PDA

Zobacz pełną wersję : Geoemyda spengleri



dr Robert
23-11-2013, 08:25
Niewielki gatunek żółwia z rodziny Geoemydidae pochodzący głwnie z obszarów górskich Azji Płd. Wsch. Należy do rodziny, w której przeważają gatunki żyjące w wodzie, jednak G.spengleri jest żółwiem lądowym, choć lubi też wchodzić do płytkiej wody. Żyje w wilgotnych, cienistych lasach, wyłupiaste nieco oczy pomagają temu żółwiowi w warunkach dość słabego oświetlenia. Jako gatunek górski wymaga dość niskich temperatur, w dzień do 24-26 stopni.
W terrarium potrzebuje stale wilgotnego podłoża, małego baseniku i kryjówek. Ze względu na silny terytorializm u obu płci wskazane jest utworzenie oddzielnych kryjówek dla każdego osobnika i pilna obserwacja. Zdominowany osobnik może zaprzestać jedzenia i zginąć. Jest wszystkożerny, ale preferuje aktywnie poruszające się ofiary. U mnie na razie zjada tylko zoophobasy i dżdżownice. Ze względu na niewielkie rozmiary ciała(do 12-13 cm) można w terrarium utrzymać bogatą roślinność.

dr Robert
23-11-2013, 08:26
Samiec, podobnie jak u wielu innych gatunków żółwi ma długi ogon.

dr Robert
23-11-2013, 08:27
I jeszcze jedno zdjęcie.

dr Robert
23-11-2013, 08:29
No to jeszcze jedno :).

chrzanu
23-11-2013, 08:29
piękne te żółwie, z tego co pamiętam do są dość drogie i ktoś je sprzedawał jakiś czas temu na tcp :D

dr Robert
23-11-2013, 08:30
Grupa: samiec + dwie samiczki

dr Robert
23-11-2013, 08:37
Czasem lubią siedzieć w wodzie.

kajolka
23-11-2013, 08:56
eee...mi się nie podobają :P

cyclosternum
23-11-2013, 09:14
są zaje... szczególnie te oczy piękne

Yeter
23-11-2013, 10:05
Super oczy, zwłaszcza na pierwszej fotce fajnie wyszly.

AGAM
23-11-2013, 10:55
są piękne :)

constrictor
23-11-2013, 12:25
ciekawe zwierzaczki... tak z ciekawosci zapytam ile kosztuja ???

pozdrawiam camil

bysiu
23-11-2013, 13:11
Naprawdę cudne!Też jestem ciekaw ile kosztują.

Pituophis
23-11-2013, 13:58
Geoemydidae czy Geoemydinae? Pytam, bo często uznaje się je za podrodzinę Bataguridae(będę wdzięczny za prace o systematyce tych żółwi :)) Jakie jest zdanie Pana Doktora? Morfologicznie dosyć odmienne, ale to o niczym nie świadczy...
Chyba z zachowania podobne do Cyclemys dentata, którego kilka lat temu hodowałem. Mój również uwielbiał dżdżownice, ale zjadał także inne bezkręgowce, rośliny(głównie owoce), pieczarki i mysie noworodki.

JeRy
23-11-2013, 14:07
One sa sztuczne czy prawidzwe :) ?


Super zwierzaki.

THC_Inside
23-11-2013, 14:33
ale dobre zolwie naparwde godne uwagi a ile kosztuja ?? ;)

