PDA

Zobacz pełną wersję : werni na grzybach.. :>



werni
04-07-2013, 13:29
Witam.
Oto co następuje, jak się takiego czuba jak ja wyśle na grzyby. Zamiast powiększać zawartość koszyka uganiałem się za robactwem.. :]

kolega krzyżak w dwóch rzutach:

http://werni.w.interia.pl/pajak1.jpg
http://werni.w.interia.pl/pajak2.jpg

i parka leśnych ośmionogów:

http://werni.w.interia.pl/pajak3.jpg
http://werni.w.interia.pl/pajak4.jpg

Byłbym wdzięczny za pomoc w dokładnej identyfikacji gatunków.

Neo2
04-07-2013, 14:00
Ja jestem ciekawy co to jest na trzecim zdjęciu, bo znalazłem cos takiego na wakacjach i za ch** nie wiedzialem jaki to pająk

Diabolo
04-07-2013, 14:59
To na trzecim wyglada mi na Tegenaria atrica (kątnik domowy), lecz moge sie mylić. Na zdjęciu pierwszym moze byc krzyżak łąkowy (Araneus quadratus). Trzeciego (środkowego) pajaka nie jestem pewien :)

werni
04-07-2013, 15:13
W ramach uściślenia - pająki na dwóch ostatnich zdięciach to parka tego samego gatunku. Była tego cała masa w lesie (iglasty, okolice Zielonej Góry).

Diabolo - zdięcia podanych przez Ciebie gatunków posiadam i nijak nie pasują do przedstawionych powyżej.

Obcy
04-07-2013, 15:14
troche szpiczaty odwłok jak na kątnika ale pewny nie jestem bo sie na pająkach nieznam

Grażynka
04-07-2013, 15:20
napewno nie kątnik

Dark Raptor
04-07-2013, 15:29
Jeśli chodzi o pająki to nie za bardzo, ale to co było w sieci to najprawdopodobniej Serica brunnea z rodziny Scarabaeidae.

Świetne fotki. Zwłaszcza dobranie głębi ostrości na zdjęciach z pajęczyną.

wolanga
04-07-2013, 16:04
pytanie z troche innej bajki, jakim aparatem robisz zdjcia tym malenstwom ? :)

werni
04-07-2013, 16:15
HP 945

Diabolo
04-07-2013, 17:15
no wiec... tak popatrzalem po fotkach... i to pierwsze to nic innego jak nasz zwykly Araneus diadematus (krzyzak ogrodowy). To drugie to zapewne musi byc ta Tegenaria atrica, luc jakis inny gatunek z rodziny Tegenaria.

Awikularia
06-07-2013, 07:27
Pierwsza fotka:
krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus);
druga fotka:
krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) z innego ujecia;
trzecia fotka:
troche nie widac, lae najprawdopodobniej jest to lejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica);
czwarta fotka:
moze byc to wałęsak leśny (Pardosa lugubris), ale dokladna identyfikacja jest dosc trudna, poniewaz nieszczesliwie pajak zaslonil sobie tarczke grzbietowa odnozem; A moze to byc rownie dobrze darownik przedziwny (Pisaura mirabilis);

Szkoda, ze nie podales wymiarow tego ostatniego pajaka, byloby latwiej o identyfikacje. Kątnik nie jest to absolutnie, poniewaz zdjecia byly robione w lesie - a katnikow w takim srodowisku sie nie spotyka.

Pozdrawiam serdecznie.

Awikularia
06-07-2013, 07:29
To, ze tych pajakow lazi dosc duzo nie oznacza, ze sa to parki. Niektore gatunki sa do siebie bardzo, bardzo podobne, ale zyja inaczej, w innych biotopach i maja inne zachowania.

Diabolo
06-07-2013, 11:26
awi, dzisiaj bylem w pewnym parku, psoro drzew, ogolnie jak w lesie... i tak patrze i patrza... a na drzewie miedzy dwoma kawalkami kory rozlozona pajeczyna (poziomo) i taki tunelik pajeczynowy maly :) Przygladam sie blizej, a tu co? kątniczek (mialem ich pare w domu przez jakis czas, to jako tako wiem jak wygladaja :) )... ale zawsze moge sie mylic :) czlowiek nie jest doskonaly :P

Awikularia
06-07-2013, 14:50
Diabolo, pajkow do katnikow podobnych jest dosc sporo. No, w srodowisku naturalnym tez wystepuje, moj blad - przyznaje sie bez bicia. Podobne do katnikow są wałęsaki (lesne i łąkowe), pajaki z rodzaju Pisaura, Agroeca. Pod kora zyja podobne do katnika pajaki z rodzaju Segestria i Clubiona. Oczywiscie nie mozna wykluczyc, ze sa to katniki....

Wienio, ten w norce z pajeczyny na trzeciej fotce to moze byc tez norosz ziemny (Coelotes terrestris). Bogactwo pajakow w Polsce jest dosc duze, aczkolwiek trudno te rzadsze pajaki dostrzec. Osobiscie marzy mi sie spotkanie oko w obiektyw z krzyzakiem zielonym (Araniella cucurbitina), kołoszem wielobarwnym (Aculepeira ceropegia), mrówczynką (Myrmarachne formicaria), gryzielem tapetnikiem (Atypus piceus), poskoczem krasnym (Eresus cinnaberinus), ukośnikiem (Thomisus onustus), strojnisiem nadobnym (Philaeus chrysopos).......... Tyle jest w Polsce pieknych pajakow.........

Diabolo
06-07-2013, 17:39
...ale najpiekniejsze to sa ich nazwy =)))

x ray
13-07-2013, 13:16
.........wiesz ten ostatni bardziej pasuje mi na Aksamitnika podkorowego (clubina corticalis) tak myslę , choc nie wykluczone że sie myle ...miejsce w jakim został znaleziony mogło by tez duzo pomóc.

maciekm
15-07-2013, 02:21
Pierwszy pająk jest to krzyżak ogrodowy a na trzeciej i czwartej fotce jat lejkowiec labiryntowy na trzeciej samica a na czwartej samiec chociaż nie jestem do końca pewny.

42d3e78f26a4b20d412==