PDA

Zobacz pełną wersję : Torf z kwiaciarni



Black
22-02-2012, 12:27
Bedac w kwiaciarni a raczej w ogrodniczym widzialem torf (nie ziemia) w duzych workach od 20-80l. w smiesznych cenach 3,50-12zl. Babka nie potrafila mi powiedziec czy sa z jakimis nawozami i takie tam ale powiedziala mi ze sa jakies kwasnie i nie kwasne:/ Chcial bym to urzyc do terra. z kameleonem a w torfie bezposrednio posadzic roslinki bez dolniczek (beniaminki, paprocie, bluszcze itp)
Moje pytanie brzmi: Czy moge uzyc taki torf? Chodzi mi o ta kwasnosc itp.!

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City
gg1653654

Anolis1987
22-02-2012, 13:04
Kup odkwaszony, ale pamiętaj W SAMYM TORFIE ŻADNA ROŚLINA NIE BĘDZIE DOBRZE SIĘ CZUŁA, musisz tam dodać (od 50% wzwyż) zwykłą ziemię ogrodniczą. Zresztą kameleonowi jest obojętne jaką ma ziemię a roślinkom nie. A po drugie nie kupuj w sklepie ogrodniczym bo taka ziemia zawira miliardy mikrobów, i innych organizmów. Jak ja kiedyś kupiłem kilka takich worków to w trzech były mrowiska. Lepiej kup gotowy w sklepie zoologicznym lub kwiaciarni ale nie kupuj ani torfu ani ziemi która leży na wolnym powietrzu.
Jeszcze na koniec dając sam torf dla roślinek tylko sprawiasz sobie więcej kłopotów. Bo taki torf ma koszmarną konsystencję zwłaszcza jak wyschnie i zostanie podlany. A propos wysychania, wyschnięty torf jest cholernie trudny to podlania, gdyż baaardzo ciężko wsiąka wodę.

Black
22-02-2012, 13:19
Dobrze ze napisales zeby nie byl on na wolnym powietrzu. Wlasie one tak leza:/ Wlasnie mysle czy nie dac samej ziemi do kwiatow bez zadnych nawozow. Moze polecisz jakas firme lub cos podobnego zeby nie zaszkodzilo kamce. I jeszcze jedno: W sklepach zo jest torf w kostkach (cegla) z ladna etykietka na ktorej sa zwierzatka, a jest cos podobnego tak samo pakowane itp. tylko ze na opakowaniu jet kwiatek i kosztuje polowe taniej:) nazywa sie to coco grunt. Czy to moze byc? Pytam ogulnie, nie do roslin.

Anolis1987
22-02-2012, 13:24
to jest chyba lepsze ale i tak lepiej dodaj zwykłej ziemil

_tom_tom_
23-02-2012, 00:37
ja używam odkwaszony torf dla swoich węży i nie narzekam, ale zawsze
go wczesniej "wyparzam" w piekarniku

Rad
23-02-2012, 01:26
Ja od 5 lat stosuje torf kwaśny który mieszam z piaskiem i korą.Jak wymieniam cały torf to kupuje worek 40-50 litrów w Polsadzie,a jak tylko część to 5 litrów które kupuje w Biofilu(zawsze kwaśny).

sułek_
23-02-2012, 03:12
1)dobry terrarysta nie dopuszcza do przesuszenia podłoża
2)kwaśny odczyn (kwasy humusowe) torfu (ph 3,5-4) działa bakteriostatycznie
3) od kiedy mikroby (mam na myśli plankton glebowy) szkodzą w terra?!! Zawodowcy szczepią wręcz widłogonkami, pierwogonkami czy skoczogonkami podłoża w nowo zakładanych baniakach - organizmy te działają jak mikrosanitariusze
4) torfu nie daje się czystego tylko zmieszanego z którymś ze sklładników: z piaskiem, verikulitem, perlitem, keramzytem, kompostem, drobnym żwirkiem, mchem (najlepiej Sphagnum), ziemią, korą, pruchnem, siekanymi liśćmi buk/dąb
5) aby uniknąć przywleczenia roztoczy, profilaktycznie przed wsypaniem do terra powinno się porcję przygotowanej mieszanki podłoża, (spryskaną front linem, bolfo lub ivermektyną) zamknąć na kilka godzin (noc) w szczelnym worku nylonowym - ale i tak nikt tego nie praktykuje :))
6) kostka (cegła) nie jest "chyba lepsza" tylko jest fatalna jako podłoże do roślin szczególnie bez zozpulchnienia. 70% składu to pył kokosowy, który zadusi włośniki delikatniejszych roślin. warto zapytać ogrodników...
7) kameleonom nie jest obojętne jaką mają ziemię :)
8) torf z kwiaciarni czy zoologicznego oprócz ceny czy opakowania nie różni się NICZYM od tego z centrów ogrodniczych