dr Robert
23-11-2013, 15:45
Co do systematyki to nie mam zdecydowanego zdania, nie ma też pracy Obsta "Sumpfschildkröten" z 2003 roku opublikowanej w Draco (4(13):4-18) - to dość dziwne czasopismo do przeprowadzania zmian w systematyce, a gdzie według www.reptiliaweb.org Geoemydidae zostały podzielone na podrodziny Batagurinae i Geoemydinae. Przypuszczam, że są wcześniejsze prace, ale się w to nie wgłębiałem.
Zamówiłem właśnie monografię o Geoemydidae wydaną w 2004 r. przez Natur und Tier Verlag (http://www.ms-verlag.de):
Schilde M.: "Asiatische Sumpfschildkröten. Die Familie Geoemydidae in
Südostasien, China und Japan". Zobaczę czy tam będą jakieś rozważania o systematyce. Wątpliwości co do tych zmian mają też twórcy www.reptiliaweb.org. Po otwarciu strony i kliknięciu na Bataguridae otwiera nam się strona z nazwą Geoemydidae. Cóż, trudno się zdecydować. Żółwie mam od kilku tygodni, jeszcze nie zagłębiałem się w ich systematykę.
A Cyclemys dentata pewnie podobne gdy chodzi o pokarm, ale zdecydowanie bardziej wodolubny, właściwie to żółw wodny, czego o G.spengleri powiedzieć nie można.

Prawie wszyscy pytają o cenę. Ja płaciłem ponad 200 zł, w Niemczech u hodowców czy importerów ok. 60-80 Euro, a w sklepie w Austrii 300 Euro. Niezłe różnice w cenie !

Pituophis
23-11-2013, 16:40
Właśnie odkryłem w swoich zbiorach przesłaną kilka dni temu pracę o systematyce Geoemydidae z mojego ulubionego "Molecular phylogenetics and evolution", właśnie czytam, sporo chyba o mieszańcach Cuora, Ocadia i innych. Chyba osobna rodzina...
Cyclemys dentata jest gatunkiem, który sporo czasu spędza na lądzie i nawet na nim żeruje, głębokiej wody unika. Ale rzeczywiście więcej w wodzie.

dr Robert
23-11-2013, 17:00
To studiuj Wściekły Systematyku. Molecular Phylogenetics and evolution do rzeczywiście "topowe" czasopismo w branży systematyczno-ewolucyjne (szkoda, że mam tam tylko jedną publikację :) ). A jak wystudiujesz to napisz.

Pituophis
23-11-2013, 17:10
Nie szaleję za reptiliaweb.org, chociaż w sumie ta strona ujdzie, ale w opisach gatunków zdarzają się błędy, poza tym zmiany następują dość wolno. W sumie ujdzie, jeżeli brak innych żródeł, choć nie zgadzam się np. z przyjętą tam systematyką Boidae.

Karol Chłopecki
26-11-2013, 14:36
A to ja też się pochwalę!
Mam równie piękne dwie sztuki ale niestety tylko samice.
Wcinają świerszcze, dżdżownice, zoophobasy, mączniaki i tzw dzikusy (larwy much ze sklepu wedkarskiego).Z apetytem bywa różnie ale dwa - trzy razy w tygodniu coś przekąszą.Mimo dwóch zwierząt warto mieć dwie miski z wodą i większe terra tzn minimum 50x60.Obławę na samca już niedługo zaczynam:)
Polecam i pozdrawiam

Karol Chłopecki
26-11-2013, 14:45
Zapomniałem dodać że bardzo ładny samiec:) Zazdroszczę:)Moje są mniejsze i pewnie młodsze.
Hej

Pituophis
26-11-2013, 14:59
Dzikuny(larwy much) mogą uszkodzić przewód pokarmowy(!!!), są mało wartościowe i ciężkostrawne. Nie polecam.

Karol Chłopecki
27-11-2013, 03:32
bardzo ładnie je rozrywają a takie to raczej im krzywdy nie zrobią:) A za to bardzo ładnie się poruszają co je pobudz do polowania.Płazom i łapczywym zwierzętom to rzeczywiście mogą zaszkodzić bo zostają połknięte w całości.A podaję je w ramach urozmaicenia diety.
Ps. Pituophis czy masz jakieś materiały na temat tych żólwi i gatunków pokrewnych którymi byś chciał się podzielić?
Dzieki Hej

42d3e78f26a4b20d412==