zakuupione gupiki plywaly szybko pionowo, w gore i w dol czasem.. ale nie widac u nich klopotow z rownowaga.ALE PLYWAJA W MIOEJSCU, ZADNYCH UBYTKOW PLETW, ZADNYCH WIDOCZNYCH PASOZYTOW, SKRZELA NORMALNE, WYGLAD NORMALNY/ POROWNALAM Z INNYMI FOTAMI/
caly czas jeszcze szukam przyczyny, co to jest?
czy ichtiosporidiosa?
czy nicienie?
czy to z powodu roslin?
wode podmienilam ok 10 procent czy mam wymienic 50 procent?czy to nie zestresuje ryb jeszcze bardziej?
wczoraj donioslam z akwarystycznego rzese wodna jakas plywajaca rosline, teraz nie mam czasu sprawdzic, wyplukalam prtzed wlozeniem
prosze o pilna pomoc, szkoda mi rybek, choc hoduje je na karme, ale czekam na narybek
aha karmie je bio vitem tropicala supervitem tropicala tez gammarusem
dostaly marchewke obgotowana
kluski lane
artemie
oczywiscie w malych ilosciach, nie przekarmiam ich
RATUNKU!!

Ren
03-05-2014, 07:43
jeszcze jedno..czy te ewentualne choroby rybek nie moga byc zarazliwe dla swiderkow i dla czerwonolicka?
mam na mysli karmienie czerwonoilicka slimakami?
nie karmie go rybkami ani slimakami
podmienilam ok 1,5 litra wody
najmniejszy gupiczek wciaz sie polklada na brzuszku i samica ta z wiekszych, dopiero co zakupiona tez, ale mniej..
bede wdzieczna za pilna pomoc
pozdrawiam

Iskra
03-05-2014, 07:55
Ren :

www.akwarystyka.com.pl
http://www.akwarium.zv.pl/

Myślę, że tam prędzej coś Ci poradzą. ;)

Ren
03-05-2014, 09:00
napisalam do wszytkich znanych mi forow, ale nic konkretnego
dziekuje

djtommi
03-05-2014, 09:33
sporkalem sie z takim przypadkiem jakis czas temu u mnie no i padla mi tak platka, inne ryby nie zachorowaly czyli nie jest to zarazliwe, nie wymieniaj 50% tylko 20-30%/ tydzien. Tu masz dobry artykul dla gupika http://www.aip.pl/~zho/gupik.html
Od roslin to tez nie powinno byc, mogl to byc stres moze cos sie dzialo o czym nie mialas pojecia, moze tez te za wczesnei wpuszczenie rybek do wody przed zaszczepieniem bakterii przez co zaduzo zwiazkow amonowych bylo.

Ren
03-05-2014, 09:44
dziekuje za rade i link/ juz go kiedys czytalam:)/
w dalszym ciagu samczyk lezy, czasem plywa i samiczka tez sie poklada..., teraz plywa samczyk troche... zastanawiam sie, czy
-mam czyscic odmulaczem dno z odchodow?mialam to robic jutro
-jesli juz bede to robic, czy przenosic rybki? /przenosiny i czyszczenie w ich obecnosci moga je stresowac/
-czy zruszenie zwirku nie uaktywni zwiazkow amonowych?
czyscuc czy nie czyscic?
-pozostac tylko przy podmianie wody?
codziennej 15 procentowej?zeby dac im teraz spokoj?
-karmic, nie karmic?
prosze o rade.bede wdzieczna bardzo pozdrawiam
Ren

Ren
03-05-2014, 09:48
jesli niestety padnie rybcia, mimo, ze moze to nie byz zarazliwe, czy mam dezynfekowac akwa?
wystarczy sol? a co zroslinkami?wyrzucic? wystarczy wygotowac zwirek, muszle, a filtr odkazic goraca woda i akwa z sola kuchenna?
nie chce chemii, a potem tylko te bakterie zaszczepic?
dzieki za info Ren

djtommi
03-05-2014, 09:53
codziennie 15% ?? nie rob tak dawaj 30%/tydzien. karmic tylko tyle ile trzeba, odmulacz jak najbardziej potrzebny, mysle ze nie przezyja tego, wszsytkie moje takie przypadki nie przezyly, jak wszsytkie by padly to musisz oczyscic cale akwa i wypazyc, czysc filtr bo on sie czesto zapycha, przypadkiem nie masz za mocnego strumienia z filtra?? bo to tez moze byc to bo moga nie wytrzymywac pradu wody najlepiej skieruj go w sciane, Ryby sa troszke nadete czy nie??

djtommi
03-05-2014, 09:55
przeczytaj wyzej moj post a jak juz chcesz wszystko czyscic to wypaz w goracej wodzie mozesz i soli choc to nie wiele zmieni , wygotuj co sie da, roslinki musisz nowe, bakterii to lepiej nie zaszczepiaj tylko czekaj z tydzien przed wpuszczeniem rybek to same sie zaszczepia.

Ren
03-05-2014, 11:51
dziekuje djtommi bardzo
struimien wody od poczatku skierowalam na szybe, filtr jest na sciance bocznej, dalam dosc solny, bo mam tez napowietrzanie z filtra,a le tylko troche przy jednej sciance roslinki plywajace "plywaja"
ujscie filtra tuz pod lustrem wody
te rybcie, ktore sie nie pokladaja maja dobre kupki, wydaje mi sie. byly dosc zwawe, teraz znowu tamte dwa niewyrazne gupiczki leza przy dnie na brzuszkach, inne duzo stojac w miejscu wachluja pletwami, szybko ruszaja pyszczkami, ale nie wiem, czy szybciej niz zwykle przy oddychaniu
ja wciaz mam nadzieje, ze przezyja....
oczywiscie nie dodaje codzinnie wody, moze zle zapisalam w stresie... podmienilam dzis tylko ok 15 proc.
moze cos zawleklam z mrozonek? z katrinexu, wyrzucilam dzis ochotke mrozona, ale im nie dawalam, tylko zolwiowi
sa okresy, ze plywaja, ale nie sa tak wariacko zwawem jakjeszcze wczoraj..
mam pytanie, czy gupiki spia przy dnie oraz czy maja jakas pore aktywnosci specjalna?
dodam jeszcze, ze mimo to, ze napisalam posty na kilku forach akwa, to tutaj otrzymalam najszybciej pomoc:) dzieki
skladam to na sobotnia pore... byc moze:))
pozdrawiam serdecznie Ren

Ren
03-05-2014, 11:54
aa ryby chyba nie sa nadete
teraz zauwazylam, ze samczyk, ten pokladajacuy sie ma takie cieniutenkie o niejednakowej grubosci odchody ciagnace sie, ale to chyba nie sluz..

Ren
03-05-2014, 12:10
ja podejrzewam u tych dwoch gupikow po lekturze wileu artykolow, ale nie wiem.../
ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO lub
KAPILARIOZA , KAMALANOZA ale stadia poczatkowe...

djtommi
03-05-2014, 12:37
zagadaj do mnie na GG 2484482 wiem co to jest. Pilne!!!!!

Ren
03-05-2014, 13:35
sorry za byczka
artykulow

42d3e78f26a4b20d412==