Black
23-02-2012, 03:23
Sułek: Czyli z tego co zrozumialem to ten torf z ogrodniczego w duzuch wokach mogl by byc? ,ale rosliny w nim nie beda sie trzymaly. Po zrobieniu podloza dac troche starego zeby soczkogonki zamieszkaly w nowej sciolce? Co njlepiej radzisz zeby rosliny posadzic bed doniczki a zarazem zeby to bylo dobre dla kamki, bo jak narazie kopie jak glupia:) Bo czytajac 4 punkt jest troche tego:/ Ale co radzisz?

Jeszcze raz dzieki za odpwiedz!

Marcin Ratajczak
23-02-2012, 04:34
Kurcze ja kiedyś kupiłem torf dla kaktusów i teraz zmieszałem z piaskiem i wrzuciłem do terra czy to bardzo źle ?
Czy młodemu wężowi zbożowemu nic nie będzie ?

CD/Tombik
23-02-2012, 05:03
Ja mysle ze najlepiej wysypac na dno kostke kokosowa/bukowa a roslinki dac w doniczkach a potem elegancko doniczki zakopac kostka i bedzie wygladalo tak jakby roslina byla bez doniczki.

sułek_
23-02-2012, 06:15
black:1)tak, może być- co innego podłoże do terra a innym tematem jest podłoże do roślin w mini szklarence jakąjest terrarium.. 2)nie, nie wszystkie rośliny nie będą się trzymały - niektóre wklaśnie potrzebują takiego kwaśnego i ubogiego podłoża (niektóre epifity, kaktusy i sukulenty)3) tak.4)wygodniej jest sadzić z doniczkami ale możesz i luzem .jeśli kopie daj jej 30cm warstwę podłoża. w szklanym terra sadząc luzem (wysadzając z doniczek ) rośliny warto na samym dnie wysypać 5cm grubąwarstwędrenażu z keramzytu lub zdrobićdystans z odwróconych do góry dnem plastikowych pojemników na sztućce do szuflady :))
marcin;torf z piaskiem jest najwygodniejszym do przygotowania podłożem do kaktusów ale na krótką metę (ewentualnie + nawożenie)- jeśli chcesz miećłądne kaktusy powinieneś przygotowaći m bardziej specjalistyczną mieszankę. zaśjako podłoże do terra - ok.

Anolis1987
23-02-2012, 06:52
1)zgadzam się
2)kwaśny odczyn jest dobry tylko dla określonych grup roślin (wrzosowate, mięsożerne i iklu innych) ale większosć roślin będzie sie w nim źle czuła.
3)Mówiąc o mikrobach miałem na myśli różnego ordzaju pasożyty i zarazki,
8) Zasada: ziemia która jest na dworze (sklepy ogordnicze) jest do roślin na dworze, ziemia w pomieszczeniu (kwiaciarnia, zoologiczne) jest to roślin w pomieszczeniu.

sułek_
24-02-2012, 02:03
8) Zasada: ziemia która jest na dworze (sklepy ogordnicze) jest do roślin na dworze, ziemia w pomieszczeniu (kwiaciarnia, zoologiczne) jest to roślin w pomieszczeniu.

to gdzie ma się zaopatrzyć w ziemię mój znakjomy ksiądz??! żaden kościół nie prowadzi sprzedaży ziemi do roślin w kościołach.....hehehe

Anolis1987
24-02-2012, 14:34
zostawie to bez komentarza...

42d3e78f26a4b20d412==